Соціум

До 2015 року Хмельницький впровадить проект “Чисте місто”

У Хмельницькій торгово-промисловій палаті відбулася презентація національних проектів,  яку провели представники Держінвестпроекту України.  Відбулось обговорення  участі Хмельниччини  в  нацпроектах,  учасники розмови  визначилися з економічними та соціальними вигодами, які  матимуть територіальні громади у перспективі  від реалізації цих  проектів.

У Хмельницькій торгово-промисловій палаті відбулася презентація національних проектів,  яку провели представники Держінвестпроекту України.  Відбулось обговорення  участі Хмельниччини  в  нацпроектах,  учасники розмови  визначилися з економічними та соціальними вигодами, які  матимуть територіальні громади у перспективі  від реалізації цих  проектів.

Привітав учасників зустрічі за  “круглим столом”  директор Хмельницького регіонального центру з інвестицій та розвитку  Богдан Міхняк. Відкрив зібрання заступник голови Хмельницької ОДА Леонід Гураль. Він наголосив, що для  області надзвичайно важливо, аби розвиток усіх територій відбувався гармонійно й люди могли отримувати всі належні їм послуги.  Посадовець зауважив, що Хмельниччина готова до співпраці в рамках національних проектів у багатьох напрямках,  зокрема скотарства, зерновиробництва, створення мережі оптових продовольчих ринків, будівництва альтернативних джерел енергії,  інформаційно-комунікаційної освітньої мережі національного рівня на базі технологій радіозв’язку четвертого покоління (4G) тощо. Адже  має для цього  великі можливості, а інвестиційні вливання допоможуть ще краще розкрити економічний та аграрний потенціал краю. Оскільки на презентації були присутні представники виконавчої влади всіх районів нашої області, то Леонід Гураль акцентував, що саме   з конкретних територій мають іти пропозиції щодо змін у соціальній,  економічній  та культурній сферах на благо громад. З презентацією напрямків національних проектів, що матимуть вплив на соціально-економічний розвиток територій, виступила заступник директора Хмельницького регіонального центру з інвестицій та розвитку Лариса Литовка. Вона також зауважила, що в області наразі впроваджуються нацпроект “Нове життя”,  завдяки його реалізації  Хмельниччина  матиме потужний сучасний перинатальний центр, а в місті Хмельницькому діють проекти “Енергія природи” та “Чисте місто”.
Наголошуючи на стратегічному значенні  національних проектів  для здійснення економічних реформ в країні, Володимир Соботюк, директор департаменту національних проектів Держінвестпроекту, сказав, що вони спрямовані   на  радикальне економічне оновлення регіонів, вирішення окремих соціальних проблем, що тут існують. Наразі в Україні, зазначив він,  напрями  реформ регламентують 15 національних проектів. Два проекти  вже перейшли в розряд  державних програм: “Доступне житло” та “Дунайський коридор”. Ці проекти спрямовані на поліпшення якості життя, енергозабезпечення та енергозбереження, підвищення рівня людського потенціалу, кардинального збільшення припливу прямих інвестицій. Більшість національних проектів реалізується на новій моделі державно-приватного партнерства. Базовими принципами роботи над національними проектами є пріоритет інвестиційних коштів над бюджетними, проектний менеджмент у державному управлінні, гарантований результат і персональна відповідальність та партнерство з кращими світовими компаніями. “Головне в нашій роботі, — відзначив Володимир Соботюк, — зробити  національні проекти практичною основою для здійснення економічних реформ в країні…”
Про систему персонального супроводу стратегічних інвесторів на українському ринку розповів представник InvestUkraine (“Єдиного інвестиційного вікна”) Олег Радійчук.  Він пояснив, що цей спеціальний  підрозділ Державного агентства з інвестицій та управління національними проектами України спрощує систему взаємодії між інвестором та органами державної і місцевої влади у форматі єдиного інвестиційного вікна; представляє державний механізм для персонального супроводу інвестора, надає інформаційну та юридичну підтримку, високоякісні консалтингові й інтеграційні послуги для стратегічних інвесторів, які планують інвестувати в економіку України; пропонує найпростіший та найкоротший шлях від бізнес-плану до діючого бізнесу, яким може скористатись інвестор. InvestUkraine використовує практичну модель для процесу інвестування, що складається з семи кроків: опрацювання запиту, аналіз ринку, інвестиційні пропозиції, візити на місця, структурування угоди, запуск проекту та    постінвестиційна підтримка.
Відбулася також презентація національного проекту “Чисте місто”, в якому бере участь і наш обласний центр.  Провів її директор  державного підприємства “Чисте місто” Іван Олексійовець. Він наголосив, що головна мета цього проекту — створення   в Україні сучасної галузі поводження з твердими побутовими відходами, шляхом будівництва високотехнологічних комплексів з переробки ТПВ у десяти містах країни, зокрема в Хмельницькому. Проблема сміттєпереробки є надзвичайно актуальною для України.  “В країні працюють лише два сміттєпереробні підприємства, та й ті морально й фізично застаріли, — повідомив пан Олексійовець. — 95% сміття та відходів  взагалі не сортуються,  в той час, як сміттєпереробка потребує 100 переробних підприємств  та до 250 сортувальних ліній. Сміттєзвалища міст переповнені й  несуть справжню екологічну біду.  На кожного міського  жителя  на рік припадає 330-380 кілограмів відходів, а сільського мешканця — 250-350. Тож  десять українських міст, зокрема Хмельницький, які  фінансово неспроможні вирішити питання  впорядкування сміттєзвалищ, мають велику надію завдяки національному проекту отримати екологічні та соціальні вигоди”. Іван Олексійовець поінформував про  сміттєпереробний комплекс, який буде встановлено інвестором. Комплекс  прийматиме в рік до 100 тисяч тонн відходів або більше 300 тонн у день, що накопичуються в межах міста. Для реалізації інвестиційного проекту в місті проведено аналіз відходів (до 40 тонн), взятих зі 150 різних контейнерів, визначено їх морфологічний склад і доведено, що дорогою від будинків до полігону він змінюється. Відходи будуть надходити на переробне підприємство, де відбиратимуться вторинні ресурси. У нашому місті їх частка невелика — до 15 відсотків: чорні та кольорові метали, склобій, макулатура, полімери  і т.д. Вони будуть збуватися для переробної промисловості. Водночас частина забрудненої макулатури, полімерів, інших твердих побутових відходів  можуть використовуватися для виробництва альтернативного палива, яке можна пропонувати придбати, наприклад, цементним заводам (до 30% і більше можуть заміщувати газ альтернативним паливом). Органічна фракція  відправлятиметься в спеціальний цех, де добуватиметься  біогаз, який при спалюванні даватиме тепло й електроенергію.
Внесені зміни до Закону про енергетику дадуть можливість інвесторам покрити свої витрати. Рештки, що залишаться після відбору корисних компонентів, без шкідливих домішок, будуть захоронені на полігоні. За умовами договору про партнерство з інвестором, місто гарантуватиме виділення земельної ділянки для розміщення комплексу,  обсяг відходів протягом десяти років і тарифи. Інвестор виконуватиме свої зобов’язання: встановлення переробного комплексу і його експлуатація протягом цього часу. До речі, доповідач наголосив, що, коли мине цей термін експлуатації, комплекс перейде у власність громади. Наразі, повідомив Іван Олексійовець, техніко-економічне обгрунтування пройшло Кабінет міністрів. На початку 2013 року відбудеться конкурс інвесторів. Проектні роботи буде завершено в наступному році. Комплект документації для проектно-вишукувальних робіт складається з 27 книг. У ході будівництва буде затверджено робочу документацію. Планується, що комплекс з переробки сміття і ТПВ запрацює в нашому місті  приблизно в 2015 році.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК
Фото Миколи ШАФІНСЬКОГО

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *