Соціум

Берегиня українського духу

 

Вишиванням Марія захопилася ще в дитинстві у Львівському дитячому будинку №1 (1944-1955). Володіє різними техніками української вишивки, але віддає перевагу вишиванню хрестиком, полюбляє рослинні та геометричні орнаменти.

 

Вишиванням Марія захопилася ще в дитинстві у Львівському дитячому будинку №1 (1944-1955). Володіє різними техніками української вишивки, але віддає перевагу вишиванню хрестиком, полюбляє рослинні та геометричні орнаменти.

 

 

 

З нашого досьє:
Марія Олексіївна Кульбовська народилася 21 жовтня 1937 року на Івано-Франківщині, закінчила Львівську державну консерваторію ім. М.Лисенка. Працювала викладачем музично-теоретичних дисциплін у Львівському училищі культури і мистецтв, у Львівській консерваторії та понад 40 років у Хмельницькому музичному училищі імені В.Заремби.

Марія Олексіївна стверджує: “Вишивка — це музика і гармонія кольорів. Кольори — це символи долі: зелений — життя, червоний — любов, а чорний — журба. Сорочка-вишиванка після кольчуги стала для українця оберегом: манишка (нагрудник) оберігала груди від шаблі, серце — від кулі, а вишиті рукави надавали рукам сили духу і вправності. Кожен справжній українець у свята має одягати вишивану сорочку. У мого чоловіка їх більше десятка. Мої вишиванки носять сини, внуки, невістки, хмельницькі поети, художники, артисти і журналісти”.

Протягом життя Марія Кульбовська витворила понад сотню робіт: сорочки (чоловічі, дитячі), блузи (жіночі, дитячі), рушники, серветки, подушки, обруси… Її рушниками обрамлені 12 портретів великих українців у Народному Домі “Просвіти”. На її рушникові підносили коровай Президентові України під час відкриття другого блоку ХАЕС. Її вишиванками захоплювались учасники Всеукраїнського свята кобзарського мистецтва (Канів, 1989). Марія Кульбовська як народна майстриня удостоєна багатьох дипломів, почесних грамот, подяк тощо.

Дотримуючись традиційних українських орнаментів вишивання, пані Марія не копіює їх, а компонує узори, гаму кольорів відповідно до матеріалу. Навіть у сорочці, що здобула гран-прі на Хмельницькому фестивалі-конкурсі вишиванок з нагоди 20-річчя Незалежності України, використавши традиційний український геометричний узор, до світло-бежевого тону виробу вона взяла три кольори: темно-коричневий, темно-бежевий і білий. Це надало витвору свіжості, цікавої колоритності, яскравого й неповторного забарвлення, високої звучності. Цю сорочку репрезентував її чоловік Микола Кульбовський, відомий на Поділлі прозаїк та журналіст, від Хмельниччини у Києві на Всеукраїнському параді вишиванок з нагоди 21-ї річниці Незалежності України.

З нагоди ювілею зичимо народній майстрині Марії Кульбовській міцного здоров’я, довголіття й творчих успіхів.

Світлана Прокопенко, головний спеціаліст міського управління культури і туризму
На фото: у вишиванках Марії Кульбовської

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *