Соціум

Скульптор Микола Сівак зцілює духовно спраглих

Шанувальники образотворчого мистецтва протягом трьох тижнів липня мали можливість познайомитись з творами рівненського художника: скульптора, кераміста і живописця Миколи Сівака, що експонувались у виставковій залі Хмельницької дитячої школи образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва.

Шанувальники образотворчого мистецтва протягом трьох тижнів липня мали можливість познайомитись з творами рівненського художника: скульптора, кераміста і живописця Миколи Сівака, що експонувались у виставковій залі Хмельницької дитячої школи образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва.

Наш земляк Микола Станіславович народився у Хмельницькому 1953 року. Перші професійні уроки отримав у цій же школі. Далі — навчання у Вижницькому училищі прикладного мистецтва (1973 рік). Після служби у війську закінчив Львівський інститут декоративно-прикладного мистецтва (нині — Академія). Член Національної спілки художників України, учасник багатьох всеукраїнських і міжнародних виставок. Це вісімнадцята персональна виставка творів Миколи Сівака.

Цього року Миколі Станіславовичу виповнилося 60 — вік, коли вже хочеться і можна озирнутися на пройдений творчий і життєвий шлях й прозвітувати перед собою, замикаючись від шанувальників і глядачів-земляків та друзів, про досягнення, в першу чергу, мистецькі.

Твори, представлені на цій виставці, — це 18 скульптур малих форм, виконаних у бронзі, і 46 живописних полотен. Це частина робіт, створених скульптором з 1995 року й донині. Більшість його творів виконано в теракоті і так званій кам’яній масі — матеріалі сучасних технологій.

Останніми роками в образотворчому мистецтві зростаюче значення набуває камерна скульптура. Вона привертає увагу на виставках і, мабуть, через те, що в ній зосереджені важливі й помітні напрямки образно-пластичних пошуків сучасних скульпторів. Причини такої зацікавленості різноманітні, але перш за все вони породжені значним проникненням мистецтва в духовне життя людей. Сучасній естетичній уяві ближча пластика, що володіє логічною завершеністю й одночасно повна тонкощів та вишуканості, також не другорядну роль відіграє бажання утвердити скульптуру і живопис, як компонент чи елемент сучасного інтер’єру, ландшафтного дизайну чи садово-паркових композицій.

У нашому місті є садово-паркова композиція Миколи Сівака “Український мотив”, що прикрашає сквер біля кінотеатру ім. Т.Шевченка. З цієї композиції ми можемо помітити, що автор тяжіє до асоціативної форми мислення й вислову. Про це говорять і скульптурні твори, представлені на виставці. Вони не належать до традиційної чи модерної скульптури. Людські постаті виліплені лаконічно й спрощено. Оминаючи незграбність реалістичних й анатомічних деталей, скульптор доводить образ-ідею до символу (“Калина”, “Дощ і вітер”, “Ой, летіли дикі гуси…”, “І коли впадеш ти на чужому полі…”, “Викрадення Європи”).

На запитання: що художник вважає найголовнішим у зробленому за тривалий творчий шлях, Сівак відповів коротко: “Мета кожного митця — знайти свою мову, якою зрозуміло висловити те, що хочеш сказати людям. У мене це був довгий процес пошуків. Кожна моя скульптура гуманістична й присвячена не тільки темі людського буття загалом, а в першу чергу я прагну висловитись так, щоб глядач відчув у моїх творах національну душу, українця, навіть якщо твір виконаний максимально в авангардному стилі. Мрію створити сад скульптур з 15-20 садово-паркових композицій. Причому вони мають носити національні ознаки за сюжетом, пластикою”.

Живописні полотна на виставці були представлені у жанрі пейзажу й натюрморту. Як сказав сам художник, живописом він почав займатись останні шість років. Кожна робота написана за один сеанс. Пейзажі він пише тільки на пленері. З юності закоханий у природу Карпат, щоліта виділяє хоча б тиждень, аби відпочити душею та набратися нових вражень.

У живописних творах Сівака бачимо не просто відбиток чарівного куточка природи, не лише прояв любові до конкретного місця, а велику любов до Божого творіння, серед якого ми живемо. Ця велика закоханість у ріки і гори, в землю і небо, трави і квіти. А велика любов, як правило, не позначена смутком. Тому пейзажі художника наповнені мажорним звучанням, позначені тонким ліризмом і оптимізмом.

Загалом творчість Миколи Сівака є глибоким естетичним джерелом, котре здатне зцілити духовно спраглих.

Микола ШАФІНСЬКИЙ
Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *