Соціум

Реформування кримінально-виконавчої служби має на меті перевиховання особистості, яка оступилася

Державна пенітенціарна служба України (ДПтСУ) на Хмельниччині — це чотири виправні колонії, слідчий ізолятор, училище перепідготовки та підвищення кваліфікації персоналу кримінально-виконавчої системи, 25 підрозділів кримінально-виконавчої інспекції, об’єднаних у вісім міжрайонних відділів, у яких працюють майже дві тисячі працівників. В установах області утримуються майже п’ять тисяч засуджених та стільки ж перебувають на обліку в кримінально-виконавчій інспекції. Наша розмова з начальником управління ДПтСУ у Хмельницькій області Тимофієм ЯКИМЧУКОМ.

Державна пенітенціарна служба України (ДПтСУ) на Хмельниччині — це чотири виправні колонії, слідчий ізолятор, училище перепідготовки та підвищення кваліфікації персоналу кримінально-виконавчої системи, 25 підрозділів кримінально-виконавчої інспекції, об’єднаних у вісім міжрайонних відділів, у яких працюють майже дві тисячі працівників. В установах області утримуються майже п’ять тисяч засуджених та стільки ж перебувають на обліку в кримінально-виконавчій інспекції. Наша розмова з начальником управління ДПтСУ у Хмельницькій області Тимофієм ЯКИМЧУКОМ.

— Тимофію Володимировичу, 8 листопада цього року Указом Президента України було схвалено Концепцію державної політики у сфері реформування Державної кримінально-виконавчої служби України. Що стало поштовхом для її прийняття?

— Існуюча система виконання кримінальних покарань та поперед-нього ув’язнення не повністю відповідає сучасному рівню соціально-економічного розвитку суспільства. Незважаючи на те, що Кримінально-виконавчий кодекс України було прийнято у 2003 році, фактично збережено радянську систему управління виправними закладами. Сьогодні ряд проблем заважають в роботі Державної кримінально-виконавчої служби нашої країни. Однією з найгостріших є перевантаженість установ виконання покарань та слідчих ізоляторів. Так, частина режимних корпусів у слідчих ізоляторах перебуває у незадовільному технічному або навіть аварійному стані. Адже більшість будівель і споруд, інженерних мереж установ виконання покарань та СІЗО побудовано та введено в експлуатацію понад 50 або навіть 100 років тому, а інженерно-технічні засоби охорони та спеціальна техніка — понад 40 років і теж вичерпали свій ресурс. Медичне обладнання здебільшого зношене й морально застаріле. Негативний вплив мають плинність кадрів, пов’язана з низькою заробітною платою, а також низький рівень соціальної захищеності персоналу та пенсіонерів кримінально-виконавчої служби, членів їх сімей. Ми докладатимемо всіх можливих зусиль, щоб реформування системи відбулося повноцінно та ефективно. Наша мета: зробити процес перевиховання таким, який би в подальшому відповідав вимогам сучасного суспільства та як наслідок — перевиховання та виправлення особистості.

— Що передбачено зробити, аби поліпшити умови утримання засуджених та взятих під варту?

— Встановлення розумних строків провадження досудового слідства та судового розгляду кримінальних справ, розширення переліку запобіжних заходів, непов’язаних із позбавленням волі, зменшення кількості підстав для застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою сприятимуть зниженню навантаження на слідчі ізолятори. Концепція передбачає забезпечення переходу від тримання засуджених у гуртожитках казарменого типу до блочного (камерного) їх розміщення зі збільшенням норми житлової площі на одного засудженого шляхом технічного переоснащення і реконструкції установ виконання покарань, будівництва нових та реконструкції існуючих слідчих ізоляторів. Впровадження енергозберігаючих технологій також дозволить покращити умови тримання осіб, позбавлених волі. В ході реформування відбудеться модернізація об’єктів інженерної інфраструктури та інженерно-технічних засобів охорони і нагляду, впровадження сучасних технологій з метою створення багаторівневої системи централізованої охорони і відеомоніторингу, створення автоматизованих інформаційних і телекомунікаційних систем пенітенціарної служби України.

— Як організовано соціально-виховну та психологічну роботу з засудженими у виправних колоніях краю?

