Соціум

Нові держстандарти освіти і в дитсадках

У Хмельницькому новий 2012/2013 навчальний рік розпочався не лише для понад 26 тисяч школярів, але й для більше 10 тисяч дошкільнят, які відвідують дитсадки міста. Про завдання й проблеми дошкільної освіти та про те, як вони вирішуються, наша розмова із Галиною ВАХОВСЬКОЮ, заступником начальника міського управління освіти.

У Хмельницькому новий 2012/2013 навчальний рік розпочався не лише для понад 26 тисяч школярів, але й для більше 10 тисяч дошкільнят, які відвідують дитсадки міста. Про завдання й проблеми дошкільної освіти та про те, як вони вирішуються, наша розмова із Галиною ВАХОВСЬКОЮ, заступником начальника міського управління освіти.

— Галино Петрівно, не секрет, що в нашому місті існує проблема місць у дитячих дошкільних закладах.

— Так, але влада міста робить конкретні кроки щодо збільшення їх кількості. Щороку відкриваємо в дошкільних закладах міста нові групи. У 2006-2011 роках, наприклад, відкрито 58 нових груп на 1450 місць. Практично це дорівнює п’яти повноцінним дитсадкам. Минулого року, скажімо, відкрито шість додаткових груп у дитячих садочках для майже 150 діток. Три нові групи запрацювали у дитсадку №1 “Капітошка”, по одній — у ДНЗ №39 “Котигорошко” і №33 “Джерельце” та в НВК №6. Відновлено роботу садочка №33, який раніше був у складі НВО №3. Прийнято рішення сесії міської ради про створення ДНЗ №11 “Золота рибка” та №43 “Горобинка” в результаті відокремлення їх від НВО №9 та НВК №6. Проводиться робота щодо виведення з цих закладів початкових класів, що дасть можливість відкрити додаткових сім груп. Розроблена проектно-кошторисна документація для добудови ДНЗ №3, НВО №1, ЗОШ №20. Розпочато добудову корпусу дошкільного закладу в НВО №1. Завершено процедуру передачі з державної в комунальну власність шляхом обміну будівель колишнього дошкільного навчального закладу №36, на базі якого буде відкрито 15 дошкільних груп. Проектно-кошторисна документація замовлена і цьогоріч заплановано використати 1 млн. 800 тис. грн. для ремонтних робіт. Запустити цього року заклад, звичайно, не вдасться. В першу чергу, треба підготувати харчоблок, пральню, медблок і кілька груп. Швидше за все, дітки розпочнуть відвідувати дитсадок з наступного року. Відкриття цього дитсадка зніме напругу в мікрорайоні Виставка, особливо на Старокостянтинівському шосе та проспекті Миру і дещо розвантажить НВО №1. До речі, вже розпочато добудову приміщення на шість груп у НВО №1.

Взагалі, стратегія влади міста, управління освіти — поступове виведення з дитсадків початкову школу. Скажімо, в мікрорайоні Озерна НВО №28 повністю займає дошкільне приміщення. Якби воно було вивільнене, ми мали б приміщення дитсадка на 12 груп. Але на заваді інша проблема — потреба у відкритті другої зміни в школі. Міністерство забороняє це робити, тож поки питання залишається відкритим. Наступного року плануємо поступово вивільняти ЗОШ №31 на вул. Щербакова, це колишнє приміщення дитсадка №51. У жовтні плануємо відкрити одну додаткову групу в дитсадку №29. Цьогоріч від’єднали дошкільний заклад №11 від НВО №9 і №43 — від НВК №6, створивши дві юридичні особи. До кінця цього року маємо на меті відкрити ще кілька додаткових груп у дитсадку №57.

— Залишається незмінною ситуація щодо влаштування в дитсадки діток віком менше трьох років.

— Дуже прикро, бо хоч додаткові групи ми відкриваємо, але кількість дітей від 0 до 6 років у місті щороку збільшується. Управління освіти разом з владою міста прийняли радикальне, але не популярне рішення: влаштовувати у дитсадки всіх дітей 2008, 2009 р.н., незважаючи на те, перебували вони у черзі чи ні. Тож уже прийнято в дошкільні понад 3700 трирічних діток і старших, але зовсім немає місць для дворічок і молодших. Найбільше заяв надходить від військовослужбовців, працівників силових структур, правоохоронців, багатодітних сімей, тих, кому законодавчо затверджено пільги. На кожне засідання комісії маємо до 150 заяв, але, на жаль, ситуація залишається незмінною.

— Вперше за останні роки солідне фінансування з казни міста було виділено на дошкільні заклади. Як ці кошти витрачено?

— Дійсно, цього року вперше з бюджету міста виділено більше 6,5 мільйона гривень на капітальні ремонти десяти дитсадків. За ці кошти відремонтовано дахи, виконано заміну сантехнічного обладнання тощо. Розроблено проектно-кошторисну документацію для шести дошкільних закладів для переведення харчоблоків з газопостачання на електроживлення.

— Разом з початковою школою дошкільна освіта також впроваджуватиме нові державні стандарти освіти?

— Чесно кажучи, ми трохи шоковані нововеденнями. Адже декілька років тому ми розпочали впровадження базового компоненту й нової програми для дошкільного виховання “Я у світі”. Наші працівники розробили плани, почали за ними працювати, а виявляється нам знову треба навчатися по-новому. До речі, коли в травні у нас була спільна колегія з початковою школою стосовно питань впровадження нових стандартів освіти, ми не знали нічого стосовно своєї участі у нововведеннях. А вже на серпневій конференції було вироблено рішення щодо співпраці з початковою школою: проведення спільних нарад, взаємне відвідування уроків, занять, спільні педради, семінари, тобто, подальша робота спланована.

— Відомо, що початкова школа не вдоволена якістю нових підручників. Зокрема, що вони написані мало не академічною мовою, перевантажені завданнями… Чи зміниться навантаження на діток дошкільного віку відповідно до нововведень?

— Наша програма не передбачає навчати діток писати, читати, рахувати, хоч і початкова школа, чесно кажучи, давно цього хоче. У дитсадку дитина повинна гратися і розвиватися, а ще навчитися вчитися: сидіти на уроці, слухати навчальний матеріал, навчитися розмовляти і т.д. Всі інші навички та знання вони здобудуть у школі.

— А як ви ставитеся до того, що окремі батьки або самі, або з допомогою репетиторів посилено готують своїх діток до школи?

— Це не правильно. Батьки повинні знати, що основний пріоритет — це здоров’я їх діток. Не варто заради власної примхи красти дитинство у малюка. Воно не повториться! Всьому свій час.

Вікторія СТАНДРІЙЧУК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *