Минулого четверга в облдержадміністрації за сприяння її управління внутрішньої політики та регіонального суспільно-культурного товариства “Переселенці” відбулося засідання “круглого столу” на тему: “Акція “Вісла”: історичні реалії та наслідки”.
Минулого четверга в облдержадміністрації за сприяння її управління внутрішньої політики та регіонального суспільно-культурного товариства “Переселенці” відбулося засідання “круглого столу” на тему: “Акція “Вісла”: історичні реалії та наслідки”.
Нагадаємо, що у ці серпневі дні якраз минуло 65 років, як з ініціативи комуністичних режимів СРСР та Польщі у 1947 році було здійснено злочинну акцію “Вісла”, у результаті якої комуністична Польща прагнула “остаточно вирішити” в себе українське питання, насильницьки депортувавши понад 150 тисяч українців з їх етнічних земель у західні райони своєї країни. Цій злочинній акції, як підкреслювали учасники “круглого столу”, передувала тотальна депортація українців з кінця 1944-го по 1946 роки у результаті так званого Люблінського договору між Польським комітетом національного визволення та урядом УРСР, що був незаконним і злочинним актом.
Про цей та інші аспекти порушеної теми дуже переконливо на засіданні говорив голова Всеукраїнського Товариства “Лемківщина” Олександр Венгринович, який взяв участь у роботі “круглого столу”. Він наголосив, що досі керівництво незалежної України не проявило належної політичної волі у відстоюванні законних прав депортованих українців. Цікавим був виступ голови товариства “Переселенці” Миколи Букацького, який більше приділив уваги діяльності цього об’єднання в нашій області. А редактор “Проскурова” Богдан Теленько, автор одного з перших літературних творів в Україні на тему депортації українців з Польщі — повісті “Віють вітри”, розповів про роботу над нею та звернув увагу, що необхідно нині посилити просвітницьку роботу, пов’язану з роковинами українсько-польського протистояння 1943 року, які обов’язково наші недруги використають для інсинуацій проти української державності. Торкнулися цілого комплексу проблем історичної правди навколо цих драматичних подій і активісти товариства “Переселенці” Ігор Клюс, Юрій Тернович, Семен Дідик та інші. Зокрема, Семен Дідик дав своєрідний політологічний урок лідеру КПУ Петру Симоненку, який, виявляється, не розуміє елементарного змісту дій, коли йдеться про евакуацію і депортацію, публічно стверджуючи, що у випадку з кримськими татарами (читай — і у випадку з українцями під час операції “Вісла”) відбувалась евакуація.
Словом, розмова на “круглому столі” вийшла зацікавлена, а його учасники планують продовжити її у листопаді на Всеукраїнській науково-практичній конференції на цю тему, яку готує Хмельницький інститут МАУП. Прийняли учасники цього засідання і своє звернення, адресоване керівництву області, яке, вочевидь, вартує уваги і керівництва держави. А завершився цей захід проникненим співом Богдани Ясінської з Дунаєвець — дівчини з родини переселенців, яка виконала акапельно знакову для всіх лемків народну пісню “Ой, верше, мій верше”.
Наш кор.
На фото: хмельницька делегація на фестивалі переселенців