— Основними засобами процесу виправлення у колонії є суспільно корисна праця, соціально-виховна робота, загальноосвітнє і професійно-технічне навчання, громадський вплив. У кожній із установ області працюють бібліотеки, є кімнати виховної роботи та психоемоційного розвантаження, спортивні майданчики, проводиться клубна робота. Забезпечено умови для реалізації конституційного права громадян на освіту. У всіх установах разом з обласним управлінням освіти і науки повністю відновлено роботу навчальних закладів, які надають засудженим послуги щодо здобуття як загальної освіти, так і професійно-технічної. Підписано угоди з Хмельницьким національним університетом і Хмельницьким інститутом МАУП. Засудженим нашої області надано можливість навчатися за дистанційною формою та здобувати вищу освіту.

Для задоволення релігійних потреб та забезпечення свободи віросповідань у всіх, без винятку, установах області побудовано храми, а також облаштовані молитовні кімнати. За кожною колонією закріплені священнослужителі. Для максимальної підготовки засуджених до життя на волі завершення процесу їх ресоціалізації у виправних колоніях — Ізя-славській №31, Шепетівській №98 та Райковецькій №78 діють дільниці соціальної реабілітації, а при Шепетівській функціонує арештний дім для утримання осіб, засуджених до арешту.

— Одним із розділів Концепції є удосконалення системи охорони здоров’я засуджених, взятих під варту, підвищення якості медичної допомоги. А як вирішуються питання комунально-побутового, медичного забезпечення, харчування?

— Для нормальної життєдіяльності є всі необхідні комунально-побутові об’єкти: гуртожитки, банно-пральні комбінати, медичні заклади, їдальні, крамниці для засуджених. Покращилася якість харчування. До магазинів завозять товари першої необхідності та продукти харчування в широкому асортименті. Успішно реалізується спеціальна програма щодо зниження ризику розповсюдження ВІЛ-інфекції серед засуджених, безкоштовно надається консультативна та методична допомога співробітникам та ув’язненим. При Шепетівській виправній колонії №98 функціонує багатопрофільний лікувальний заклад для засуджених чоловіків на 120 ліжок, який обслуговує установи виконання покарань Хмельницької, Тернопільської, Чернівецької, Івано-Франківської і Рівненської областей.

— Яку продукцію виробляють в установах виконання покарань Хмельниччини?

— Виробничий потенціал підприємств зростає. Стійким попитом в області та за її межами користуються вироби з каменю, продукція деревообробної, легкої промисловості, електротехнічне обладнання тощо. Активізувалися зв’язки підприємств виправних колоній із партнерами з Вірменії, Латвії, Польщі, Німеччини, Грузії, США.

— А чи передбачене покращення умов роботи працівників пенітенціарної системи?

— Не секрет, що громадські, правозахисні організації, отримавши можливість “побувати в тюрмі”, в першу чергу переймаються долею засуджених. Побут, харчування, навчання, праця, дозвілля, порушення чи не порушення прав людини — все це цікавило й досі цікавить їх. Однак рідко хто зважає на те, як живеться людям, які покликані все це організовувати, забезпечувати: чи мають вони дах над головою, гідну заробітну плату, можливість оздоровитися? Адже на них покладене величезне навантаження: психологічне, емоційне, моральне, фізичне. Завдяки підтримці Державної пенітенціарної служби України, допомозі з боку органів місцевої влади та місцевого самоврядування нам вдалось останніми роками побудувати для співробітників Райковецької виправної колонії №78 24-квартирний житловий будинок, для працівників колонії в Шепетівці — 60-квартирний та 2-квартирний житлові будинки, для працівників Замкової колонії №58 — 15-квартирний, а також поліпшено житлові умови для дев’яти сімей співробітників цієї ж колонії. У майбутньому плануємо продовжити роботу у цьому ж напрямку, як і підвищення рівня правового та соціального захисту персоналу.

О.ПАСІЧНИК, головний спеціаліст (взаємодії із ЗМІ та ЗГ) управління ДПтС України в Хмельницькій області
На фото: на Великдень у Хмельницькому слідчому ізоляторі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *