Соціум

Прокуратура залишатиметься наступальною й послідовною

1 грудня в нашій державі відзначають День працівників прокуратури України, започаткований прийняттям Закону про прокуратуру у 1991 році та закріплений Указом Президента у 2000 році. Напередодні професійного свята наша розмова з прокурором міста Хмельницького Олександром Мартинюком.

1 грудня в нашій державі відзначають День працівників прокуратури України, започаткований прийняттям Закону про прокуратуру у 1991 році та закріплений Указом Президента у 2000 році. Напередодні професійного свята наша розмова з прокурором міста Хмельницького Олександром Мартинюком.

—  Олександре Григоровичу, яка роль прокуратури в подоланні негативних суспільно-економічних явищ у Хмельницькому?

—  Якраз 1 грудня наберуть чинності зміни до Закону України “Про прокуратуру”. Прокуратура за цими змінами залишається наглядовим органом за дотриманням вимог чинного законодавства. Повноваження прокурора поза межами кримінального переслідування залишаються вагомими. Прокурор має право перевіряти дотримання чинного законодавства як державними органами влади, так і підприємствами, установами та організаціями будь-яких форм власності. Прокурорське подання набуває статусу дієвого документа: за результатами його розгляду можливим є не тільки усунення порушення закону, причин та умов, що цьому сприяли, а й відшкодування шкоди, скасування нормативно-правового акта, припинення незаконних дій чи бездіяльності службових і посадових осіб. За відхилення подання або неповідомлення прокурора про результати його розгляду прокурор вправі звернутися до суду, визнати дії чи акти неправомірними. Суворішими стають штрафи (до 680 грн.) за невиконання посадовою особою законних вимог прокурора, залишенням без розгляду подання та за ненадання своєчасної відповіді на нього.

Розширились повноваження прокурора щодо представництва інте-ресів громадян та держави в суді. Наприклад, з 1 грудня прокурор може самостійно виступати позивачем, якщо державою не визначено орган, уповноважений звертатися з певними позовними вимогами.

Актуальним залишається виявлення кримінально-карних діянь у бюджетній сфері, зокрема щодо державних закупівель з сумою збитку від 355 до 500 тис. грн., у земельному законодавстві та оподаткуванні.

За документами прокурорського реагування цього року відшкодовано 10,7 млн. грн. Особлива увага — питанням соціального захисту пільгових категорій громадян, завдяки чому поновлено права понад 50 пільговиків, в сфері пенсійного забезпечення порушено одну кримінальну справу, а за прокурорського втручання відповідальність понесли три посадовці, відшкодовано 2 млн. грн. Проведеною роботою на  442 тис. грн. вдалось зменшити недоїмку з платежів до Пенсійного фонду.

Не залишаються осторонь прокурорської діяльності й інтереси держави. Основна увага приділена виявленню порушень законів у бюджетній сфері, порушено дві кримінальні справи, четверо посадовців притягнуто до відповідальності, відшкодовано 226 тис. грн. Та найкраще характеризує проведену роботу відсутність простроченої дебіторської заборгованості установ, які фінансуються з державного бюджету.

Попри позитивні досягнення в роботі прокуратури міста ще, на жаль, не повністю вдалось уникнути всіх проблемних питань у подоланні боргів по зарплаті, до Пенсійного фонду, з податкових платежів, а тому прокуратура залишатиметься наступальною й послідовною у роботі.

— А якою є криміногенна ситуація в місті та як прокуратура впливає на її покращення?

— За 10 місяців цього року зареєстровано 2063 злочини, що на 11% менше порівняно з аналогічним періодом минулого року, зокрема поменшало злочинів, вчинених неповнолітніми.

Прокуратура міста не стояла осторонь цих проблем, проведено дві координаційні наради за участю керівників правоохоронних органів. Завдяки вжитим правоохоронними органами міста скоординованим заходам менше сталося умисних вбивств, розбоїв, грабежів.

— Що скажете про недавні зміни в кримінальному законодавстві?

— 19 листопада набрав чинності новий Кримінальний процесуальний кодекс України. За новим КПК докорінно змінюється процесуальна діяльність усіх правоохоронних органів. Cеред основних нововведень: запровадження інституту присяжних, введення такого запобіжного заходу, як домашній арешт, таких понять, як угода зі слідством. У новому КПК прокурор є учасником кримінального провадження, тобто стороною обвинувачення. Крім того, прокурор здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування, є процесуальним керівником такого розслідування. Роль прокурора відповідно до нового КПК зросла, в більшості слідчих дій поруч зі слідчим іде прокурор. Для проведення слідчих дій майже скрізь необхідно погодження прокурора. Це свідчить про підвищення відповідальності органів прокуратури, розширення її координуючої ролі в питаннях забезпечення законності та протидії злочинності.

— Олександре Григоровичу, що б ви побажали колегам у професійне свято?

—  Хочу привітати ветеранів, колег та оперативних працівників прокуратури міста з професійним святом. А також побажати їм міцного здоров’я, благополуччя, родинного тепла і непохитності у служінні закону.

Наш кор.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *