Днями відбулася чергова і вже традиційна зустріч народного депутата України, голови обласної організації ВО “Батьківщина”, керівника виборчої кампанії ОО “Батьківщина” в Хмельницькій області Василя Кравчука з представниками ЗМІ. Відповідаючи на їх запитання, він водночас озвучив власну позицію щодо деяких тенденцій у процесі розпочатої виборчої кампанії та дав свою оцінку діям її учасників.
Днями відбулася чергова і вже традиційна зустріч народного депутата України, голови обласної організації ВО “Батьківщина”, керівника виборчої кампанії ОО “Батьківщина” в Хмельницькій області Василя Кравчука з представниками ЗМІ. Відповідаючи на їх запитання, він водночас озвучив власну позицію щодо деяких тенденцій у процесі розпочатої виборчої кампанії та дав свою оцінку діям її учасників.
Спілкування з журналістами Василь Кравчук почав із питання: “Про подолання якої руїни розповідає Україні Партія регіонів? Коли ця руїна була: при їхній владі в державі чи поза нею?”. На його переконання, саме зараз, коли влада в Україні на всіх рівнях належить регіоналам, слід говорити про справжні руйнівні процеси у вітчизняній економіці та соціальній сфері.
За його словами, на селі у 2007-2010 роках відкривалися нові школи, дитячі садки, будувалося житло для працівників бюджетної сфери, пенсіонерів. І навпаки, за останні роки, коли при владі стали регіонали зі своїми союзниками, на селі масово закриваються школи, ФАПи, лікарні та інші соціальні заклади. Триває рейдерське захоплення землі, підприємств. Провладна більшість у Верховній Раді не проголосувала за жоден законопроект від опозиції щодо підтримки фермерів, сільськогосподарських підприємств. Усі попередні роки цією більшістю грубо порушується Конституція України, зокрема в процесі ухвалення державного бюджету — без урахування будь-яких пропозицій та поправок опозиційних депутатів. Це сталося і при прийнятті закону про засади мовної політики. “Прикро констатувати, — сказав Василь Кравчук, — але два останні роки — це суцільне розчарування у законотворчій політиці Верховної Ради. Відтак єдине, що залишається опозиції, це блокування її трибуни. Але й тут знайшли мордоворотів, які нас побили”.
Велику провину за те, що коїлося в парламенті, нардеп покладає на спікера. За його словами, Володимир Литвин повинен був насамперед слідкувати за дотриманням регламенту Верховної Ради, бути не її директором, а саме спікером, який не керує нею, а лише головує на сесіях. “Своїх обов’язків Литвин не виконував”, — переконаний Василь Кравчук.
Подальші перспективи України, якщо при владі залишатимуться нинішні політичні сили, він прогнозує вкрай негативними. “Нам загрожує як економічна, так і політична криза. Вже зараз ніхто з провідних європейських лідерів не їде до нас, навіть сусіди не поважають нинішнього президента. Як приклад, поведінка Володимира Путіна, який надав перевагу байкерам, а вже потім завітав до Януковича. Якщо нічого не змінювати, вже після виборів станеться обвал гривні, а наша економіка покотиться до прірви”. Ситуацію, на думку Кравчука, може змінити новообраний парламент, але чи буде він кращий, залежатиме від вибору людей, від їхніх висновків.
Для опозиції першочерговим на жовтневих виборах буде запобігти фальсифікації їхніх результатів, інакше “нинішній владний мутант і надалі поєднуватиме політичну силу з криміналом”. Щодо перспектив об’єднаної опозиції на Хмельниччині, то, за словами Василя Кравчука, рейтинг, наприклад, ВО “Батьківщина” в області коливається в ме-жах 32-37% — за різними оцінками. Натомість, позиції Партії регіонів “не перевищують 10% у жодному районі”. Отож всі надії влади покладаються на мажоритарні округи та адмінресурс. Об’єднана опозиція розраховує на перемогу своїх кандидатів у чотирьох мажоритарних округах з семи, що створені на Хмельниччині: в обласному центрі, Шепетівці, Старокостянтинові та Кам’янці-Подільському. Особисто Василь Кравчук, за його словами, кандидатами у місті Хмельницькому бачив Івана Гладуняка і Олега Лукашука, “але керівництво партії зробило вибір на користь останнього”.
Оцінюючи ситуацію в міській та обласній радах з виходом з фракцій ВО “Батьківщина” низки депутатів, голова облорганізації цієї партії вважає це зрадою довіри людей, котрі їх обрали. Разом з тим, він розуміє, що дехто з них піддавався шантажу, погрозам та моральному тиску з боку влади. Як належний висновок: “З великого бізнесу краще у депутати нікого не обирати, адже суспільство ще не досягло європейського цивілізованого рівня”. Себе, до речі, Василь Кравчук визначив як “з найбіднішої п’ятірки депутатів Верховної Ради”.
Володимир Разуваєв