Як не дивно, але зміна пори року практично не впливає на депутатську чисельність у робочих засіданнях міської ради: і в лютому, і в серпні вона не перевищує третини її загального складу. Між тим питання, котрі виносяться на розгляд обранців, завжди мають важливий характер як для їхніх виборців, так і для громади міста загалом. Як приклад, тематика депутатської середи минулого тижня: хід виконання Програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства м. Хмельницького на 2012-2014 роки та ознайомлення з роботою комунального підприємства по зеленому будівництву та благоустрою міста. В обговоренні цих питань взяли участь лише 21 депутат разом з головуючим на засіданні секретарем міської ради Валерієм Лесковим.
Як не дивно, але зміна пори року практично не впливає на депутатську чисельність у робочих засіданнях міської ради: і в лютому, і в серпні вона не перевищує третини її загального складу. Між тим питання, котрі виносяться на розгляд обранців, завжди мають важливий характер як для їхніх виборців, так і для громади міста загалом. Як приклад, тематика депутатської середи минулого тижня: хід виконання Програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства м. Хмельницького на 2012-2014 роки та ознайомлення з роботою комунального підприємства по зеленому будівництву та благоустрою міста. В обговоренні цих питань взяли участь лише 21 депутат разом з головуючим на засіданні секретарем міської ради Валерієм Лесковим.
Інформаційний матеріал щодо розвитку і реформування ЖКГ міста, який цьому депутатському зібранню представив начальник управління ЖКГ Олександр Шаповал, був детальний та насичений цифрами. Житлово-комунальна статистика засвідчила, що в місті на сьогодні експлуатуються 980 житлових будинків комунальної власності, 118 кооперативних будинків, 240 відомчих і понад 20 тисяч приватних домоволодінь. З усього житлового фонду 22% будинків потребують ремонту покрівель, 17% — внутрішніх мереж, 21% — благоустрою прибудинкових територій. З 1048 ліфтів 30% уже відпрацювали свій нормативний термін експлуатації, капремонт або заміна чи модернізація необхідна наразі 20% ліфтів. Натомість борги населення за послуги з утримання будинків і прибудинкових територій складають нині 4470,9 тисячі гривень.
Не кращою є ситуація і в комунальних підприємств з водо- і теплопостачання. Так, зношеність мереж каналізації сягає 41,8%, мереж водопостачання — 46,7%, причому втрати води становлять 31,4%. Відпрацювавши понад 20 років і вичерпавши свій енергоресурс, потребують заміни 34,4% котлів у системі теплопостачання, а також 47% водопідігрівачів. За оцінкою експертів, 60% тепломереж відслужили амортизаційний термін експлуатації і також потребують заміни. Гострою проблемою і тут залишається заборгованість споживачів. КП “Хмельницькводоканал”, наприклад, населення заборгувало 5964 тисячі гривень, а тепловикам — 13 854,3 тисячі.
Недостатнє фінансування негативно позначається і на стані дорожнього покриття вулиць, яке страждає від великого транспортного навантаження, старіння інженерних мереж та поганого забезпечення вулиць зливовою каналізацією. У місті лише 10,7% автомобільних доріг обладнані цією каналізацією. Проблемою є і значне перевищення терміну служби 70% світлофорних об’єктів.
Граничного віку експлуатації досягли майже 35% зелених насаджень міста, є потреба у негайному видаленні сухостоїв та насадженні нових дерев і кущів. Стійкою тенденцією залишаються небезпечні процеси з підтоплення забудованих територій внаслідок техногенного впливу та складної геолого-гідрологічної ситуації, особливо у мікрорайонах Гречани, Дубове, Лезневе та на вулиці Нижній Береговій.
Дедалі небезпечнішою техногенною ситуацією стає стан полігону твердих побутових відходів, якому виповнилося вже 56 років і де накопичилася загрозлива маса відходів у 4,2 мільйона тонн.
