Вже вдруге наше місто зустрічає роботи кам’янець-подільського фотохудожника Юрія Савіна. У музеї-студії фотомистецтва він представив колекцію власних різносюжетних світлин, виконаних за допомогою різних технічних прийомів.
Вже вдруге наше місто зустрічає роботи кам’янець-подільського фотохудожника Юрія Савіна. У музеї-студії фотомистецтва він представив колекцію власних різносюжетних світлин, виконаних за допомогою різних технічних прийомів.
Крім художньої фотографії, представлено чимало стріт-фото (нова техніка у фотомистецтві, полягає в непостановочному фотографуванні на вулицях), репортажних фото, які свого часу друкувалися в пресі. Вони — низка цікавих кадрів з життя мешканців Кам’янця-Подільського, країн, якими подорожував автор. Однією з найвпливовіших на творчість країн для Юрія Савіна стала Чехія, їй присвячується частина експозиції в нашому місті. Під час подорожі ловив об’єктивом не місцеву архітектуру, а здебільшого обличчя, погляди тамтешніх мешканців. Так, чеська “Бабуся” фотографа дивиться зі світлини хитрющим старечим поглядом. Схожий на фотовідбитку “Брат”, де зображено пересічного чоловіка з цигаркою в зубах та скуйовдженим темним волоссям. “Брата” можна розглядати і як окрему світлину експозиції, і як частину фотодуету зі “Священиком”: духівник “у цивільному” з розкішною усмішкою знятий десь на вулиці міста. Чи духовно багату людину, ознака мудрості якої — усмішка як у “Священика”, чи змордованого вуличного пройдисвіта як “Брат” хотів порівняти автор, а, може, продемонструвати те, що є шахраї, яких можна легко розпізнати, а є ті, котрі прикидаються святими, — це вирішувати глядачу.
Колиска творчості автора — Поділля, йому — кращі роботи. Руїни старовинної фортеці (наголос на її правічності — чорно-білий тон світлини), зруйновані могили предків, магічний екстаз древнього свята Купала, паради сучасних козаків… — відголоски минувшини, українську традицію і те, як бережуть чи не бережуть її нині, продемонстрував Юрій Савін. Серія його патріотичних світлин увінчана образом молодої української незалежності — рудоволосим дівчам з синьо-жовтою символікою в руках. “Незалежність наша молода, але держава древня і ми повинні берегти її початки!” — закликає автор своїми роботами.
Подих сучасності зобразив Юрій Савін у світлинах “Після польотів”, де після стрибків з висоти на полі “сплять” два втомлені парашути. Цікава, неоднозначна робота, на якій дівчата розважаються біля каплички, а на них озирається бабуся. Хтозна чи засуджує старенька молодих, чи згадує свою безтурботну юність?!
Така глибока, гарна (що є ознакою фотомайстра) творчість Юрія Савіна, бо черпав від життя багато. Крім як творчо міцніти у рідному Кам’янці-Подільському (тут здобув професію регулювальника радіоапаратури), закінчив Народний університет мистецтв у Москві, де навчався на факультеті фотомайстерності. Нині Юрій Савін — голова громадського об’єднання “Кам’янець-Подільський фотографічний клуб “Погляд”, з яким спів-працюють і провідні фотомайстри нашого міста. Чимало їх завітало на відкриття його авторської виставки. Зокрема, привітав з гарним творчим доробком голова обласної організації Національної спілки фотохудожників України Олександр Соленцов, який, окрім того, пообіцяв, що наступною ювілейною 30-ю виставкою у музеї-студії фотомистецтва буде його авторська. До вітань долучилася й керуюча справами міськвиконкому Людмила Черевченко.
Ірина САЛІЙ