Соціум

Воскресає українське у новій платівці “Ладовиць”

Як серед книг домашньої бібліотеки обов’язково мають бути Біблія і Кобзар, так і серед аудіотеки — хоча б один збірник національних пісень.  На жаль, нині багата українська пісенна творчість залишається непопулярною, прадавня пісня наче вимирає.

Як серед книг домашньої бібліотеки обов’язково мають бути Біблія і Кобзар, так і серед аудіотеки — хоча б один збірник національних пісень.  На жаль, нині багата українська пісенна творчість залишається непопулярною, прадавня пісня наче вимирає.

Велика хвала тим, хто віднаходить її, переспівує, дає нове життя. До них належать і учасники хмельницького молодіжного фольк-лорного гурту “Ладовиці”.
Нарешті дозріла їхня збірка фольк-лорного співу “А Божа Мати по світу ходила”. Її презентація відбулася 7 листопада у залі обласної бібліотеки для дітей та юнацтва.
Якщо народження більшості сучасних платівок — написання тексту і його музична обробка проходять у студії, то випадок з “Ладовицями” зовсім інший. Щоб зібрати пісні у єдину музичну збірку, керівнику і наставниці колективу Ірині Телюх довелося чимало поїздити подільськими селами, де ще живий автентичний спів. “Багато спілкувалася з літніми людьми, просила наспівати пісні, знайомі з дитинства. Записувала тексти, ловила мелодію, відтворювали їх разом з колективом.
Нашу платівку можна поділити на кілька розділів:  релігійні пісні, обрядові, ліричні, і кожна з них  — дорогоцінна”, — розповідає пані Ірина.
Тісно співпрацюють “Ладовиці” і з іншими дослідниками подільського фольклорного співу при музичному училищі імені В.Заремби, у міських музичних школах.
Колектив, у якому нині 31 співак, а це, в основному, школярі і студенти, зародився ще у 1992 році. Оскільки репертуар стародавній, то й назва колективу від Лади — слов’янської богині любові й краси, а ладовиці — її прислужники. Уже понад 20 років “Ладовиці” є служителями краси й любові.
За час існування колективу завжди знаходилися люди, які допомагали, розуміючи важливість такої пісенної творчості. Дуже вдячні співаки директору дитячої музичної школи №2 Галині Ладанській, яка робить усе, щоб на базі школи вони були, як у рідній домівці. За спонсорську допомогу у випуску довгоочікуваної платівки колектив та його прихильники вдячні міській організації ВО  “Свобода”,  особисто депутату міської ради Олександру Симчишину.
Усі, хто допомагав виходу платівки, завітали на її презентацію, на якій прозвучало кілька пісень із нової збірки у живому виконанні молодшої і старшої груп “Ладовиць”.
Першою колектив виконав пісню, за якою і названо диск “А Божа Мати по світу ходила”. Увійшли до збірки і народні псалми, як пояснила Ірина Телюх, — пісні, які виконували після молитви “Отче наш”. Один із циклу “Про страшний суд” теж озвучили “Ладовиці”. А ще — цілу низку маловідомих щедрівок, колядок — пісень з народної творчості.
Передував випуску диску ще один успіх колективу: нещодавно він посів перше місце на Всеукраїнському фестивалі сучасної пісні та популярної музики “Червона рута-2013” у жанрі автентичного українського фольклору за напрямком “Гуртовий спів”.
Крім того, учасниця гурту Ірина Волошина отримала другу премію у сольному співі, а дитячий гурт “Ладовиці” здобув третю премію за напрямком “Виконання обрядів”.
З подвійним успіхом прихильники вітали “Ладовиць” словами та квітами, побажаннями, щоб їхня важлива для продовження української традиції творчість множилася.
Наш кор.
Фото з архіву редакції

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *