Нашу розмову з головою фракції партії ВО “Батьківщина” в обласній раді Іваном Гладуняком ми планували у вигляді його коментаря підсумків роботи її дванадцятої сесії, та Іван Васильович не міг не підняти рівень цього нашого діалогу до ширших узагальнень.
Нашу розмову з головою фракції партії ВО “Батьківщина” в обласній раді Іваном Гладуняком ми планували у вигляді його коментаря підсумків роботи її дванадцятої сесії, та Іван Васильович не міг не підняти рівень цього нашого діалогу до ширших узагальнень.
— Знаєте, перебіг цієї та інших сесій облради, — зауважив одразу він, — розглядаю і як своєрідний зріз суспільно-політичної ситуації в нашій країні загалом. Тому нині, на моє переконання, владу, політиків мала б більше хвилювати проблема як консолідувати країну, а не роз’єднувати наш народ, що насправді відбувається, зокрема, і з наростанням передвиборчої напруги у суспільстві, і з підняттям політтехнологами від партії влади відверто спекулятивного і провокативного мовного питання. Адже зрозуміло, що обіцяні реформи не йдуть, покращення життя не відбулося, країна зупинилась у своєму розвитку, навіть попри те, що вдалось успішно, на перший погляд, провести Євро-2012. Але ж варто пам’ятати, що у згаданий успіх, на інфраструктурних будовах Євро влада вклала все, що могла, урізавши державні соціальні програми, запустивши девальвацію гривні. Не секрет, що в силу багатьох причин, насамперед політичних, обіцяний інвестор в Україну не прийшов і не прийде. Тож, здавалося б, владі слід уже подумати, як розв’язати всі ці проблемні вузли, зняти суспільно-політичну напругу, розпочавши зі звільнення політв’язнів, насамперед Юлії Тимошенко, знайти у собі мужність сісти за стіл переговорів з опозицією, іншими здоровими силами суспільства, зрозуміти врешті-решт, що нинішня її тактика побудови псевдототалітарного режиму не має шансів на життя, є згубною для країни.
— Та, мабуть, не все так погано в нашому домі, як говорилося в одній з телепередач, якщо, скажімо, провладна більшість нашої облради підготувала, по суті, всупереч алгоритму, зі свого владного “верху” звернення щодо відомого провокаційного мовного закону?
— На жаль, нічим іншим, аніж наближенням парламентських виборів, поява цього звернення не пояснюється. Якби провладна більшість в облраді на це не пішла, то це вже попахувало б відвертим політичним самогубством. Тож, видно, влада на Хмельниччині, в інших західних областях це розуміє і у такий спосіб озвучила нібито свою позицію у мовному питанні. Переконаний, тут вони діють настільки, наскільки їм дозволяють з “центру”, аби маніпулювати думкою людей. А наскільки це свідома дія з їх боку, як на мене, дуже переконливо свідчить лицемірство тих їх представників, які пробували зірвати позачергову “мовну” сесію Хмельницької міськради, які перепони вже в облраді ставились, аби ми не провели своєї позачергової сесії, як некоректно розтягнули її розгляд під час дванадцятої сесії, пересунувши розгляд цього важливого питання у різне. Адже, здавалося, що заважало провладній більшості розглянути його першим чи другим у порядку денному? Так ні ж, видно, команди такої “зверху” не було і комусь треба було знівелювати це питання у різному, тобто, по суті, за межами порядку денного. І це ще одне підтвердження того, що маємо справу зі свідомою профанацією мовного питання з боку провладної більшості в облраді та влади області.
— До речі, Іване Васильовичу, на сесії ви дуже гострі оцінки давали діям головуючого Миколи Дерикота, коли він довільно порушував регламент.
— Це правда, бо Микола Васильович сьогодні вже нічого не залишив з вимог і норм регламенту та устояних процедурних норм розгляду питань на сесії. Тому я говорив колегам, що нам потрібно затверджувати новий регламент, якщо цей грубо порушується. А ще обурювався тим, що у провладній більшості з’явився вже свій “чечетов”, що там вже голосують кількома картками, залучаючи до цих незаконних дій апарат облради.
— Вас не задовольнила і процедура розгляду питання про внесення змін до обласного бюджету на 2012 рік і знайшлися у залі навіть такі у провладній більшості, яких ви свого часу, до речі, вивели у люди, що звинуватили вас мало не у непрофесіоналізмі.
— Щодо тих, хто мене критикував, то нехай це буде на їх совісті. Але є при розгляді подібних питань чітка процедура, бо що ми маємо змінювати, а точніше додатково перерозподіляти у бюджеті, якщо ми не почули чіткої відповіді на те, чи область має насправді реальне перевиконання бюджетних показників. З виступу доповідача з цього питання Сергія Пенюшкевича було зрозуміло, що маємо цей показник тільки завдяки переплаті до бюджету, яку здійснив Кам’янець-Подільський цементний завод і тільки. Тож цей перерозподіл бюджету цілком можна вважати передвиборчими трюками, бо, видно, ці кошти підуть, даруйте, на потреби передвиборчої кампанії партії влади у різних варіаціях, принаймні, саме так можна зрозуміти рішення з цього питання.
— І наостанок, яким є ваш особистий діагноз обласній раді?
— Мабуть, доведеться дещо повторитись, адже атмосфера, яка в ній панує, нагадує те, що робиться нині у нашому парламенті. Шкода тільки, що влада не хоче бачити реального стану справ у країні, найперше, в соціально-економічній сфері, не хоче нічого робити задля соціального партнерства в державі і далі штовхає народ, його найширші верстви і навіть тих, хто працює, на зубожіння, при тому не забуваючи задовольняти власні інтереси. Ці думки, якщо хочете, лише частина мого діагнозу того, що бачу навколо, але це, здається, вже тема для іншої нашої розмови.
Розмовляв Б.Демків