Соціум

Інвестиції у майбутнє міста

 

Процвітання України не можливе без розвитку її міст. У свою чергу цей розвиток залежить від потоку інвестицій у конкретну територію. Ефективність інвестиційної політики впливає на оновлення виробництва, перебудову економіки, вирішення соціальних та екологічних проблем, створення робочих місць, що, зрештою, має сприяти зростанню добробуту і доходів населення. Наша розмова з начальником відділу інвестицій та енергозбереження департаменту економіки Хмельницького міськвиконкому Віктором ДОБРОРІЗОМ.

 

Процвітання України не можливе без розвитку її міст. У свою чергу цей розвиток залежить від потоку інвестицій у конкретну територію. Ефективність інвестиційної політики впливає на оновлення виробництва, перебудову економіки, вирішення соціальних та екологічних проблем, створення робочих місць, що, зрештою, має сприяти зростанню добробуту і доходів населення. Наша розмова з начальником відділу інвестицій та енергозбереження департаменту економіки Хмельницького міськвиконкому Віктором ДОБРОРІЗОМ.

 

— Вікторе Івановичу, на вашу думку, чим Хмельницький найперше може зацікавити інвесторів?

— Наш обласний центр має вигідне географічне розташування з точки зору транспортної логістики. Тут достатньо кваліфікованої робочої сили, значно дешевшої, ніж у Києві та інших великих містах. У нас найбільший в Україні оптово-роздрібний ринок, Хмельницький позиціонується  як один із найдавніших та найбільших в країні центрів розвитку підприємництва .

— Потенційних інвесторів цікавлять не стільки законодавчі акти на рівні держави, скільки сприяння органів місцевого самоврядування.

— Влада міста активно налаштована на підтримку бізнес-середовища. Сприятливий інвестиційний клімат допоможе реалізувати Генеральний план міста, план зонувань, забезпечить максимально спрощений порядок видачі дозвільних документів та процедури державної реєстрації суб’єктів господарювання; прозорі процедури отримання приміщень комунальної власності й земельних ділянок та інше.

— Яким був приплив зовнішніх фінансів у Хмельницький в останні роки?

— Обсяг інвестицій останніми роками постійно зростає. За 2010, 2011 та 10 місяців 2012 року сума інвестицій склала 85,7 мільйона доларів США. Вони були інвестовані в переробну, хімічну та нафтопереробну галузі, торгівлю, ремонт авто, побутових виробів та предметів особистого вжитку. Зауважу, що спектр інвестицій також розширився. Скажімо, в першому півріччі цього року інвестування здійснювалось у фінансову діяльність. Загальна кількість підприємств, інвестованих іноземним капіталом, нині складає 164, цьогоріч їх додалося в нашому місті сім.

— На що в першу чергу Хмельницький чекає інвестицій?

— В інвестиційному паспорті зазначено чотири пропозиції: будівництво палацу спорту на вулиці Прибузькій, 5/1, комплексу підземних переходів на перехресті проспекту Миру, вулиць Свободи та Панаса Мирного, реконструкція привокзальної площі, запровадження системи збору та утилізації твердих побутових відходів, а також створення рекреаційного центру “Чайка”.

— Спроможність будь-якого міста залучати зовнішні інвестиції визначається багатьма чинниками, серед яких наявність стратегії маркетингу та промоції.

— Муніципальні пропозиції та експортний каталог промислових підприємств міста надіслані в торгові відділи 28 іноземних посольств в Україні та 23 вітчизняним обласним Торгово-промисловим палатам для пошуку інвесторів. Організовано розміщення інвестиційних проектів міста на сайті Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України в розділі “Перелік галузевих проектів”. Станом на 10 жовтня цього року від міста Хмельницького на сайті Міністерства розміщено 35 інвестиційних проектів: 15 з них подані комунальними та бюджетними установами міста, 20 підготовлені нашим відділом. Інвестиційні пропозиції Хмельницького направлені ДБУ “Хмельницький регіональний центр з інвестицій та розвитку”, Міжнародній інвестиційній групі Ай.Ай.Джі, Державному агентству з інвестицій та управління національними проектами України, рейтинговому агентству “ІВІ-Рейтинг”.

— Чи є вже результати цієї роботи?

— Помітно збільшилася кількість звернень потенційних інвесторів. Підписано меморандум з шведською компанією “Вірео Енерджі Ей Бі” про проведення випробувальних робіт з добування біогазу на міському сміттєзвалищі. В результаті добування газу, виробництва та продажу електроенергії, частина її вартості буде перераховуватись у бюджет міста. Перший етап робіт з виконання умов меморандуму завершено. Підготовлено звіт з оцінки біогазового потенціалу міського полігону твердих побутових відходів, визначено баланс біогазу на міському звалищі об’ємом 397 нм3/год. Ведеться подальша робота з встановлення термінів та умов співпраці.

Протокол про наміри підписано з чеською компанією “NWT” про будівництво в нашому місті біогазових станцій для виробництва біогазу та впровадження когенераційних установок з виробництва електроенергії. Практичні дії розпочнуться після прийняття Закону про “зелену енергетику”.

Також відбулися переговори з корпорацією “Біосфера” з Дніпропетровська, досягнута попередня домовленість про будівництво на території обласного центру заводу з переробки відходів та вторинного пластику.

Польська компанія “Роса” готова за власні кошти побудувати спортивний комплекс на вул. Прибузькій та фінансово долучитися до будівництва Чернелівського водогону. Вивчаються практичні шляхи співпраці.

Отримано пропозицію банку “Ротшильда” (Лондон) щодо залучення коштів для впровадження інвестиційних проектів. Пропозиція вивчається.

Зусиллями відділу залучено німецьку компанію “Дювельсдорф” до вкладання коштів у розвиток виробництва та створення робочих місць у Хмельницькому. Компанія вирішила розмістити в нашому місті виробництво сільськогосподарського обладнання і планує вкласти 500 тисяч євро у виробництво, створивши 100 робочих місць. На 1 жовтня компанія уже внесла інвестицій на суму більше 500 тисяч євро, створено 17 робочих місць. До кінця року планується створити 25 робочих місць, їх кількість буде збільшуватися з нарощенням виробництва.

У травні цього року в Хмельницькому було проведено фестиваль “Дні культури та виноробства Угорщини в Україні”, який отримав позитивні відгуки жителів міста.

З метою збільшення обсягів залучення інвестицій у промисловість міста проведено ряд зустрічей з керівниками промислових підприємств міста, в ході яких обговорювалось формування інвестиційних пропозицій підприємств для включення до регіональної та загальнодержавної баз пріоритетних інвестиційних проектів, розповсюдження їх серед міжнародних інвестиційних груп та їх партнерів. Керівникам надано зразки анкет для заповнення про наявність вільних офісних та виробничих приміщень, земельних ділянок.

— Дякую за розмову.

Розмовляла Вікторія СТАНДРІЙЧУК

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *