Днями минуло 144 роки відтоді, як в Україні створено-народжено Товариство “Просвіта”.
Днями минуло 144 роки відтоді, як в Україні створено-народжено Товариство “Просвіта”.
Нагадаю, що саме 8 грудня 1868 року у Львові було скликано перший Загальний збір Товариства “Просвіта”, на якому започаткували діяльність цієї громадської організації. Засновників було 65: студенти, вчителі, урядовці, вчені, журналісти, священики. Першим головою Товариства став Анатоль Вахнянин, громадський діяч, педагог і композитор, посол до Галицького сейму та Віденського парламенту, автор перших українських підручників у Галичині.
Від часу свого утворення “Просвіта” була матір’ю багатьох організацій і товариств, які пізніше стали самостійними: “Січ”, “Сокіл” та інші. У 1989 році з Товариства української мови “Просвіта” постав Рух.
З Галичини “Просвіта” поширилась на всю Україну, Кубань, Далекий Схід. Зараз усюди, де є українці всіх хвиль еміграції, діє Товариство “Просвіта”, яке визнають і шанують.
На Поділля “Просвіта” прийшла у 1905 році і почала свій шлях із Кам’янця-Подільського. Засновниками її були відомі громадські діячі: Кость Солуха, Юхим Сіцінський, Олександра Пащенко та інші справжні українські патріоти, які мали великий вплив на подолян. Саме просвітяни долучились до відкриття у Кам’янці-Подільському Державного українського університету. Але протягом 1922-1923 років в усіх “Просвітах” Поділля радянська влада провела чистки, які супроводжувалися арештами, а Народні Доми “Просвіти” були перетворені на так звані хати-читальні. Не оминули просвітян і масові репресії 30-х, 40-х років ХХ століття…
20 років тому Товариство “Просвіта” повністю відродилося і з часом стало Всеукраїнським Товариством “Просвіта” імені Тараса Шевченка, хоча в багатьох обласних центрах України, як і в Хмельницькому, “Просвіта” залишилася Товариством української мови.
Зараз уже зрозуміло, що “Просвіти” ніколи не буває багато: внаслідок діяльності цієї потужної організації радикально змінювався світогляд українців, які ставали національно свідомими громадянами, долучались до здобутків світової культури, чистих джерел національних традицій та духовного самовизначення.
Сьогодні “Просвіта” в Україні є достойною наступницею 144-річної Матері-“Просвіти”. Символом її є постать жінки, яка у зловісній темряві ночі приходить до людей із зорею над чолом, тримаючи в руці смолоскип науки, освіти та знання.
“Просвіта” житиме вічно! Той смолоскип і та зоря хай запалають ще могутнішим світлом — не для засліплення сусідів, а для освітлення шляху правди для нас з вами, дорогі українці.
Зоя Діденко, голова Хмельницького міського Товариства української мови ім. Тараса Шевченка “Просвіта”
На фото: у світлиці Народного Дому учасники програм “Просвіти” — курсанти Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького