Завершився міський літературний конкурс “Україна починається з тебе”, започаткований міською радою старшокласників “Нова генерація міста” та гуртком “Юний журналіст” Палацу творчості дітей та юнацтва за підтримки управління освіти міської ради. Конкурс проводився з 15 січня до 5 лютого в рамках проекту “Нам будувати майбутнє України”, ініційованого головою патріотичного центру міської ради старшокласників Катериною Уманець.
Завершився міський літературний конкурс “Україна починається з тебе”, започаткований міською радою старшокласників “Нова генерація міста” та гуртком “Юний журналіст” Палацу творчості дітей та юнацтва за підтримки управління освіти міської ради. Конкурс проводився з 15 січня до 5 лютого в рамках проекту “Нам будувати майбутнє України”, ініційованого головою патріотичного центру міської ради старшокласників Катериною Уманець.
Організатори очікували, що діти самостійно дійдуть висновку: майбутнє України залежить від кожного з нас. І справді, чи не у кожній роботі конкурсанти наголошували на тому, що саме молодь повинна розбудовувати державу, усі ми маємо зробити особистий внесок у життя свого міста, регіону, країни. Приємно, що школярі розуміють: звісно, легше зібрати валізи та поїхати за кордон, де проблем, на перший погляд, менше, але справжні патріоти не тікають від труднощів, а докладають усіх зусиль для їх вирішення.
Порадувала активність учасників. Було подано 125 робіт у чотирьох номінаціях: “Хмельницький. Погляд у майбутнє” (73 роботи), “Взаєморозуміння і толерантність ― риси, притаманні сучасному суспільству?” (20 робіт), “Українське телебачення. Яким я хочу його бачити?” (23 роботи), “Олімпійські надії Хмельниччини” (9 робіт). Учасники з 22 шкіл міста й вихованці гуртка “Юний журналіст” вразили змістовністю своїх роздумів, красою поетичного слова, а також цікавим та неординарним оформленням матеріалів. Абсолютним лідером за кількістю поданих конкурсних робіт стало НВО №9, яке представило 22 роботи.
Юні хмельничани в майбутньому хочуть бачити рідне місто гарним та чистим, зеленим і квітучим. Старші школярі задумуються над новітніми технологіями та сучасною інфраструктурою, духовним і культурним розвитком Хмельницького, соціальною рівністю та справедливістю. Молодші мріють про аквапарк, зоопарк, “Макдональдс” та безкоштовне морозиво. Тетяна Сердега, учениця СЗОШ №20, пропонує створити комп’ютерні класи для пенсіонерів, збільшити кількість міських телеканалів та відкрити гуртки для людей похилого віку (де бабусі могли б в’язати чи вишивати, а дідусі — обговорювати вчорашній футбольний матч).
Проблеми, які найбільше хвилюють дітей, — забрудненість довкілля та хабарництво.
А Катерину Тимченко з гімназії №2 бентежить, що сьогодні більшість людей розмовляють російською мовою та суржиком. Та вона сподівається, що у майбутньому хмельничани спілкуватимуться українською і пишатимуться цим.
Дарія Стецюк, учениця СЗОШ №21, ділиться наболілою проблемою: хотілося б, аби зверталося більше уваги на стан наших доріг, “бо коли їдеш машиною, то тебе кидає на всі боки”.
Серед учасників виявилося дуже мало дітей, які повністю задоволені сучасним українським телебаченням. Деякі наголошують, що й українським-то його назвати важко: на екранах іноземні серіали, запозичені ідеї передач, чужі розважальні шоу і мало свого, українського.
Уявімо, що за результатами аналізу конкурсних робіт у номінації про телебачення склали хіт-парад проблем сьогоднішнього ТБ. Тоді перші позиції займали б жорстокі фільми, що не несуть ніякої виховної функції (швидше навпаки) і часто містять сцени насильства та елементи еротики. Такі фільми, вважають діти, слід транслювати хоча б не раніше півночі, а краще б взагалі прибрати з ефіру. На другому місці хіт-параду проблем — надокучлива реклама. Коли вмикають півгодини реклами посередині фільму, вже і забуваєш, про що той фільм був. І на третьому місці — мала кількість виховних та розвиваючих програм, зокрема таких, що пропагують українську культуру. Сьогодні з екрана рідко почуєш народну пісню, розповідь про талановитих українців чи видатних діячів культури (зазвичай, про них згадують лише напередодні їх дня народження). Зате з ким одружився голівудський актор і який новий альбом випустила американська поп-зірка дізнаємось одразу з усіх телеканалів. Також з ностальгією школярі згадують, як раніше часто дивилися по телевізору добрі радянські мультики, тепер замість Зайця і Вовка на блакитних екранах — монстри, зомбі та привиди. В уривку з вірша Віталія Круковського, учня ліцею №17 влучно висловлений його погляд на сучасне українське телебачення:
На екрані “Наша Russia” —
Вона ваша, а не наша…
І чого навчити може?
