Соціум

Нові дари сучасної вітчизняної літератури

У рамках презентаційного всеукраїнського туру нової авторської книги “Мальована історія незалежності України” відомі сучасні літератори, видавці брати-близнюки Капранови завітали 26 вересня і до нашого міста. У монотеатрі “Кут” знайомили вони не лише з власною, а й з іншими книгами, які вийшли у їхньому видавництві “Зелений пес”.

У рамках презентаційного всеукраїнського туру нової авторської книги “Мальована історія незалежності України” відомі сучасні літератори, видавці брати-близнюки Капранови завітали 26 вересня і до нашого міста. У монотеатрі “Кут” знайомили вони не лише з власною, а й з іншими книгами, які вийшли у їхньому видавництві “Зелений пес”.

Першою любителі сучасної вітчизняної літератури відчули специфіку поетичної збірки “Дзен.ua” Сергія Татчина. Як розтлумачили Капранови, дзен — це молитва, медитація. У випадку Татчина — на любовну, патріотичну теми, власних внутрішніх переживань. Коли медитуємо, відсторонюючись від усього, найближчі до сакрального, внутрішнього Я. У закоханого поета Татчина внутрішнє Я переплітається з Я його коханої. У вірші “Постскриптум” він пише: “…Я — твій погляд на мене…”.
До свого “Дзен” у назві Татчин додає “ua” не лише тому, що його вірші (медитації, молитви) українською, а й тому, що він — один з найпопулярніших сучасних поетів у мережі Інтернет. “З Сергієм Татчиним ми познайомилися саме в Інтернеті”, — кажуть Капранови. У літераторів майже одразу зав’язалася співпраця, яка згодом переросла у справжню дружбу.
Презентуючи збірку колеги по літературному цеху, брати Капранови поклали його вірші на музику. “Стиль музики до кожного вірша підбирали інтуїтивно”, — зізнаються автори дзеркальної зовнішності. Проспівали їх під супровід кобзи та гітари. Під акомпанемент традиційного українського інструмента вийшли у братів і кобза-блюз, і кобза-реґґі, і кобза-джаз. 
Так само просто, як навчили розрізняти поезію і музику в поезії, брати Капранови взялися трактувати історію незалежності України. “Історія незалежності України, на нашу думку, почалася не 22 роки тому, а тоді, коли виникли землі, де нині живемо. Тому наша “Мальована історія незалежності України” починається ще з часів до нашої ери”. Всю історію до нинішньої Незалежності України творили люди, тому до кожної важливої історичної віхи Капранови прив’язали впливову історичну постать, портрет і короткі історичні дані якої винесли над текстом. Але у спрощеному вивченні історії по книжках Капранових деякі важливі історичні постаті для України потьмяніли. Наприклад, окремо згадується тут сарматська цариця Амага (III-ІІ століття до нашої ери), а от портрета княгині Ольги, яка чимало зробила для зміцнення авторитету держави, серед хронології великих українців у книзі чомусь немає.
Випадок зі спрощенням історії України не той, коли все геніальне — просто. І з історичних багатотомників всього про Україну і українців не скажеш. Книжка Капранових, як каже післямова: “…для дорослих, щоб вони читали її дітям, і для дітей, щоб вони могли проконсультувати дорослих”. Прочитавши видання з ілюстраціями, тут і карти, і комікси (усе приваблює до читання, освоєння матеріалу), можна ознайомитися з історичними віхами, запам’ятати важливі для України події, але не вивчити історію, підручник вона не замінить. “Мальована історія незалежності України” — лише дуже стислий історичний художньо-письменницький путівник від трипільських племен до 1991 року. Малювали книгу шестеро художників з різних куточків країни: Олександр Бронзов, Олександр Костенко, Юрій Васін, Олег Коллар, Роман Барабах, лідер гурту OT VINTA Юрко Журавель.
Попри все нова книжка братів Капранових побила всі рекорди на львівському Форумі видавців — за перших чотири дні продали 3 300 її примірників. Віднедавна книгу на 80 сторінок можна шукати і в нашому місті.
Ірина САЛІЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *