Проблема раку є надзвичайно важливою для охорони здоров’я України, бо хвороба ця на другому місці в структурі смертності населення. Ризик захворіти на рак має кожен третій чоловік та кожна п’ята жінка, до 30% хворих — особи працездатного віку. Проте лікарі оптимістично стверджують, що шанс одужати має кожен хворий, якщо вчасно звернутися до медиків. Наша розмова з головним лікарем Хмельницького обласного онкодиспансеру Леонідом БРИНДІКОВИМ.
Проблема раку є надзвичайно важливою для охорони здоров’я України, бо хвороба ця на другому місці в структурі смертності населення. Ризик захворіти на рак має кожен третій чоловік та кожна п’ята жінка, до 30% хворих — особи працездатного віку. Проте лікарі оптимістично стверджують, що шанс одужати має кожен хворий, якщо вчасно звернутися до медиків. Наша розмова з головним лікарем Хмельницького обласного онкодиспансеру Леонідом БРИНДІКОВИМ.
— Леоніде Миколайовичу, що б ми сьогодні не говорили про можливу перемогу над раком, але весь наш оптимізм закінчується там, де починається статистика захворювання на цю недугу…
— На жаль, статистика й справді невтішна. Починаючи з 1998 року, спостерігається невпинне збільшення в Україні кількості онкохворих. Щорічно їх реєструється понад 155 тисяч. Крім того, є певна тенденція так званого омолодження онкологічних захворювань, тобто починають хворіти не лише літні люди, а й працездатного віку та навіть діти. На Хмельниччині 27 тисяч населення перебувають на онкообліку. І все ж з повною відповідальністю кажу, що понад 40% онкологічних захворювань можна попередити, якщо б люди ставилися до свого здоров’я відповідально.
— Які важелі є в наших руках, що зменшують фактори ризику?
— Механізм збереження здоров’я необхідно віднайти в собі. Головне — вести здоровий спосіб життя, відмовившись від поганих звичок: куріння, вживання надміру алкоголю, наркотичних засобів, давати організму помірні фізичні навантаження, боротися з зайвою вагою і правильно харчуватися.
— Що маєте на увазі під терміном “правильно харчуватися”?
— Їжте різноманітні натуральні продукти. Категорично не вживайте їжу, яка має хоч найменші прояви псування. Уникайте сильно оброблених харчових продуктів. Не вживайте напоїв, які містять цукор, а також надто калорійну їжу. Особливо це стосується продуктів, які багаті на цукор, жири й містять малу кількість клітковини. Вживайте їжу рослинного походження: овочі, фрукти, зернові та крупи. Не забувайте про ягоди. Обмежте споживання солінь, алкоголю, копченої та смаженої їжі (алкоголь особливо сприяє розвитку раку грудей і кишківника). Скоротіть споживання солі (краще використовувати трави та приправи). Не зловживайте ультрафіолетом, уникайте стресових ситуацій.
— Які ознаки онкохвороби мають насторожити?
— До ознак онкозахворювання можна віднести: наявність новоутворення; патологічні виділення; втрата апетиту, ваги, нудота, слабкість та інші ознаки інтоксикації; порушення функції хворого органа. Відсутність цих ознак не свідчить про те, що раку немає. Тому раз на рік потрібно проходити повне обстеження у фахівця. Найпоширеніші злоякісні новоутворення: у чоловіків — легені, шлунок, пряма кишка, простата; в жінок — молочна залоза, шийка матки, яєчники, шлунок, ободова кишка. Особливу стурбованість викликає значне зростання онкологічної гінекологічної патології серед жінок молодого віку (15-34 роки). Збільшення захворюваності відбувається на фоні погіршення інших показників здоров’я. Насамперед це стосується хвороб, які передаються статевим шляхом, доброякісних новоутворень грудної залози, ендокринних захворювань, у тому числі порушень менструального циклу. Основою профілактики та раннього виявлення онкологічної гінекологічної патології були і залишаються профілактичні огляди.
— Нещодавно був прийнятий закон про заборону куріння. На вашу думку, чи сприятиме він поліпшенню ситуації із онкозахворюваннями?
