Соціум

Чекатимемо рекомендованого інвестора

Реалізацією національного проекту “Чисте місто” опікуватиметься новостворена тимчасова робоча підгрупа тематичної робочої групи “Впровадження національних проектів та інвестицій” комітету з економічних реформ при Президентові України.

Реалізацією національного проекту “Чисте місто” опікуватиметься новостворена тимчасова робоча підгрупа тематичної робочої групи “Впровадження національних проектів та інвестицій” комітету з економічних реформ при Президентові України.

Про це під час наради у Хмельницького міського голови повідомив директор державного підприємства “Національний проект “Чисте місто” Іван Олексієвець. Він передав Сергію Мельнику пакет документів, напрацьованих для забезпечення ефективного впровадження національних проектів та інвестицій, які вже затверджені Держагентством з інвестицій та управління національними проектами України.

Іван Олексієвець коротко поінформував учасників наради про ситуацію щодо реалізації національного проекту “Чисте місто”, яка склалася нині. Він, зокрема, нагадав, що розпорядженням Кабінету міністрів України від 8 серпня 2012 року передбачено, що національний проект “Чисте місто” має реалізовуватися на умовах державно-приватного партнерства. Однак детальний аналіз, проведений спільно з авторами законопроекту, показав, що державно-приватне партнерство в такому вигляді, як зазначено в законі, є неефективним і реалізувати проект у такій формі неможливо. Інший варіант, що передбачав регулювання проведення інвестиційного конкурсу постановою Кабміну, теж визнали незручним.

Врешті зупинилися на рішенні, запропонованому Адміністрацією Президента України. Воно полягає в тому, що для підготовки пропозицій і рекомендацій з питань удосконалення механізмів реалізації окремих національних проектів Державним агентством з інвестицій та управління національними проектами України 1 серпня цього року утворено тематичну робочу групу “Впровадження національних проектів та інвестицій”, яку очолив голова Державного агентства Владислав Каськів, та затверджено Положення про неї. Основним завданням цієї групи є забезпечення проведення громадських обговорень національних проектів та механізмів їх впровадження; здійснення постійного моніторингу запровадження національних проектів та підготовка пропозицій і рекомендацій Держінвестпроекту щодо їх реалізації.

Для вирішення невідкладних завдань, пов’язаних з реалізацією окремих національних проектів, утворюються тимчасові підгрупи тематичної робочої групи. Таку тимчасову робочу підгрупу утворено відповідно до наказу Держінвестпроекту з впровадження національного проекту “Чисте місто” — система комплексів з переробки твердих побутових відходів” комітету з економічних реформ при Президентові України та затверджено її склад.

Головою тимчасової робочої підгрупи з впровадження національного проекту “Чисте місто” тематичної робочої групи “Впровадження національних проектів та інвестицій” затверджено віце-прем’єра України Олександра Вілкула. До тимчасової робочої підгрупи, яка складається з 21 особи, включено міністра фінансів Юрія Колобова, міністра економічного розвитку Ігоря Просолова, голову національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, Валерія Саратова, інших керівників та відповідальних працівників міністерств і відомств, міського голову Сергія Мельника та голів інших міст, де впроваджується  “Чисте місто”.

Реалізація цього проекту передбачає укладання договорів з інвесторами щодо будівництва комплексів з переробки твердих побутових відходів. Для цього в рамках роботи тимчасової підгрупи пропонується розглянути пропозиції інвесторів, які виявили бажання взяти участь у реалізації національного проекту “Чисте місто”, та розробити рекомендації Держінвестпроекту щодо укладання договорів стосовно будівництва комплексів з переробки твердих побутових відходів.

Керівник проекту “Чисте місто” роз’яснив, що процедура відбуватиметься наступним чином: робоча підгрупа подає оголошення про відбір інвестора, свої рекомендації з відбору інвестора надають провідні фахівці, які залучаються до роботи у підгрупі, сформовані рекомендації проходять через комітет економічних реформ при Президентові України і тоді спускаються на місцеві рівні.

