Одна з найбільших проблем молоді нині знайти роботу. Часто навіть диплом про вищу освіту не є запорукою працевлаштування. Як допомогти молодим самостійно заробляти на життя, здобувати потрібну професію, до якої є хист і талант, згуртовано вирішували учасники “круглого столу” “Соціальне партнерство як фактор підвищення конкурентоспроможності молоді на ринку праці”. Захід відбувся минулого тижня в облдержадміністрації за участю представників місцевої влади, державних структур, в чиїй компетенції — турбота про молодь.
Одна з найбільших проблем молоді нині знайти роботу. Часто навіть диплом про вищу освіту не є запорукою працевлаштування. Як допомогти молодим самостійно заробляти на життя, здобувати потрібну професію, до якої є хист і талант, згуртовано вирішували учасники “круглого столу” “Соціальне партнерство як фактор підвищення конкурентоспроможності молоді на ринку праці”. Захід відбувся минулого тижня в облдержадміністрації за участю представників місцевої влади, державних структур, в чиїй компетенції — турбота про молодь.
Як зазначив в.о. директора обласного центру зайнятості Сергій Черешня, першим на заваді працевлаштування молоді стоїть перевищення кількості випускників вищої школи над кількістю затребуваних місць за обраною професією.
“Попри все служба зайнятості, — доповів Сергій Черешня, — турбується про кожного, хто звернувся за допомогою. Протягом восьми місяців цього року на обліку перебувало понад 17,1 тисячі молодих осіб, з них працевлаштовано 5,7 тисячі, 65 осіб — на нові робочі місця, за які роботодавець отримує компенсацію. Власну справу за сприяння служби зайнятості започаткували та одержали одноразову допомогу по безробіттю для організації підприємницької діяльності 230 осіб”.
Тим, чия професія не затребувана на ринку праці або чиї професійні навички потребують удосконалення, теж допомагає служба зайнятості. Цьогоріч пройшли професійне навчання, перепідготовку та підвищення кваліфікації 2,7 тисячі молодих осіб, до тимчасової зайнятості залучено 743 особи.
Завадою професійному розвитку молоді є й низька заробітна плата. “Інколи амбіції молодих після закінчення вузу далекі від реальності. Отримавши диплом, молодий спеціаліст (зачасту з неналежним рівнем отриманих у вузі знань) прагне заробляти захмарну суму, в той час, коли люди зі стажем отримують значно менше. Проблемою молоді є і низький рівень знань своїх прав і обов’язків, нехтування державними службами, покликаними їм допомогти”, — каже заступник голови облдержадміністрації Вадим Гаврішко.
Щодо збільшення заробітної плати для молоді учасники “круглого столу” нарікали і на тіньову економіку, і на совість роботодавців…
Щоб сформувати молоді професійні кадри, потрібна чітка співпраця всіх навчальних закладів з роботодавцями, центром зайнятості. Представники останнього зазначили, що свою профорінтаційну місію виконують належно: у навчальних закладах відбуваються семінари з техніки пошуку роботи, у місті — ярмарки професій, дні кар’єри, відкритих дверей центру зайнятості тощо.
Добре, коли самостійними діти стають за прикладом батьків, важче дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування, дітям у прийомних сім’ях, вихованцям дитячих будинків. Протягом січня-серпня цього року скористались послугами служби зайнятості 63 неповнолітні, з них кожен другий проходив проф-навчання, кожен третій був праце-влаштований. Станом на 1 жовтня в обласному центрі зайнятості перебуває 21 неповнолітня особа, співробітники центру намагаються надати їм необхідну допомогу.
Турбота про таких дітей, молодь у компетенції і міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Як зазначила заступник директора центру Наталя Мельник, на державну опіку в області нині чекають до восьми тисяч соціально незахищених сімей, яким, найперше, потрібна фінансова підтримка.
Суттєву допомогу надає і благодійний фонд “Карітас”, залучаючи благодійні внески з-за кордону. Одним із напрямків допомоги молоді “Карітасу” є протидія торгівлі людьми. Головний спеціаліст фонду Вадим Яцишен зазначив, що чимало молоді у пошуках легкого хліба виїздить за кордон, часто такі поїздки стають гірким уроком. Завдання працівників “Карітасу” — допомогти легально і законно оформити виїзд, щоб потрапити до чесного роботодавця.
“Щодо соціально незахищених верств населення, зокрема молоді, є й інший бік медалі, коли люди зловживають своїми правами на пільги, ухиляючись при цьому від посильної праці, стосується це і дітей-сиріт, які звикли опиратись на чуже плече, забувають про самостійний розвиток, самоопіку”, — зауважив начальник управління освіти і науки облдерж-адміністрації Віктор Очеретянко.
Виявити несвідомих — завдання міліціонерів. Так, додає начальник сектора кримінальної міліції у справах дітей УМВС Сергій Цимбалюк, станом на 1 жовтня виявлено 46 неповнолітніх, які ніде не навчаються і не працюють. Про них проінформовано центр зайнятості, проведено виховну роботу. Сергій Цимбалюк також запропонував періодично збирати таких дітей для навчання та профорієнтації.
Отримати місту, області, державі нову когорту професіоналів заважає і перенасиченість вузів. Якщо раніше, зазначає Вадим Гаврішко, у вуз міг вступити лише невеликий відсоток найстаранніших, то нині кількість студентів з неналежним рівнем підготовки величезна. Відповідно після отримання диплома роботодавцю такі кадри не потрібні.
На жаль, сучасна молодь забуває про потребу у робітничих професіях, які надають ПТУ, у гонитві за псевдопрестижними, часто непотрібними на ринку праці.
Вирішити цю проблему освітяни обіцяли наданням чіткого списку затребуваних професій. Віктор Очеретянко запропонував для молоді, чиї дипломи не допомагають працевлаштуватися, пройти курси перекваліфікації. Щоб не лише з гарними теоретичними, а й практичними навиками молодь йшла на роботу, необхідно збільшити кількість годин виробничої практики; до тісної співпраці з вузами залучити голов-них роботодавців міста (керівників великих підприємств, заводів тощо), які б за контрактом брали молодь на роботу. Прикладом такої співпраці є торговий центр “Епіцентр”, завод “Темп” та інші.
Усі учасники “круглого столу” зійшлися в одному: турбуватися про молодь потрібно згуртовано, а молодь має, рельно оцінюючи свої можливості, вимоги сучасності, свідомо й старанно крокувати в самостійне життя.
Наш кор.