Соціум

Феєрверк фестивалів міста

Мистецька палітра нашого міста багатюща, кожне свято не обходиться без місцевих співочих, танцювальних колективів, на цікаві творчі зустрічі запрошують усі культурні заклади обласного центру. Кращий спосіб продемонструвати рівень професіоналізму — фестивалі. Їх у культурній програмі чимало, щопори — новий, з цікавими родзинками, яскравими гостями… Одні з найпотужніших фестивалів відбулися нещодавно як дарунок до Дня міста. Про них говоримо з начальником міського управління культури і туризму Альбіном ТАРЧЕВСЬКИМ.

Мистецька палітра нашого міста багатюща, кожне свято не обходиться без місцевих співочих, танцювальних колективів, на цікаві творчі зустрічі запрошують усі культурні заклади обласного центру. Кращий спосіб продемонструвати рівень професіоналізму — фестивалі. Їх у культурній програмі чимало, щопори — новий, з цікавими родзинками, яскравими гостями… Одні з найпотужніших фестивалів відбулися нещодавно як дарунок до Дня міста. Про них говоримо з начальником міського управління культури і туризму Альбіном ТАРЧЕВСЬКИМ.

— Хмельницький має розгалужену мережу закладів культури з колективами високого рівня майстерності (і дитячих, і дорослих), які прославляють місто не лише на Україну, а й на весь світ, — ділиться Альбін Станіславович. — Щоб брати щоразу вищу планку, їм потрібні конкурси, фестивалі, де можна позмагатись у рівні професіоналізму з іншими колективами. Такі мистецькі зустрічі — свято для глядача. Любить наше місто і “Джаз-фест”, який періодично відбувається у міському Будинку культури, і фестиваль “Музична палітра”, котрий проводиться в школах естетичного виховання — музичній школі, школі мистецтв та в інших закладах.
До Дня міста, а це найбільше і найулюбленіше свято хмельничан, вирішили провести вже брендові фестивалі народної хореографії імені Володимира Глушенкова, хорової музики “Співоча асамблея”, бальної та сучасної хореографії на кубок міського голови “Успіх”.
— Розпочнемо з наймасштабнішого — відкритого фестивалю конкурсу народної хореографії імені В.Глушенкова. Чим він цьогоріч особливий?
— Цьогорічний фестиваль на честь видатного хореографа, корифея подільської народної хореографії Хмельниччини Володимира Глушенкова, порівняно з попереднім у 2011 році, вирізнявся більшою кількістю колективів й об’єднав понад два десятки ансамблів України, Білорусі та Грузії, загалом до 500 учасників. Радо, з новими танцювальними номерами зустрічали гостей засновники фестивалю — народний молодіжний ансамбль танцю “Веснянка” міського Центру національного виховання учнівської молоді. Нині учасники ансамблю навчаються на кафедрах хореографії Рівненського державного гуманітарного університету та Київського національного педагогічного університету імені М.Драгоманова.
Кожен учасник фестивалю — титулований танцювальний колектив привіз до нашого міста по чотири танцювальні номери. Кращі, відібрані почесним журі (голова Львівського обласного осередку національної хореографічної спілки України, заслужений працівник культури України Харісов Побєда, заслужений артист України, художній керівник та балетмейстер школи степу “Чарлі” Микола Сушицький, голова комісії хореографічних дисциплін Кам’янець-Подільського коледжу культури і мистецтв, заслужений діяч мистецтв України Володимир Чорнобиль, голова обласної організації Всеукраїнської спілки хореографів Ігор Андрушко), демонструвалися на гала-концерті, що відбувся на спеціальній декорованій сцені біля кінотеатру імені Т.Шевченка.
Як організатори фестивалю, ми не ставили за мету чітку градацію номінацій у фестивалі. Колективи з Вінниці, Кривого Рогу, Житомира, Кіровоградщини, Калуша, Одещини, Тернополя, Волочиська, Хмельницького, Барановичів (Білорусь), Батумі (Грузія) отримали, найперше, гарний урок і заслужену оцінку від професіоналів та публіки.
Ми намагалися зробити все, аби фестиваль став видовищним, хоча через негоду відбіркові тури відбувалися в облмуздрамтеатрі імені М.Старицького.
— Яким було позасценічне життя учасників фестивалю?
— У кожного колективу-гостя була чітка програма його перебування в місті. Крім репетицій, виступів, учасники фестивалю брали участь у святковій театралізованій ході. Найцікавіша програма була у грузинського дитячого хореографічного ансамблю “Коlkha”, котрий завоював гран-прі фестивалю. Грузини виступали й на головному святковому вечірньому концерті до Дня міста, а після виступів побували з екскурсією у Кам’янці-Подільському. У цьому місті вони теж виступили на концерті у Подільській аграрно-технічній академії.
— У Дні міста відбувся і фестиваль бальних та сучасних танців на кубок міського голови “Успіх”. Чи дотримався фестиваль високої планки?
— “Успіх” об’єднав 18 танцювальних колективів нашого міста, області та переважно Західного регіону України. Базою для проведення фестивалю став міський Будинок культури, де активно працює ансамбль бального танцю “Успіх”, яким керують Сергій Кондрико та Юрій Горобець. На жаль, погодні умови не сприяли виступам на сцені під відкритим небом, гала-концерт фестивалю відбувся у муздрамтеатрі імені М.Старицького, де були вручені нагороди переможцям у різних номінаціях. Але те, що навіть зміна графіка фестивалю через негоду не завадила прихильникам танцю цілком заповнити зал, свідчить про популярність фестивалю “Успіх”.
З міського бюджету, на мій погляд, на цей захід пішли мінімальні видатки на утримання учасників. Чимало затратилися батьки учасників, особливо бальників, чиї костюми до свята готувалися найвишуканіші. За гарну підготовку, участь у фестивалі усі колективи отримали пам’ятні кубки та цінні подарунки.
Міська влада всіляко намагається підтримати юні таланти, для яких, зокрема, працює програма “Обдарованість”. За нею будь-якому колективу надається фінансова підтримка у конкурсах. Коли наші творчі колективи отримують виклик на конкурс, ми, враховуючи рівень цього конкурсу, заслуги колективу, їм допомагаємо. Відряджали ми й “Успіх”, і муніципально-духовий оркестр, і муніципальний камерний хор та інших.
— Розкажіть про третій відкритий фестиваль хорової музики “Співоча асамблея”, котра, на мій погляд, зібрала унікальні професійні колективи.
— Це фестиваль елітного мистецтва, який проходить у нашому місті під патронатом міського голови кожні два роки. На мій погляд, він лише для обізнаних у музиці, естетів.
Ми намагалися запросити на “Співочу асамблею” кращі хорові колективи. Цьогоріч їх шість — галицький камерний хор “Євшан”, чеський змішаний камерний хор “Kantila”, дитячий хор “Подільські солов’ї” ДМШ №1 імені М.Мозгового, академічний муніципальний камерний хор, народна академічна хорова капела студентів Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, студентський хоровий колектив “Молодість” музичного училища імені В.Заремби.
Підтримав фестиваль Хмельницький університет управління та права, у концертному залі якого відбулись урочисте відкриття та головна частина фестивалю.
Співочим гостям було організовано триразове харчування у кафе “Золотий Меркурій”, а приймав їх готель “Центральний”, де вони мешкали протягом фестивальних днів.
На згадку про наше місто всі учасники “Співочої асамблеї” отримали цінні подарунки: побутову техніку, сувенірні тарілки наших майстрів, альбом художників Хмельницького, книги про наше місто.
— Як оцінюєте рівень фестивалів, що минули, і якого свята далі чекати місту?
— Фестивалі, проведені до Дня міста, об’єднали з Хмельницьким не тільки Україну, а й світ. Участь у них закордонних гостей свідчить, що фестивалі набули міжнародного статусу, хоча це, на мій погляд, абсолютно умовні речі. З кожним роком професійний рівень колективів зростає. Маю мрію, що колись будуть великі черги охочих взяти участь у наших фестивалях.
Вважаю, що з головним завданням — проведенням свята міста ми успішно справились. Але на лаврах наразі не спочиваємо, у місті постійно відбуваються цікаві культурні заходи.
— Дякую за розмову.
Розмовляла Ірина САЛІЙ
На фото: академічний муніципальний камерний хор — учасник фестивалю “Співоча асамблея”

Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *