Соціум

50-річний ювілей у колі друзів відзначила міська рада жінок

5 березня, напередодні головного свята весни, міська жіноча рада зібрала своїх друзів на гостину в ресторані “Веселка”. Цього року захід був особливо урочистим, бо поєднався з відзначенням 50-річного ювілею цієї громадської організації. Поміж гостей, яких зібрала цього дня жіноча рада, витав дух святкової піднесеності, тепла і щирості. Та й не дивно, адже не так часто представниці жіночої еліти нашого міста дозволяють собі почуватися так вільно й спокійно, забувши про буденні справи та клопоти. Не так часто їм випадає нагода поспілкуватись, обмінятися думками, порозважатися, зрештою, бути в гарному настрої й сповна повеселитися в колі однодумців

5 березня, напередодні головного свята весни, міська жіноча рада зібрала своїх друзів на гостину в ресторані “Веселка”. Цього року захід був особливо урочистим, бо поєднався з відзначенням 50-річного ювілею цієї громадської організації. Поміж гостей, яких зібрала цього дня жіноча рада, витав дух святкової піднесеності, тепла і щирості. Та й не дивно, адже не так часто представниці жіночої еліти нашого міста дозволяють собі почуватися так вільно й спокійно, забувши про буденні справи та клопоти. Не так часто їм випадає нагода поспілкуватись, обмінятися думками, порозважатися, зрештою, бути в гарному настрої й сповна повеселитися в колі однодумців. Незвично квітково прикрашений зал “Веселки” (потурбувалися його господарі), художні номери, які подарували місцеві митці, квіти від міського голови Сергія Мельника, солодкий дарунок від народного депутата Сергія Лабазюка, а також теплі вітання від заступника міського голови Григорія Давиденка, заступника голови облдержадміністрації Лілії Бернадської, керуючого справами обласної ради Валерія Брицького створили чудову та неповторну атмосферу свята. Грамоти й подяки від обласної та міської влади, міської жіночої ради отримали найактивніші її члени, а також ті, хто постійно та надійно підтримує цю громадську організацію в усіх її починаннях.

“Вродливі, розумні, щедрі на добро та співчуття — ось такі вони, справжні друзі жіночої ради. Іншими їх не уявляю, — каже голова жіночої ради Лідія Біленька. — Впевнена, що ми разом зможемо зробити ще не одну гарну справу, допомогти не одній людині”…

Історична довідка: історія створення жіночих рад — єдиної жіночої організації, що існувала за радянської політичної системи, сягає періоду компартійного режиму. Оскільки у ті часи панував контроль держави над усіма сферами життя суспільства, то за таких умов система жіночих рад як громадських організацій існувала формально та фактично не мала самостійності. Жіночі ради перебували під впливом Комуністичної партії, що визначило їхні функції. Через жіночі ради партія-держава впливала на приватне життя, керувала жінками незалежно від їхньої партійної приналежності. Тому вони у своїй діяльності набули суто партійного характеру. Метою створення рад стало залучення жінок у суспільно-громадську діяльність. Тож у компетенцію цих об’єднань входили просвітницька робота серед жінок з поясненням їх юридичних прав, відслідковування умов праці і відпочинку, а також формування морального обличчя сімей.

Маючи значний досвід організаційної роботи, усвідомлюючи неможливість існування старої структури організації за нових соціально-політичних умов, що склалися наприкінці 1980-х — початку 1990-х років, керівництво жіночих рад у вересні 1990 року виступило з ініціативою їхньої реорганізації. Чимало жіночих рад у цей період саморозпустилися. Тож 1990-1992 роки стали періодом структурного переформатування системи жіночих рад, що завершився реєстрацією в органах юстиції України.

Нині діяльність жіночих рад у різних регіонах України дещо різниться за змістом, але всі вони займаються вирішенням нагальних соціальних проблем. Значну увагу жіночі громадські об’єднання приділяють благодійному напрямку діяльності: опікуються дітьми-сиротами, дітьми з неблагополучних та малозабезпечених родин, багатодітних сімей, організовуючи для них свята з солодощами та подарунками, оздоровлення, надають допомогу людям похилого віку, жінкам-ветеранам Великої Вітчизняної війни, окремим громадянам, які потрапили у скрутне становище.

