На території Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” розпочалися чергові археологічні розкопки. На допомогу професійним археологам із задоволенням приходять волонтери.
На території Державного історико-культурного заповідника “Межибіж” розпочалися чергові археологічні розкопки. На допомогу професійним археологам із задоволенням приходять волонтери.
На території Меджибізької фортеці археологи систематично проводять розкопки з 1986 року. Начальник Меджибізької археологічної експедиції Юрій Толкачов розповів, що за цей час вони знайшли чимало цінних історичних артефактів. Так, спочатку археологи віднайшли могильник, який знаходиться з північного боку церкви, де було виявлено майже 250 поховань різного часу, також вони постійно знаходять фрагменти трипільської, білогрудівської й давньоруської кераміки. Юрій Толкачов розповів, що цьогоріч вони здійснюють розкопки біля південної стіни фортеці, де планують виявити сліди давніх культур.
Окрім того, за декілька кілометрів від фортеці проводить палеонтологічні розкопки експедиція Інституту археології Національної академії наук України й Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Працівник Інституту археології Вадим Степанчук розповів, що вони досліджують пам’ятку, яка називається “Ар-хеологічне й палеонтологічне місцезнаходження Меджибіж”, де були знайдені рештки давніх тварин: носорога, південного слона, кількох видів оленів, червоного вовка. Також науковець зазначив, що це місце є цікавим через те, що тут було знайдено знаряддя праці, яким до 400 тисяч років. Тому ймовірно, це може бути місце стоянки древніх людей.
Проблемою таких експедицій є те, що польові дослідження після розвалу Радянського Союзу не фінансуються державою, тому значний обсяг роботи здійснюється руками студентів, які проходять навчальну практику. Але й частково рятують ситуацію волонтери, які цікавляться історичними дослідженнями та час від часу приходять на допомогу професіоналам.
Андрій ЯЩИШЕН
Фото автора