В Україну прийшла зима. Зниження температури та висока вологість сприяють поширенню захворювань на вірусні інфекції. Наразі ситуація спокійна і медики фіксують лише пооодинокі випадки захворювань на грип, підтверджені лабораторно. Однак у грудні-січні слід очікувати на стрибок захворюваності. Що слід знати про цю хвороби і як з нею боротися — у нашій розмові з головним лікарем міської інфекційної лікарні Оксаною ПІДДУБНОЮ.
В Україну прийшла зима. Зниження температури та висока вологість сприяють поширенню захворювань на вірусні інфекції. Наразі ситуація спокійна і медики фіксують лише пооодинокі випадки захворювань на грип, підтверджені лабораторно. Однак у грудні-січні слід очікувати на стрибок захворюваності. Що слід знати про цю хвороби і як з нею боротися — у нашій розмові з головним лікарем міської інфекційної лікарні Оксаною ПІДДУБНОЮ.
— У цьому сезоні в Україні будуть господарювати одразу декілька штамів грипу. Серед них уже знайомий нам, що наробив шуму у 2009 році, вірус “Каліфорнія” або “свиний” грип, а також два нові: “Вікторія” та “Вісконсін”. Одразу заспокою хмельничан, що у нас є достатньо запасів лікарських засобів для боротьби з ними.
— Лікарі вважають вакцинацію найдієвішим методом профілактики грипу.
— Справді, єдиний найефективніший метод уникнути захворюваності — це вакцинація. Адже після щеплення організм виробить імунітет до хвороби. Це світова практика. Ефективність щеплення висока: ризик захворіти при зустрічі з вірусом знижується на 95%. Але проводити його варто до появи масових захворювань, адже стійкий імунітет з’являється через два тижні після вакцинації. І, звичайно, ніяких маніпуляцій вдома: щеплення слід робити в медичному закладі після консультації з терапевтом і під його наглядом.
— На вашу думку, Оксано Вікторівно, чому в Україні вакцинується лише 1% населення?
— На жаль, українці проявляють низьку активність щодо вакцинації, бо в нашій країні взагалі немає культури вакцинації. В Європі — є, в Штатах — є, а у нас немає. Це неправильно. Вакцина проти грипу віднесена згідно з Національним календарем щеплень до рекомендованих щеплень, відповідно, за кошти державного бюджету вона централізовано не закуповується. А тому платна і коштує від 75 гривень. Я щеплююся щорічно, як і моя сім’я, рідні. Отримують щеплення й мої колеги. Як підтверджує практика, обов’язково це мають зробити люди тих професій, які постійно перебувають у зоні ризику. Це — медики, освітяни, працівники торгівлі… А от щодо категорій населення, то це — вагітні жінки, люди похилого віку та діти, особливо хто має хронічні хвороби. Мінохорони здоров’я оприлюднило інформацію щодо дозволених до застосування в епідемічному сезоні на 2012-2013 роки вакцин для профілактики грипу. Це — “Флюарикс” (Німеччина), “Інтанза” (Франція), “Інфлувак” (Нідерланди), “Ваксігрип” (Франція) та “Гриппол плюс” (Росія). За даними Міністерства охорони здоров’я у мережі аптек до трьох мільйонів доз вакцини, це на 40% перевищує показники 2010 року. Окрім того, до аптек завезли більше 10 мільйонів упаковок лікарських засобів проти грипу та вірусних інфекцій.
— Не секрет, що серед населення популярним варіантом профілактики є використання гомеопатичних засобів.
— На жаль, цей популярний варіант не дає жодних гарантій. Адже в науковій літературі немає достовірних даних про прямий вплив гомеопатії на віруси.
— Стало традицією саме в сезон хвороб зміцнювати імунітет.
— Імунітет — не абстрактне поняття, він повинен бути до чогось конкретного. Тобто специфічний імунітет. Є, звичайно, неспецифічний імунітет, що визначає загальну стійкість організму. Для створення специфічного імунітету працюють тільки щеплення. Тобто для створення антитіл проти певного збудника (вірусів чи бактерій) потрібна лише вакцинація. Але якщо ми хочемо зміцнити загальну резистентність організму, потрібно вести правильний спосіб життя. Достатньо відпочивати, дихати свіжим повітрям, не нервувати і раціонально та збалансовано харчуватися. Має бути достатньо білкової їжі, овочів та фруктів. Взимку і дітям, і дорослим корисно приймати полівітаміни. Як лікар, не рекомендую призначати собі імуностимулюючі препарати, оскільки втручатися в імунітет без кваліфікованих порад лікаря не зовсім безпечно.
— Яку профілактику ви порадили б?
— Треба знати, що захворювання поширюється повітряно-крапельним шляхом. Тому в період сезонних спалахів слід уникати великого скупчення людей, адже є ризик саме там підхопити вірус. Варто також дотримуватися елементарних правил гігієни: частіше мити руки, змащувати в носі оксоліновою маззю, менше контактувати з хворими. Такі засоби безпеки на 25% піднімуть шанси залишитися здоровими. А при найменших ознаках хвороби людину слід ізолювати і розпочати лікування. Адже будь-яке зволікання з лікуванням може привести до того, що на фоні інфекції виникнуть ускладнення. Нагадаю, що грип дуже токсичний і вражає тканини всіх органів. Найчастіше хвороба ускладнюється пневмонією, фарингітом, отитом, синуситом, бронхітом. Грип наносить удар нервовій системі і може розвинутися менінгіт чи енцефаліт, вражається серце, інші органи. Тож пораджу одне: будьте уважні до свого здоров’я.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК