Сьогоднішній наш співрозмовник — голова обласної організації профспілок працівників соціальної сфери Олександр Цюзік, котрий власне ініціював створення такої профспілки на Хмельниччині та був її організатором. Про діяльність профспілки, її ініціативи наша з ним розмова.
Сьогоднішній наш співрозмовник — голова обласної організації профспілок працівників соціальної сфери Олександр Цюзік, котрий власне ініціював створення такої профспілки на Хмельниччині та був її організатором. Про діяльність профспілки, її ініціативи наша з ним розмова.
— Олександре Дмитровичу, не секрет, що профспілковий рух у незалежній Україні значно відрізняється від попередніх часів. Він уже не є єдиним у своїй організації, дещо втратив авторитет, поступається політичним партіям у вираженні суспільних інте-ресів. Вважаєте, нова профспілка матиме перспективи у життєдіяльності області та власну нішу в її суспільно-громадському житті?
— Не просто вважаю, а впевнений, що наша профспілка займатиме важливе місце як у профспілковому русі області, так і в суспільно-громадському житті. Її створення диктувалося нагальними потребами часу, викликами сьогодення і самою логікою життя. Сфера нашої діяльності — соціальний та правовий захист населення, а не лише захист професійного статусу людей праці. Так, політичні сили вишукують різні стратегії прориву країни до сучасного цивілізованого світу, але, на моє переконання, тільки стратегія соціальної справедливості здатна об’єднати суспільство і вивести Україну з нинішньої кризи та визначити її подальший розвиток. Натомість досягнення цієї мети вимагає спільної участі влади, роботодавців, громадськості і територіальних громад, адже соціальної справедливості зусиллями лише окремих сторін, нехай навіть авторитетніших з найпотужнішими ресурсами, досягти неможливо. Якраз допомогти в об’єднанні цих суспільних зусиль є одним із завдань нашої профспілки.
— Чи вистачить для цього потенціалу профспілкових організацій соціальної сфери? Цього прагнуть багато потужніших інституцій: влада, політичні партії…
— Все це так, але і наші прагнення не є соціальною утопією. Для практичних кроків у цьому напрямку ми ініціювали створення вже кількох громадських об’єднань. Так, з початку року активно діє Форум лідерів профспілкових, громадських організацій та представників територіальних громад області, який нині об’єднує понад 380 суспільних лідерів краю. Мета Форуму: захист економічних, соціальних, трудових прав та інтересів членів профспілки, громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування у відносинах з роботодавцями, іншими громадськими об’єднаннями, здійснення для цього дієвого контролю за дотриманням принципів соціальної справедливості, подолання бідності, гендерної рівності. У лютому учасники Форуму провели засідання “круглого столу”, в ході якого опрацювали чимало конкретних пропозицій, які були представлені органам влади в області, громадським об’єднанням і роботодавцям. У квітні був проведений “круглий стіл” на тему: “Міліція і громада: шляхи співпраці”, де також відбувалася спільна розмова та напрацьована низка корисних актуальних питань. Діяльність Форуму продовжується у різних формах на теренах Хмельниччини.
Інша, вже також реалізована ініціатива нашої профспілки — створення Форуму лідерів молодіжних громадських організацій. Впевнені, що молодіжне середовище повинне відігравати вирішальну роль у досягненні соціальної справедливості в Україні та на Хмельниччині, отож цьому об’єднанню належатиме особливе завдання. Нещодавно активісти цього Форуму провели засідання “круглого столу” з тематикою: “Молодь сьогодення — завтрашні перспективи”. Вони обговорили зокрема питання доступного житла для молодих людей. Одним із результатів цієї розмови стало створення ініціативної групи для ведення конструктивного діалогу з органами влади. Так, з відповідним листом Форум звернувся до Хмельницького міського голови з пропозицією щодо участі міського бюджету в пільговому кредитуванні будівництва молодіжного житла. Молодіжний Форум напрацьовує й інші соціальні ініціативи.
Створення цих об’єднань дозволило зробити наступний крок: організацію обласного Центру громадських ініціатив під егідою нашої профспілки як складової частини профспілкового руху на Хмельниччині.
Не маємо жодних сумнівів, що діяльність цих громадських об’єднань додасть потужного імпульсу в активізацію як профспілкового життя нашого краю, так і загального суспільно-громадського життя, адже серед лідерів цих об’єднань чимало знаних особистостей. Лише з міста Хмельницького це: голова ради міської організації ветеранів України Гаптульмунір Садиков, заступник голови Комітету ветеранів Збройних Сил та силових структур України Валерій Олійник, директор благодійного фонду “Хесед Бешт” Ігор Ратушний, голова обласної організації Міжнародного фонду “Милосердя і здоров’я” Володимир Кухар, голова фонду соціального захисту інвалідів з дитинства Антоніна Корчинська, голова первинної профспілкової організації міського управління праці та соціального захисту населення Світлана Окарська, голова християнської місії “Допомога” Павло Сівець, керівники молодіжних об’єднань Наталя Шмурікова, Євген Сторожук, Степан Кушнір та багато інших. Про потенціал цих громадських лідерів та їхніх колег свідчить той факт, що впродовж лише двох останніх років 45 пропозицій громадських організацій у Хмельницькому були реалізовані рішеннями міської влади.
— Наскільки активна діяльність вашої профспілки у цих суспільно-громадських напрямках сприяє її основному завданню, чи не є вона самоціллю як для деяких громадських та політичних об’єднань?
— Розумію підтекст цього запитання і скажу так: будь-яка активність профспілкової організації за рамками її статутної діяльності лише зміцнює профспілковий рух, додає йому авторитету і ваги на державному рівні.
Натомість профспілка працівників соціальної сфери є бойовим штиком Федерації профспілок області, входить до регіонального відділення Асоціації міст України, Все-української асоціації сіл і селищ. Ми активно співпрацюємо у статутній діяльності в тристоронній раді соціального партнерства. Водночас розуміємо, що без активної участі громадськості державне завдання у створенні громадянського суспільства неможливе. Як воно неможливе і без активної участі профспілкового руху. Державою соціальної справедливості може бути лише країна розвиненого громадянського суспільства.
Щиро дякуючи газеті “Проскурів” за можливість розповісти про діяльність нашої профспілки та її мету і користуючись нагодою, запрошую хмельничан до активної співпраці щодо соціального та правового захисту й участі в діяльності обласного Центру громадських ініціатив, який допоможе вирішити ваші проблеми. Наша адреса: вулиця Соборна, 57, офіс 38, телефони: 75-27-79, 067-381- 06-03.
Зробімо разом наше життя кращим!
Підготував Володимир РАЗУВАЄВ