Незабаром Першовересень. Розпочнеться новий навчальний рік. Які новації чекають освітянську галузь, зокрема початкову школу нашого міста? На цю та інші теми розмовляємо з заступником начальника управління освіти міської ради Тетяною ДУПЛЯК.
Незабаром Першовересень. Розпочнеться новий навчальний рік. Які новації чекають освітянську галузь, зокрема початкову школу нашого міста? На цю та інші теми розмовляємо з заступником начальника управління освіти міської ради Тетяною ДУПЛЯК.
— Тетяно Василівно, з якими змінами розпочнеться новий навчальний рік?
— Початкова школа розпочне навчання за новим державним стандартом, за новою програмою і з новими підручниками. Зауважу, що відповідно до листів та наказів Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України ми розпочали підготовку до переходу на нові стандарти освіти ще в минулому навчальному році. Тож весь рік працювали над підготовкою вчителів і створенням умов для першокласників. Відповідно до програм, які надіслало профільне Міністерство, кращі колективи та освітяни міста розробили календарне планування, яке допоможе молодим фахівцям деталізувати матеріал за підручником. Ми добре потрудилися над виробленням методичних рекомендацій і видали їх на допомогу вчителям початкових класів на основі міністерських. У рамках Всеукраїнської акції “Нові стандарти — нова школа” ми приймали в себе представника МОН Лідію Щербанову та освітян Житомирщини, які вивчали наш досвід, підготовчу роботу щодо впровадження нових державних стандартів початкової освіти, а також знайомилися з умовами, створеними для першокласників. Робота наших вчительських колективів була гідно оцінена. Ми ж мали змогу відвідати Вінницю. Однозначно, що обмін напрацюваннями пішов усім на користь.
— Що ж передбачає новий державний стандарт початкової загальної освіти?
— Зауважу, що цей стандарт вступає в дію вже з 1 вересня цього року і передбачає обов’язкове вивчення іноземної мови з першого класу, інформатики — з другого. Посилено природничу складову шляхом введення навчальної дисципліни “Природознавство” замість предмета “Я і Україна”. По-новому проходитиме й урок фізичного виховання: без нормативів, як урок руху і дихання, перебування на свіжому повітрі. Водночас розроб-ляються нові програми і курси щодо прищеплення дітям у початковій школі сімейних цінностей. Позитивними змінами державного стандарту початкової загальної освіти є забезпечення наступності змісту дошкільної та початкової загальної освіти, а також впровадження особистісно зорієнтованого підходу в навчально-виховному процесі початкових класів. Перевагами затвердженого документа є розроблення єдиного змісту стандарту для всіх мов навчання та екологічна спрямованість освіти.
— Чи не постала проблема кадрового забезпечення в зв’язку з запровадженням у першому класі обов’язкового вивчення іноземної мови?
— Всі вчителі англійської мови, які викладатимуть у першому класі, пройшли курси підвищення кваліфікації, де отримали методичні поради щодо викладання в молодшій школі. Адже до цього вони в основному викладали предмет у старших класах. В усіх загальноосвітніх закладах міста, за винятком одного, першокласники вивчатимуть англійську мову. В ЗОШ №6 у початковій школі запроваджується вивчення німецької мови.
— Новим держстандартом також передбачено впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в освітньому процесі початкових класів. Хто буде викладати цей предмет?
— Вивчення предмета “Сходинки до інформатики” в 2-4 класах допоможе дітям у реалізації творчого потенціалу й соціалізації в суспільстві. При виборі фаху вчителів, які будуть викладати цей курс, надавали перевагу вчителям початкових класів, але за рішенням керівництва навчального закладу цей курс можуть викладати й вчителі інформатики.
— Чи не збільшиться навантаження на першачків?
— В жодному разі. Для 1 класу, як і раніше, не передбачено домашнє завдання. Діти працюють під керівництвом учителя тільки в школі. Режим роботи передбачає 30-35-хвилинні уроки, перерви та обов’язкове харчування. В місті збережено 36 бюджетних груп продовженого дня, а також в усіх навальних закладах є комерційні групи за батьківську плату з різним терміном перебування. Якщо дитина відвідує повноцінну групу, то в ній обов’язково передбачено сон. В усіх навчальних закладах міста кількість ліжечок відповідає запитам (навіть із запасом), які попередньо зробили батьки. Повна група продовженого дня — це шість годин у другу зміну. У випадку, якщо група працює до 15.00, передбачене харчування, а сон — ні. Хочу, аби батьки розуміли, що група продовженого дня — це не ще один робочий день, а більше ігрова, відпочинкова діяльність учнів. В п’ятьох навчальних закладах міста створені ігрові кімнати, в інших у класних кімнатах передбачені ігрові куточки, де можна організовувати розвиваючі ігри, читати книжечки та працювати з розмальовками.
— Чи забезпечені школи новими підручниками?
— Так, перші класи ще на 1 серпня цього року були стовідсотково забезпечені підручниками. Нові навчальні книги суттєво відрізняються від попередніх, насамперед наповнюваністю матеріалом, а також оформленням. Вони яскраві, цікаві за змістом, у них багато завдань на розвиток логіки. Крім того, у педагогів з’явилася можливість альтернативно обирати того чи іншого автора і відповідно програму вивчення. Що ж до старшої школи, то забезпечення підручниками поки що маємо відсотків на 65. Але вони продовжують надходити.
— Яким буде цьогорічне свято 1 вересня?
— За календарем 1 вересня випадає на суботу. Цього дня в усіх навчальних закладах міста за традицією з 9.00 до 10.00 пройдуть урочисті лінійки. Міська влада підготувала для першачків подарунки зі шкільним приладдям та вітальними листівками. Будуть і сюрпризи, бо вперше початок навчального року стане святом усього міста, яке відбуватиметься за сценарієм у парку імені М.Чекмана. Програма готується дуже цікава й насичена. Першокласників чекають різні конкурси, малюнки на асфальті, караоке. А ще працюватимуть атракціони і буде змога скуштувати різні солодощі та морозиво. Хочемо, аби це свято запам’яталося їм надовго!
Розмовляла Вікторія СТАНДРІЙЧУК