— Закон дуже потрібний та слушний, але його треба виконувати. Бо можна написати і прийняти багато законів, але якщо вони не працюватимуть, то користі від них не буде ніякої. Тож думаю, що нам треба підвищувати правову культуру населення і одночасно формувати моду на здоровий спосіб життя. Адже що ми маємо сьогодні? Вагітна жінка із цигаркою в руці чи пляшкою пива… Впевнений, що ця молода особа не задумується над тим, чи буде її потомство здоровим. А біда, як кажуть, не спить. Маємо досить випадків, коли діагностуємо рак у немовлят. Тож хочу запевнити — безпричинного раку не буває. Марно надіятись, що погані звички батьків, їх генетику діти не успадкують. Або ж як тут не обурюватись, коли люди, яким уже діагностували рак, не відмовляються від поганих звичок. І їм ніякі державні закони не указ! Лише власне бажання жити, бути серед рідних повинно змусити їх серйозно взятися за лікування.
— Є ще Чорнобиль, який теж не минув безслідно.
— Згідно з дослідженнями, які проводяться під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я, суттєвого погіршення, пов’язаного саме з аварією на ЧАЕС, не виявлено. Інша річ — загальна екологічна ситуація. Тобто тут не лише Чорнобиль, а й продукти харчування, викиди в атмосферу та річки. Складається враження, що ми, українці, не розуміємо, як безвідповідально ставимося до екології, до живої природи. Адже ми поступово самі себе знищуємо, бо п’ємо неякісну воду, дихаємо забрудненим повітрям, споживаємо шкідливу їжу. Зверніть увагу, що це фактори, які від медицини не залежать.
— Є сотні хвороб, від яких люди помирають не менше, наприклад, СНІД, серцево-судинні захворювання, але чомусь рак вважається найстрашнішим…
— Ніхто не каже, що рак — легка хвороба. Головне — не втрачати часу, адже кожна хвилина на вагу золота. Треба своєчасно звернутися за допомогою і не допустити розповсюдження ракових клітин на інші органи. Адже метастази або міграція ракових клітин із первинної пухлини в інші частини тіла є причиною 90% смертей від захворювань, пов’язаних із раком.
— Лікарі скаржаться на те, що хворі приходять уже з запущеними стадіями онкозахворювання.
— Люди повинні знати про цю проблему. По-перше, це профілактика, про яку я вже казав. По-друге, слід розуміти, що онкологічні захворювання — не вирок. На ранніх стадіях (першій і другій) рак виліковний майже на 95%, але потрібно розпізнати хворобу якомога раніше. Для цього існує рання діагностика (регулярні профілактичні огляди, рентген, флюорографія, мамографія, УЗД, магнітно-резонансна томографія).
— Якщо можна, Леоніде Миколайовичу, будь ласка, детальніше про цей вид обстежень.
— За допомогою магнітно-резонансного томографа проводиться онкоскринінг усього тіла. Таке дослідження майже не має протипоказань і може бути застосоване до людей, якщо у них є підозра на патологічні зміни в організмі, також цей метод використовується для оцінки результатів лікування онкологічних захворювань. До речі, нещодавно ми почали працювати на новому апараті, який придбав для нас Фонд Ріната Ахметова “Розвиток України” в рамках проекту “Рак виліковний. Своєчасна діагностика та лікування онкологічних захворювань”. Коштує це сучасне обладнання 5,6 мільйона гривень. На томографі можна робити 16 зрізів тканин менше 0,5 мм кожен. Апарат дозволяє заглянути в сере-дину тканин, на іншому обладнанні зробити це неможливо.
— Отже, це велика допомога спеціалістам?
— Так, це суттєво полегшить встановлення діагнозу, але ніякою мірою не замінить професіоналізм наших медиків. Бо лише у 25-30% випадків потрібна так звана важка діагностика — томографія. Основне, ще раз зауважу — це вчасно прийти до лікаря на обстеження. Від вчасно встановленого діагнозу залежить стандартизоване лікування хворого та успіх в одужанні. Про це повинен знати кожен і прийти на профілактичний огляд до місцевої поліклініки. Можливо, саме цей візит допоможе зберегти здоров’я та довголіття.
Розмовляла Вікторія Стандрійчук