Минув рік після прийняття сесією Хмельницької міської ради Програми підтримки сім’ї на період 2012-2015 років. Яка конкретна робота здійснювалася протягом року з її реалізації? Про це наша розмова з начальником міського управління праці та соціального захисту населення Слов’яном Воронецьким.
Минув рік після прийняття сесією Хмельницької міської ради Програми підтримки сім’ї на період 2012-2015 років. Яка конкретна робота здійснювалася протягом року з її реалізації? Про це наша розмова з начальником міського управління праці та соціального захисту населення Слов’яном Воронецьким.
— Заходи цієї Програми були спрямовані насамперед на підтримку малозабезпечених, багатодітних та тих сімей, у яких діти позбавлені батьківського піклування чи виховуються діти-інваліди.
Її реалізовували, окрім нашого управління, і багато інших управлінь, зокрема охорони здоров’я, освіти, культури і туризму, молоді і спорту, торгівлі, житлово-комунального господарства, служба у справах дітей, — зазначив Слов’ян Воронецький. — Саме тому підтримка таких сімей у нашому місті є різнобічною, залишаючись для нас основним пріоритетом.
— І все ж, Слов’яне Ільковичу, як виглядає у цифрах ця робота?
— Сьогодні в місті 846 багатодітних сімей, у яких виховуються 2377 неповнолітніх дітей. У нашому управлінні створена база даних багатодітних родин міста, яка постійно оновлюється. Дані про такі сім’ї заносяться в “Карту обліку багатодітної сім’ї”, всі вони внесені також до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги. Відповідно до цього реєстру управління праці відшкодовує пільги багатодітним сім’ям.
Нагадаю читачам, що, зокрема, багатодітна сім’я має 50% знижки за оплату житлово-комунальних послуг, 50% — за користування стаціонарним телефоном, діти з таких сімей мають право на безоплатний проїзд усіма видами пасажирського транспорту (крім таксі). Варто відзначити, що відповідно до Закону України “Про охорону дитинства” з 1 січня 2012 року набрала чинності норма щодо включення до складу багатодітної сім’ї дітей, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах — до закінчення ними навчання. Це є підставою для продовження терміну дії посвідчень батьків, а також особам віком від 18 до 23 років, який встановлюється окремо для кожної багатодітної сім’ї.
— Окрім передбачених законодавством пільг, що отримують багатодітні сім’ї від міської влади?
— Вивчаючи проблеми багатодітних сімей, ми зауважили, що для них доволі складною є організація культурного дозвілля для дітей. Тому протягом року управління проводить чимало заходів для дітей з таких сімей. Це свято до Міжнародного дня захисту дітей, щорічна акція “Готуємо дітей до школи”, безкоштовне катання на атракціонах та відвідування кінотеатру, благодійні акції “Святий Миколай іде”, “Таланти багатодітних родин” та інші. Не забуваємо і батьків з цих родин, яких залучаємо до Міжнародного дня сім’ї, Дня матері, Дня батька, до оглядів-конкурсів “Родина року”.
Суттєва допомога надається багатодітним сім’ям, які проживають у скрутних матеріально-побутових умовах. За актами обстежень визначаються першочергові потреби таких сімей, далі готуються пропозиції у відповідні структурні підрозділи для їх вирішення. З міського бюджету щомісячно виділяються кошти на проїзні квитки одному з батьків багатодітної сім’ї та матері-героїні, які не досягли пенсійного віку. Двом багатодітним родинам, у яких виховуються шестеро і десятеро дітей, надано квартири, в одній з них проведено капітальний ремонт за кошти міського бюджету.
Значне місце в Програмі відведено оздоровленню дітей у літній період. У минулому році було охоплено літнім відпочинком та оздоровленням 6136 дітей міста, що порівняно з 2011 роком на 2,7% більше. На дитячий відпочинок та оздоровлення витрачено з міського бюджету 743,6 тис. грн. та додатково залучено кошти з різних джерел на суму 3 млн. грн. у вигляді путівок до МДЦ “Артек”, УДЦ “Молода гвардія”, санаторіїв та оздоровчих закладів.
— Що передбачено в Програмі для підтримки сімей, які виховують дитину з особливими потребами?
— Для психологічної та соціальної адаптації сімей, у яких виховуються такі діти, з ними успішно працюють фахівці Центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів “Школа життя”. Це, до речі, один із перших проектів, який був впроваджений у нашому місті. Сьогодні “Школа життя” опікується дітьми з хворобою Дауна, ДЦП, фенілкетонурією, а також з генетично зумовленою глибокою розумовою відсталістю. Приміщення Центру облаштовані сучасним лікувально-оздоровчим, ігровим обладнанням та засобами реабілітації.
А в центрі “Родинний затишок” надається допомога молодим інвалідам в їх суспільній адаптації. Тут також постійна працюють з батьками: створено клуб спілкування, щомісяця проводяться збори, на яких вирішуються нагальні питання щодо покращення послуг. “Родинний затишок” також має усе необхідне обладнання та засоби реабілітації, на його території обладнано спортивно-ігровий майданчик. Торік тут було відкрито майстерню зі свічковиливання та гончарства, що дасть можливість здійснювати професійну реабілітацію підопічних центру.
До послуг дітей з особливими потребами діє рекреаційний центр сімейного типу з відновлення здоров’я “Берег надії”, що у селі Головчинці Летичівського району, де торік оздоровлено 249 осіб.
— Що пропонує Програма для молодих сімей?
— При управлінні молоді і спорту діє Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, основним напрямом діяльності якого є допомога та профілактична робота з молодими сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах. Фахівці центру проводять просвітницьку роботу серед молоді, спрямовану на її підготовку до сімейного життя, відповідального батьківства, з питань планування сім’ї та популяризації здорового способу життя. Започатковано діяльність “Клубу майбутніх наречених”, метою якого є навчання молодих людей у створенні позитивного мікроклімату у сім’ї та з метою попередження раннього сирітства. Словом, цей напрямок для нас також є особливо важливим.
— І чи не найважливіше питання: як фінансується Програма? Чи достатньо коштів для реалізації передбачених нею заходів?
— Слід наголосити, що ця Програма є середньостроковою та розрахована на чотири роки. При її прийнятті сесією міської ради бюджет програми складав 3 млн. 9 тис. грн., з яких кошти, передбачені з міського бюджету, становлять 1 млн. 677 тис. грн. Зауважу також, що протягом 2012 року для її реалізації було освоєно 2 млн. 480 тис. грн., з яких 60,7 тис. грн. виділено з міського бюджету. Якщо не вистачає коштів, а є потреби, які вимагають негайного вирішення, звертаємось до громадських організацій та меценатів. Торік у такий спосіб було залучено 32 тис. грн. Повторюся знову, що ця Програма є однією з пріоритетних не лише для нашого управління, а й для міської влади загалом.
Наш кор.