Захисти й спаси нас, Боже!
Не гоніть реклами план,
Хай добром цвіте екран!!!
Серед творів у номінації “Олімпійські надії Хмельниччини” особливо виділилася робота Дмитра Григоровського, учня СЗОШ №15, яку він проілюстрував власними фотографіями. Хлопець показав, що спортивна надія Хмельниччини — це він, юний гімнаст (до речі, майстер спорту зі спортивної гімнастики) та багато інших дітей-спортсменів. У 12 віршах Дмитро висловив свою любов до гімнастики та впевненість у майбутніх успіхах хмельницьких олімпійців.
А ось що думають юні хмельничани про толерантність і взаєморозуміння: “Ми живемо в неспокійний час відчуження людини від своєї суті…” “Людина ― істота соціальна. Вона може проявити свої здібності, розкритися як індивідуальність тільки серед суспільства, яке розуміє її…” “Шість мільярдів людей ― сотні національностей, у кожної власні культура, релігія, цінності і лише толерантність не дасть людям пропасти та зневіритись у світові”. “Толерантність і доброта ― як два крила, на яких тримається людство…” “Всі люди різні: один має кращий характер, інший ― гірший, але не треба забувати, що кожен з нас є неповторним…” “Будьте толерантними ― тоді серця відкриваються назустріч одне одному…”
В усіх номінаціях роботи оцінювались у трьох вікових категоріях (7-10, 11-14 та 15-17 років). Поважне журі, очолюване керівником гуртка “Юний журналіст” Ольгою Вальковою, звертало увагу на повноту розкриття теми, оригінальність мислення, власну творчу неповторність, грамотність викладу та оформлення роботи. Кращими визнано конкурсні роботи 65 учнів. Нагородження переможців відбулося 21 лютого на святі “Мова — душа народу!” у Палаці творчості дітей та юнацтва, присвяченому Міжнародному дню рідної мови.
Такої масштабності конкурсу ми, його організатори, чесно кажучи, навіть не очікували. Після перевірки 125 робіт члени журі залишали кабінет, де відбувалося засідання, надзвичайно втомленими. Та незважаючи ні на що, радісно усвідомлювати, що патріотично налаштована молодь таки є і вона може чітко та оригінально висловлювати свою позицію щодо майбутнього рідного міста, краю, України. Віримо, що мрії та побажання сьогоднішніх школярів стануть реаліями завтрашнього дня.
Можна не хвилюватися, майбутнє України — в надійних руках молодого покоління!
Катерина УМАНЕЦЬ, вихованка гуртка “Юний журналіст”
Україна починається з тебе
Україна починається з тебе…
Ти у ній, а вона — у тобі,
У блакитному клаптику неба,
У безкрайньому морі хлібів.
В колискових піснях, що співала
Над тобою матуся твоя,
Й мова рідна коріння пускала,
У тобі, щоб Вкраїна жила.
Бо без мови — немає народу,
Без народу — країни нема.
Відцураєшся раз свого роду —
Все, навіки поглине пітьма.
Тож шануй свою мову й культуру,
Славних пращурів гідні діла,
Щоб над Бугом, Дніпром і Дунаєм
Пісня рідна у небо пливла.
Щоб Шевченкові “Думи” звучали,
І Франка “дух” до бою нас “рвав”,
“Рвав вперед”, щоб щасливо і вільно
Український народ процвітав.
У великій сім’ї і у вольній
На своїй, Богом даній землі.
Україна починається з тебе!
Тож не зраджуй ніколи її!
Олександра ВЕЗДЕНЕЦЬКА, НВК №4