Напевно, так нині звучить головне правило для тих, хто збирає дітей до школи
Останні два тижні літа традиційно позначені особливими базарами: прийшов час збирати дітей до школи. Похід супермаркетами, магазинами канцелярії та ринками засвідчив: для мешканця міста придбати все необхідне для навчання немає жодних проблем: купити можна все! Тому головне нині — не розгубитися в розмаїтті товарів і витратити кошти саме на те, що справді буде необхідно дитині на уроках. Отже, головні складові сучасного шкільного шопінгу: кошти, час та список потрібного приладдя за вимогами до нього вашого навчального закладу.
Орієнтовний список речей першої
необхідності для учнів початкової школи
Зошит у клітинку 12 аркушів — 10 шт.
Зошит у лінію (косу) 12 аркушів — 10 шт.
Щоденник
Обкладинки для зошитів — 10 шт.
Обкладинки для книг — 1 уп.
Ручки кулькові — 2 шт.
Олівці прості — 2 шт.
Олівці кольорові — 1 уп.
Пенал — 1шт.
Папка для зошитів — 1 шт.
Альбом для малювання — 1 шт.
Ластик, точилка, лінійка
Для уроків праці:
Папка для праці формату А4 — 1 шт.
Ножиці — 1 шт.
Клей-олівець — 1 шт.
Кольоровий картон — 1 уп.
Кольоровий папір — 1 уп.
Для уроків малювання та образотворчого мистецтва:
Акварельні фарби — 12 кольорів
Пензлик — 1 шт.
Пластилін — 12 кольорів
Дощечка для пластиліну — 1 шт.
Ножики для пластиліну — 1 уп.
Для облаштування робочого місця школяра:
Шаблон розкладу уроків — 1 шт.
Підставка для книг — 1 шт.
Шкільна форма
Спортивний
костюм і взуття
Ранець
Ну, і стосовно бюджету. Зрозуміло, що придбати виключно якісні речі недешево. Поспілкувавшись на шкільних базарах із хмельничанами, почула різні цифри щодо бюджету “на школу”: одним на все, включаючи шкільну і спортивну форми, взуття, вистачає і півтори-дві тисячі гривень, інші — ледь вписуються в п’ять. Що робити, якщо бюджет обмежений? Звичайно, ревізію існуючого одягу, канцтоварів. Якщо, скажімо, купівлі чи придбання шкільної форми за шкільним зразком не уникнути, то зі спортивним костюмом можна маніпулювати, вкомплетувати його з існуючих спортивних речей. Також проведіть ревізію взуття дитини. Якщо є у гарному стані розношені черевики чи туфлі, то, почистивши їх, можна використати навіть на Першовересень. Погодьтеся, краще так, аніж щойно придбані дешеві туфлі за принципом “аби нові”, взуті перший раз на Свято знань. Зверніть увагу, скільки діток йдуть додому зі свята, кульгаючи через нерозношене новеньке взуття. Наступна порада: а чи варто при наявності у місті значної кількості канцелярських магазинів, купувати все й одразу? Звичайно, зробити це бажано. Але малоймовірно, що у перший день чи навіть тиждень все буде потрібно. Отож не купуйте зошитів чи кулькових ручок на рік, придбайте для початку мінімальну кількість.
Що не варто купувати? Ручки з п’ятьма різнокольоровими стержнями, музичні пенали, папки з ключиками, зошити з зображенням сумнівної репутації героїв кіно, шоу-бізнесу чи монстрів, олівці з брелоками чи підвісками. Таке канцелярське приладдя, звісно, виглядає цікаво, приваблює дітей. Але спробуйте уявити ситуацію, коли під час уроку бодай двоє-троє учнів надумають відкрити пенали з музикою чи ваша дитина загубить ключик від папки для зошитів з домашнім завданням. Зображення Памели Андерсон на обгортці зошита з математики також не сприятиме розв’язанню задач на логіку підростаючому сину. Звісно, всі зібрані корисні поради на одній газетній шпальті не розмістити. Тому, аби допомогти батькам юних хмельничан і дітям середнього та старшого шкільного віку, які купують канцтовари на школу самостійно, кілька найважливіших моментів.
Зошити. Як мовиться, чим старший клас — тим грубший зошит. Він може містити різну кількість аркушів, кратну шести — 18, 24, 36, 60. Його обгортка також може бути тоншою чи грубшою, навіть на кшталт книжкової обкладинки. Зовнішнє оформлення зошита діти, зазвичай, вибирають на свій смак. А от дорослі мають, у першу чергу, ознайомитися зі змістом. Найдоречнішою мені особисто здалася порада, розміщена на офіційному сайті мережі супермаркетів канцелярських товарів, зверніть на неї увагу, якщо збираєтеся купувати зошити у ринкових наметах.
Отже, якщо діти вибирають зошит за першою сторінкою обкладинки, то батьки мають за четвертою. Адже саме там повинно бути нанесено маркування з зазначенням назви продукції, країни виробника, підприємства-виробника, основного призначення продукції, відомості про сертифікацію, юридичної адреси виробника, обсягу зошита в аркушах, позначення стандарту, за яким продукція виготовлена, а також артикулу, штрих-коду, сорту (для виробів другого сорту).
Другим етапом оцінки якості зошита є огляд його внутрішніх сторінок, з якими безпосередньо доведеться працювати дитині. Зрозуміло, що сторінки не повинні мати надривів, порізів, забруднень, складок, зморшок, залощених і матових смужок та інших дефектів. Зріз зошитів має бути рівним та чистим, а кути можуть бути прямими або заокругленими.
Щодо вигляду безпосередньо аркушів, основні лінії у зошитах можуть бути фіолетового, зеленого, блакитного та сірого кольорів, горизонтальні лінії на розгортці у місці згину аркушів мають збігатися, допустиме їх відхилення — не більше 2 мм.
Лінії графічних сіток повинні співпадати на лицьовій та зворотній сторінках. Не варто зупиняти свій вибір на зошитах з надзвичайно білосніжними чи навпаки жовтуватими аркушами. Кориснішими для зору будуть такі, сторінки яких мають колір світлого пряженого молока, адже надмірна білизна різатиме очі, а для читання тексту на жовтуватих сторінках доводиться напружувати зір.
Також у порадах з сайту мережі супермаркетів канцтоварів зазначається, що надзвичайно важливо, аби кінці скоб, якими скріплено зошит, були загнуті всередину, забезпечували надійне скріплення аркушів та унеможливлювали випадки травматизму. Вибравши зошити, не забудьте про обгортку для них, зробіть примірку.
Рюкзак чи ранець? Шкільна сумка для старшокласника — окрема тема і непроста: у підлітків, особливо учнів випускних класів, існує своя мода на шкільні портфелі, трапляється, що ніякі аргументи на користь шкільного функціонального рюкзака впливу на вибір доньки чи сина не мають. Хлопці віддають перевагу сумкам-рюкзакам через одне плече, в які через пласку трикутну форму часом не влазить навіть половина необхідних підручників та зошитів. Що стосується дівчат, то тут варто вчасно проконтролювати, аби виділені кошти не були витрачені на черговий клатч під туфлі, в якому до школи буде носитися хіба що мобільний телефон. Підручники і зошити — відповідно у поліетиленовому пакеті. Тому яку б сумку для школи не вибрала ваша доросла дитина, все ж наполягайте, аби вона була достатніх розмірів.
Що стосується учнів початкових класів, то тут вибір однозначний — тільки ранець. Рюкзак — не кращий вибір для малюка, оскільки в нього м’яка спинка. Цей варіант більше підійде для старших школярів. Що вже казати про сумку на одній лямці, котра є серйозною причиною викривлення хребта!