Хмельницька міська рада жінок була створена 50 років тому, у далекому 1963 році. Саме тоді з’явилася комісія по роботі серед жінок. Першою головою була обрана Серафима Гаврилівна Молдаванова. Нині вона згадує, що жіночі ради навчали жінок простим речам: готувати і сервірувати стіл, допомагали практичними порадами щодо виховання дітей, уладнання сімейних конфліктів, вирішували питання, пов’язані з працевлаштуванням, а також захистом інших конституційних прав. Громадське об’єднання жінок міста тісно співпрацювало з жіноцтвом трудових колективів та органами влади, вирішуючи різноманітні життєві питання переважно вразливих верств населення: надання допомоги, піклування про дітей-сиріт, одиноких і пристарілих. У 1984-1990 роках міську раду жінок очолила Алла Євгеніївна Галузинська. Ось що вона згадує: “Жіночі громадські формування шукали себе у вирішенні побутових проблем жінок-трудівниць на виробництві, опікувалися полегшенням праці з неповним робочим днем одиноких та багатодітних матерів, сприяли відкриттю на території підприємств магазинів, столів замовлень, хімчисток, пралень тощо. Словом, жіночі ради займалися практичними справами. Певним чином вони впливали на вирішення питань щодо охорони дитинства, сім’ї, опікувалися дитячими установами, чергами на влаштування в них дітей, брали участь у розподілі житла на підприємствах, облаштуванні гуртожитків…”
На конференції жінок міста 28 листопада 1995 року головою міської ради жінок було обрано Лідію Іванівну Біленьку. Офіційна реєстрація Хмельницької міської ради жінок в органах юстиції відбулась у 1997 році: отримано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, затверджений Статут організації. Також було створено президію ради й обрано керівний склад, який змінювався і лише з 2005 року став постійним. Так, до складу президії міської ради жінок входять голова Лідія Біленька, її заступники Катерина Ященко, Людмила Черевченко, Валентина Андріїшина, секретар президії Серафима Молдаванова, член президії Ірина Тарнавська.
Хмельницька міська жіноча рада має 50-літній напрацьований досвід активної громадської діяльності, зокрема у співпраці з міською владою, громадськими організаціями, підприємницькими структурами, творячи на благо громади чимало гарних справ. Уже традиційними стали святкові ранки з подарунками для дітей-сиріт, які перебувають під опікою, зустрічі з учасницями бойових дій, а також ділові зустрічі з відомими у Хмельницькому жінками бізнесу та громадського руху. Міська рада жінок плідно співпрацює з управлінням праці та соціального захисту населення, Палацом творчості дітей та юнацтва, службою у справах дітей. Серед громадських організацій партнерами є спілка опікунів, клуб “Бойова подруга” та міська організація ветеранів України.
Соціальна робота об’єднала навколо міської жіночої ради різні категорії жінок, які, попри свою основну діяльність, за покликом серця беруть найактивнішу участь у громадській роботі, отримуючи від того, як самі зізнаються, велике задоволення. Як поділилася в розмові голова громадського об’єднання жінок міста Лідія Біленька: “Жіноча рада — унікальна на сьогодні добровільна організація на громадських засадах, члени якої залишаються вірними обраній справі: безкорисливо допомагати ближнім, робити добрі справи, що несуть людям радість”. На рахунку жінок-активісток чимало реалізованих благодійних проектів заради дітей-сиріт, інвалідів, ветеранів, яким надають посильну матеріальну допомогу, влаштовують доброчинні акції та концерти. “В нашому місті є багато забезпечених людей, у яких добра душа. І коли ми звертаємося до них за благодійною допомогою, вони радо відгукуються. За період існування жіночої ради кількість наших добровільних помічників-благодійників значно зросла. Ми щиро вдячні цим безкорисним людям. Серед них — Людмила Бесєда, генеральний директор ЗАТ “Хмельницька маслосирбаза”, Діана та Роман Гайдуки з ТОВ “Автолідер”, Ірина та Валентин Гакали, керівники ТМ “Насолода”, Олександр Шпак, генеральний директор ПАТ “Хмельницькобленерго”, Аліна Скоморохова, генеральний директор ТОВ “Тін Імпекс”, Михайло Кіперман, генеральний директор ПФ “Діта”, Віктор Вікарчук, керівник ТОВ “Браво”, Іван Праворський, генеральний директор ВАТ Завод “Темп”, Іван Гончар, очільник ТОВ “Фруктовий рай”, Микола Ворона, генеральний директор ХМСТ “Кооператор”, Станіслав Мельник, депутат міської ради, приватні підприємці Ірина Швед, Людмила Доскоч, Галина Шульга та Ніна Заремба.
Коли щось робиш і відчуваєш віддачу, тоді з’являються нові ідеї. А енергії та запалу у нас вистачить ще надовго, адже відчуваємо підтримку міського голови та міської ради”, — поділилася Лідія Біленька.
Про активну співпрацю влади міста й одного з найдіяльніших громадських формувань розповів міський голова Сергій Мельник. “Сьогодні важко знайти сферу життєдіяльності, де чоловікам вдалося б зберегти монополію. В усьому, що маємо, є частка жіночої турботи і сумлінної праці. Жінки нині ресторатори, медики, освітяни, фінансисти, управлінці і митці, представниці бізнесу і депутати. Крім високих фахових рейтингів та посад, усі вони виконують ще й дуже звичні та земні ролі: матері, дружини, доньки, бабусі, коханої й люблячої, чуйної та доброзичливої. Саме таким під силу вирішувати, допомагати й робити гарні справи. Вони не тільки заробляють гроші, ефективно ведуть свої справи, а й чудово оберігають родинне вогнище, виховують дітей, є надійним тилом своїх сильних половинок. Вони знайшли себе в житті, у них безліч чеснот і здобутків. На заздрість чоловікам, їм на все вистачає часу: відмінно виконувати роботу, суперово виглядати, приділяти увагу дітям, дарувати тепло й любов коханим, брати участь у громадських справах… Жіночий актив міста, крім практичних справ, виконує дуже важливу місію: дбає про духовність підростаючого покоління, відродження традицій нашого народу, зокрема й благодійних”.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *