Минулого тижня в музеї-студії фотомистецтва відкрилась оригінальна фотовиставка рівненського фотохудожника Олександра Харвата (на фото) з презентацією чудових фотоальбомів про історичне минуле Волинського краю.
Минулого тижня в музеї-студії фотомистецтва відкрилась оригінальна фотовиставка рівненського фотохудожника Олександра Харвата (на фото) з презентацією чудових фотоальбомів про історичне минуле Волинського краю.
Ця фотовиставка надзвичайно цікава і цінна тим, що Олександр Харват є не тільки висококласним фотохудожником, про що свідчать численні престижні нагороди всеукраїнських і міжнародних конкурсів, а й пропагандистом, збирачем, ентузіастом-видавцем, організатором різноманітних культурно-мистецьких заходів і проектів.
Обидва фотоальбоми, презентовані на виставці, з чудовим дизайнерським оформленням, якісним друком могли б доповнити будь-яку бібліотеку чи історико-краєзнавчий музей.
У першому — “150 святинь Великої Волині” представлені понад 150 рухомих пам’яток культурної спадщини з території Великої Волині, що перебувають в експозиціях музеїв, запасниках, храмах і приватних колекціях. Читачі можуть ознайомитися з кращими зразками іконопису, живопису, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва та стародруків ХІІ-ХХ ст.
Другий альбом — “Шляхами Великої Волині” — книга-мандрівка землями історичної Великої Волині, яка багата і природою, і мистецтвом. В альбомі представлені 250 фотографій найбільш відомих пам’яток архітектури храмів, монастирів, фортифікаційних споруд, пам’яток природи і мальовничих куточків краю, що знаходяться на теренах історичної Великої Волині (Волинська, Рівненська, Житомирська та північні частини Львівської, Тернопільської, Хмельницької областей).
Над втіленням цих проектів, крім самого Харвата, працювала велика кількість фотохудожників, мистецтвознавців, істориків, краєзнавців. Робота над проектом тривала понад два роки і стала продовженням мистецьких проектів про Рівненщину, малу батьківщину фотомитця, куди увійшли більше шести вже виданих книг і фотоальбомів.
Фотовиставка, що експонується в залах музею-студії фотомистецтва, складається з 50 планшетів великого формату. Вони оригінально оформлені і скомпоновані так, що можна побачити понад 80 ілюстрацій, вибраних з фотоальбомів. На них ікони, портрети волинських князів, пам’ятки архітектури і природи. Це дає змогу коротко ознайомитись з багатющою спадщиною цієї унікальної землі, де відбувались значні історичні події.
Це тут мала батьківщина Володимира Великого, хрестителя Русі, тут оселилися могутні княжі роди, які справили великий вплив на культуру цього краю. Це тут завершилась робота на українською Першокнигою — Пересопницьким Євангелієм. Це тут, на Волині, разом з Мелетієм Смотрицьким вчився кошовий отаман війська запорозького Петро Сагайдачний, тут свого часу відбулась наймасштабніша в Європі трагічна Берестецька битва між поляками та українцями. Це тут народилась і писала свої геніальні твори Леся Українка. Це тут знамените озеро Світязь і “сонячний камінь” — бурштин…
Знайомлячись з творчою біографією Олександра Харвата, дивуєшся його феноменальній працездатності. Того, що він за цей час зробив, вистачило б на трьох митців. Олександр — член трьох творчих спілок України — фотохудожників, журналістів, краєзнавців, а ще заслужений художник міжнародної Федерації фотомитців (EFIAP), посол Миру. Харват — автор фотопроекту “Обличчя планети Земля”, в рамках якого провів понад 50 персональних виставок. Учасник та дипломант понад 180 фотовиставок у різних країнах світу — нагород не перелічити.
Хочеться щиро подякувати автору і організаторам цього мистецького заходу за надану можливість в цю засніжену, морозну пору пройтися літніми стежками і шляхом Волинського краю, заглибитись у його історичне минуле, помилуватись краєвидами, пригоршнями черпати позитивну енергію.
Микола ШАФІНСЬКИЙ
Фото автора