“Це набагато простіше й безпечніше, оскільки комітет з економічних реформ відповідає за реформи і національний план дій, він якраз і передбачає реалізацію цих національних проектів. Саме через це ми пішли таким шляхом”, — зазначив Іван Леонтійович, аргументуючи оптимальність такої форми реалізації проекту.

Керівник проекту також повідомив, що нині вироблені й затверджені критерії, за якими будуть визначатись потенційні інвестори, серед іншого ними передбачено, що до участі у відборі допускаються підприємства, які мають досвід будівництва та експлуатації аналогічних об’єктів у світі.

Вже у вересні-жовтні інвестор може бути відібраний. Далі рішення з відбору інвестора надсилається до органів місцевого самоврядування, які погоджують ці документи.

Іван Олексієвець розповів про роботу, що проводиться над трьома базовими законопроектами, необхідними для успішної реалізації нац-проектів. Вони вже зареєстровані у Верховній Раді і будуть винесені на розгляд найближчим часом. Нагадав, що вже прийнятий так званий закон про “зелений тариф”, який стимулює виробництво електроенергії з альтернативних джерел.

Під час наради мова йшла про екологічний аспект будівництва комплексу з переробки сміття, обговорювались питання щодо регулювання захоронення, переробки та поводження з небезпечними відходами, йшлося про світовий досвід експлуатації схожих об’єктів.

Керівник проекту не обминув також питання необхідності виділення земельної ділянки площею майже 10 гектарів, для комплексного вирішення будівництва системи з переробки твердих побутових відходів, яка включала б сортувальну лінію, переробний комплекс і полігон. “Питання виділення земельної ділянки будемо розглядати після визначення інвестора”, — відповів Сергій Мельник. Тож залишається чекати рішення комітету з економічних реформ, який рекомендуватиме місту інвестора.

Нагадаємо, що Хмельницький увійшов до десятка обласних центрів України, де реалізується національний проект “Чисте місто”. Цей пілотний проект передбачає створення нової в Україні індустрії з переробки сміття. В містах-учасниках проекту будуть побудовані сміттєпереробні заводи з глибоким рівнем переробки — понад 50%. Попередні техніко-економічні обґрунтування національного проекту “Чисте місто” у Києві, Вінниці, Дніпропетровську, Кіровограді, Полтаві, Сумах, Тернополі, Харкові, Хмельницькому, Чернівцях з орієнтовними техніко-економічними показниками затверджені розпорядженням Кабінету міністрів України від 8 серпня 2012 року №695-р. Розробники проекту підготували техніко-економічне обґрунтування проекту, розробили “Концепцію поводження з твердими побутовими відходами в місті Хмельницькому”, в якій визначені конкретні шляхи на найближчу перспективу. Проведені також детальні морфологічні дослідження. На основі отриманих даних здійснений детальний аналіз і підібрані відповідні технології, які можуть бути використані для реалізації проекту в нашому місті. Над технологічною частиною попрацювали німецькі фахівці, які мають досвід у реалізації аналогічних проектів.

В нашому обласному центрі буде збудований сучасний сміттєпереробний комплекс потужністю 100 тисяч тонн переробки відходів на рік. На сміттєзбірний комплекс будуть звозитись відходи, з яких частково відбиратимуться органічні вторинні ресурси. Макулатура, полімери, пет-пляшка, скло-бій, чорні та кольорові метали зазнають подальшої переробки. Водночас частина забрудненого текстилю, макулатури, деревини тощо може використовуватись для переробки на альтернативне паливо. Тож приблизно на 25% зменшуватиметься обсяг відходів, які утворюються в межах нашого міста. Органічна фракція (харчові відходи тощо) спрямовуватиметься у спеціальний цех для вироблення біогазу, який може використовуватись для виробництва теплової та електричної енергії як для власних потреб, так і частково для збуту.

Впровадження проекту “Чисте місто” дасть можливість наблизитись до світових норм у питанні переробки твердих побутових відходів.

Віктор Доброріз, начальник відділу інвестицій та енергозбереження

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *