У місті діють державні житлові програми, які дозволяють придбати оселю за доступною ціною
Постановою Кабінету міністрів України від 11 лютого 2009 року №140 затверджено Порядок забезпечення громадян доступним житлом.
Право на державну підтримку мають ті, хто перебуває на обліку поліпшення житлових умов, включені до Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на доступне житло, а також середньомісячний грошовий дохід яких разом з членами їх сім’ї з розрахунку на одну особу не перевищує п’ятикратного розміру заробітної плати в регіоні (5 х 2419 = 12095 грн.). Державна підтримка надається шляхом сплати за рахунок коштів державного та/або місцевого бюджетів 30% вартості нормативної площі доступного житла після внесення громадянином на свій поточний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, 70% вартості житла.
Державна підтримка надається на площу 21 кв. м загальної площі на одну особу плюс 10,5 кв. м на сім’ю.
Постановою Кабінету міністрів України від 25 квітня 2012 року № 343 затверджено Порядок здешевлення вартості іпотечних кредитів. Цією програмою можуть скористатися ті, хто перебуває на квартирному обліку, забезпечені житловою площею, що не перевищує 9 кв. м на одного члена сім’ї або проживають у гуртожитку, що підтверджується довідкою про склад сім’ї.
Реалізується програма шляхом відшкодування державою частини відсотків за кредитами, отриманими в банках на будівництво чи придбання житла в об’єктах незавершеного будівництва або в об’єктах, прийнятих в експлуатацію після 2009 року.
Термін кредитування та часткової компенсації — до 15 років з моменту укладення договору. Відсоткова ставка — не більше 16% річних, з яких держава компенсуватиме 13%, тобто позичальник буде платити тільки 3% річних. Обов’язковий власний внесок вкладника визначається внутрішніми правилами банків, але не перевищує 25% вартості житла. За бажанням позичальника, розмір такого внеску може бути більшим. Як перший внесок можуть зараховуватися кошти, сплачені позичальником за перевищення нормативної площі та розрахункової вартості квартири. Розмір першого внеску може бути зменшено у разі надання додаткової застави за кредитним договором відповідно до внутрішніх правил банку.
Договір поруки укладається з кожним із дієздатних членів сім’ї позичальника, на якого розраховується часткова компенсація відсотків та який проживатиме разом з позичальником. Укладати договори поруки можна і з іншими поручителями та надавати додаткову заставу за кредитним договором.
Платоспроможність позичальника може визначатися з урахуванням доходів його поручителів. Максимальна сума кредиту не повинна перевищувати нормативної площі і розрахункової вартості. Нормативна площа — 40 кв. м на одну людину або сім’ю з двох осіб, плюс 18 кв. м на кожного наступного члена сім’ї, але не більш як 76 кв. м. Розрахункова вартість житла для міста Хмельницького встановлена в розмірі 5 тисяч гривень за квадратний метр. Вартість понаднормової площі сплачується позичальником відповідно до умов договору про придбання житла за рахунок власних коштів без часткової компенсації відсотків.
Щомісячний платіж за кредитним договором не повинен перевищувати 50% сукупного середньомісячного доходу сім’ї. Сума часткової компенсації відсотків до щомісячного платежу не включається. При цьому сума, що залишається після здійснення всіх щомісячних розрахунків за кредитним договором, повинна бути не меншою одного прожиткового мінімуму на позичальника та кожного члена його сім’ї (1100 грн.). Пільгові іпотечні кредити надають АТ “Ощадбанк”, “Укргазбанк”, “Укрексімбанк”.
Отримати пільговий кредит на будівництво (придбання) житла можна у будь-якому населеному пункті України незалежно від місця проживання та реєстрації. У поточному році станом на 1 липня банківські установи області уклали 41 договір із позичальниками та видали стільки ж кредитів на загальну суму 8850,8 тисячі гривень. Цьогоріч у травні введено в експлуатацію житловий будинок, що бере участь у програмі та на будівництво якого були спрямовані кредитні кошти. Відтак 19 сімей отримали ордери на квартири.
Постановою Кабінету міністрів України від 29 травня 2001 року № 584 “Про порядок надання пільгових довготермінових кредитів молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) і придбання житла (зі змінами та доповненнями)” затверджено Положення про порядок надання пільгових довготермінових кредитів.
Право на отримання кредиту мають сім’ї та одинокі молоді громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, а саме: сім’я, в якій чоловік та дружина віком до 35 років включно; неповна сім’я, в якій мати (батько), віком до 35 років включно має неповнолітніх дітей (дитину); одинокі молоді громадяни віком до 35 років включно.
Кредитування будівництва і придбання житла для молодих сімей є прямим, адресним і здійснюється у межах наявних кредитних ресурсів. Пільговий кредит надається на будівництво житла терміном до 30 років, але не більше, ніж до досягнення старшим з подружжя пенсійного віку. Термін надання кредиту обчислюється з дати укладення кредитного договору.
Кредит надається за таких умов: перебування кандидата на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов; підтвердження кандидатом своєї платоспроможності (надання довідок про доходи кандидата та членів його сім’ї); внесення першого внеску в розмірі не менше, як 6% вартості будівництва (реконструкції) житла.
Зазначену суму кандидат вносить двома частинами: на момент укладення кредитного договору — не менше половини цієї суми, а також кошти на страхування в період будівництва житла, виходячи із загальної суми внесків позичальника; під час остаточних розрахунків протягом десяти днів після отримання технічного паспорта з урахуванням фактичної площі збудованого житла — решту коштів.
Рішення про надання кредиту приймається регіональним управлінням Фонду сприяння молодіжному житловому будівництву.
Під час вибору кандидатів у позичальники перевага надається: молодим громадянам, подружжю, в якому чоловік або дружина користуються правом першочергового або позачергового надання житлових приміщень; сім’ям, в яких один із членів сім’ї в поточному році досягає граничного віку; молодим ученим, подружжю, в якому чоловік або дружина є молодим ученим; молодим спортсменам, які мають найвищі досягнення на офіційних національних та міжнародних змаганнях і які включені до складу збірних команд України; молодим громадянам, подружжю, в якому чоловік або дружина перебуває на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов три і більше років. Перевага у наданні кредитів визначається за умовою платоспроможності кандидата шляхом присвоєння йому рейтингу відповідно до Інструкції про порядок визначення переваги в наданні пільгових довготермінових кредитів молодим сім’ям та одиноким громадянам на будівництво та придбання житла.
Розмір кредиту на будівництво житла визначається, виходячи з норми 21 кв. м загальної площі житла на одного члена сім’ї та додатково 20 кв. м на сім’ю. Ставки за користування кредитом становлять: позичальнику, який не має дітей, — 3 % річних суми зобов’язань за кредитом; позичальник, який має одну дитину, звільняється від сплати відсотків за користування кредитом; позичальник, який має двох дітей, крім того, за рахунок бюджетних коштів погашається 25% суми зобов’язань за кредитом; позичальник, який має трьох і більше дітей, — 50%. Наданий позичальнику кредит може бути погашений достроково.
Інформацію про будівництво доступного житла та отримання пільгового іпотечного кредитування можна отримати в інформаційно-консультативному центрі за тел.: 79-48-05, 76-23-66 та адресою: м. Хмельницький, вул. Грушевського, 87, кімн. №№408, 415 або в відділі обліку та розподілу житлової площі міської ради за тел.: 65-60-64, 79-27-73 та в провулку Пушкіна, 5.
Анатолій Коростіль, завідувач відділу обліку та розподілу житлової площі