Отже, як правильно вибрати ранець? Для збереження правильної статури школяра дуже важливі розміри та вага ранця. Його ширина не повинна перевищувати ширину плечей дитини, а висота — 30 см. Вага разом із умістом — це максимум 15% ваги школяра, а в молодших класах — 10%. А це означає, що порожній ранець повинен важити не більше 600 грамів. Ні в якому разі не купуйте портфель на виріст. Ранець має бути забезпечений міцним каркасом і жорсткою ортопедичною спинкою. Лямки повинні обов’язково регулюватися! На Першовересень дитина йде у легкому вбранні, а вже за місяць той самий ранець доведеться одягати поверх куртки, взимку — шуби чи пуховика. Краще зупинити свій вибір на ранці з водонепроникної, міцної, наприклад, нейлонової тканини. Тоді йому будуть не страшні ніякі дощі та снігопади, до того ж у випадку забруднення його легко мити. При виборі ранця обов’язково приміряйте його на дитину. Також переконайтеся, що кількість додаткових відділів, кишеньок достатня, аби, скажімо, коробка для сніданків не опинилася поруч зі щоденником. Що стосується зовнішнього оформлення, то тут повністю довіртеся смаку дитини: ранець з улюбленим мультяшним героєм як мінімум покращить настрій при купівлі.
Пенал. Жорсткі пенали, виготовлені з дерева або пластмаси, при падінні можуть розколотися або зламатися. Тому краще вибирати м’які моделі. Також можна придбати шкільні пенали вже з необхідним наповненням. Купівля пенала з наповненням економить час, але переконайтеся, що він укомплектований усім необхідним.
Олівці. Найкраще вибирати олівці з середнім ступенем м’якості грифеля. Цей варіант називається твердо-м’яким і на дерев’яному покритті зазвичай позначається спеціальними абревіатурами ТМ або НВ. При виборі олівців дитина повинна протестувати їхню форму: круглої форми олівці можуть ковзати, від олівців з багатогранною формою швидше втомлюються пальці. Бажано, щоб корпус олівця був виконаний з пластику, який досить пластичний, і грифель в середині нього не зламається.
Фломастери. Запам’ятайте, якісний фломастер не скрипить. При покупці перевірте кожен фломастер. Бажано купувати фломастери, які добре змиваються з рук. Для шкільних занять не потрібні фломастери більше 12 кольорів.
Контейнер для їжі. На батьківських зборах вам мають розказати, як харчуватимуться діти — сніданки чи обіди, о котрій годині. І все ж деякі турботливі матусі не випустять своє чадо з дому без бутербродів. Часто батьки упаковують їжу у фольгу або в поліетиленові пакети. Але упакована таким чином їжа може розкришитися. До того ж, якщо носити її без контейнера, весь вміст портфеля пропахне їжею. Привчіть дитину, що після сніданку чи обіду вона повинна всі обгортки і порожні пакети покласти назад у контейнер і щільно його закрити.
Гігієна. У шкільному рюкзаку обов’язково мають бути сухі та вологі паперові серветки. Зверніть особливу увагу першокласника, де саме вони знаходяться, аби в критичний момент не виникло розгубленості.
Портфельні тренування. Коли ви все придбали і нарешті з покупками дісталися додому, знайдіть час для вивчення дитиною власного портфеля. Іншими словами, нехай пограється з ним — складе і викладе зошити і підручники, розбереться, де місце для пляшечки з водою, а де — для пеналу. У першачків дуже часто трапляються випадки, коли “губляться” чи “забув удома” речі, особливо дрібні, які дитина насправді просто не може знайти в рюкзаку. Тому з першого ж дня і надалі учень завжди повинен самостійно збирати портфель до школи.
Руслана ПОДОЛЬСЬКА
На фото: у магазинах канцтоварів можна за один захід придбати все необхідне; продавці-консультанти не тільки допоможуть вибрати правильний рюкзак, а й підкажуть найбільш модні моделі серед малечі; третьокласниця Наталка разом з мамою ретельно вибрали необхідні канцтовари для школи, вийшов повнісінький кошик; нині виробники канцтоварів та шкільної поліграфії пропонують продукцію не тільки для учнів, а й для батьків та для оформлення класних кімнат
При підготовці матеріалу використано поради з відкритих освітянських сайтів