Зрозуміло, що галузь житлово-комунального господарства міста ці та інші проблеми намагається поступово долати. Так, альтернативою варіанту утримання житла в УЖКГ бачать у створенні кондомініумів. Нині в місті таких ОСББ зареєстровано вже 176, вони обслуговують 15% площі житлового фонду. Заходи з модернізації систем та обладнання у межах своїх можливостей впроваджують комунальні підприємства “Хмельницькводоканал”, “Хмельницьктеплокомуненерго”, “Південно-Західні тепломережі”, “Спецкомунтранс”, “Міськсвітло”. Відтак характерним був і підсумковий висновок Олександра Шаповала: “Фактично реального реформування галузі немає ні на державному рівні, ні відповідно на нашому місцевому”. Головною проблемою, на його думку, є недостатнє фінансування, а це залежить насамперед від політики уряду та рішень Верховної Ради.
Цифри і аргументи, наведені начальником УЖКГ, депутатів якщо не засмутили, то принаймні не викликали нерозуміння щодо гостроти викладених проблем. Але без певних критичних зауважень і конкретних пропозицій не обійшлося. Так, Анатолія Собка і Богдана Міхняка хвилює ситуація з будівництвом дитячих майданчиків. Вони вважають, що здачу в експлуатацію цих об’єктів треба готувати до літа, а не восени чи взимку. Водночас вони запропонували свої варіанти щодо обрання для цього інвесторів та виконавців робіт. Анатолій Собко, крім того, звернув увагу на практику, коли ремонтом покрівель чомусь займаються не ЖЕКи, а приватні фірми чи комунальне підприємство по зеленому будівництву. Між тим усі претензії від мешканців дістаються саме керівникам ЖЕКів. Олександр Кізляр щодо цього запропонував при розгляді бюджету міста на наступний рік передбачити, щоб ці роботи здійснювали саме ЖЕКи.
Віктор Паламарчук висловив пропозицію відновити тролейбусну зупинку поблизу Будинку побуту на вулиці Інститутській, враховуючи прохання людей та інтереси свого підприємства “Електротранс”. А ще він вказав на проблему старих дерев на вулиці Чорновола, які небезпечні для тролейбусних ліній. Тему порізки дерев підтримав і Григорій Галкін, зокрема щодо своєчасного вивезення зрізаних гілок. Про необхідність ремонту вуличних доріг на Вишневій, Чкалова, Плоскій говорили Олександр Кізляр, Сергій Цимбалюк, Наталія Романовська.
Михайла Василишина цікавила ситуація з обслуговуванням колишніх заводських будинків у Південно-Західному мікрорайоні, проведенням у них ремонтних робіт. Про це поінформував начальник ЖЕКу №3 Леонід Дрозд.
Завершення розмови про реформування і розвиток галузі ЖКГ мало за планом роботи депутатського дня плавно перейти до ознайомлення з діяльністю комунального підприємства по зеленому будівництву та благоустрою міста. Попередньо цієї теми в ході робочого засідання депутати вже торкалися, але до ширшого обговорення справа не дійшла. Обранців обурило, що на зустріч з ними прийшов не керівник підприємства, а лише головний інженер. Не маючи претензій до цього досвідченого і поважного спеціаліста, вони акцентували на тому, що доповідати депутатському корпусу міської ради повинен саме керівник. Тим більше, що у багатьох депутатів накопичилося дуже багато запитань і зауважень до начальника цього підприємства, особливо щодо ситуації в парку культури та відпочинку імені М.Чекмана. Про це від імені колег заявив голова фракції ВО “Батьківщина” Костянтин Чернилевський. Головуючий на засіданні секретар міської ради Валерій Лесков запропонував тему роботи цього комунального підприємства винести на засідання наступної сесії міської ради. Обговоривши деякі інші питання своєї діяльності, депутати своє робоче засідання на цьому завершили.
Володимир Разуваєв
на фото: на міському полігоні твердих відходів