До початку осінньо-зимового періоду є ще вдосталь часу. Але справжні господарі знають, що від того, настільки ефективно вони проведуть обслуговування та ремонт влітку, залежить наскільки прогнозованою буде ситуація у складний зимовий час. Тож про те, чим живуть сьогодні енергетики міста, наша розмова з директором Хмельницького міського району електричних мереж Андрієм БОСИМ.
До початку осінньо-зимового періоду є ще вдосталь часу. Але справжні господарі знають, що від того, настільки ефективно вони проведуть обслуговування та ремонт влітку, залежить наскільки прогнозованою буде ситуація у складний зимовий час. Тож про те, чим живуть сьогодні енергетики міста, наша розмова з директором Хмельницького міського району електричних мереж Андрієм БОСИМ.
— Андрію Петровичу, як проходить підготовка енергогосподарства нашого міста до зими?
— Роботи дуже багато. Тож доводиться зважати і на перелік запланованих заходів, і на терміни їх виконання. А ще намагаємося працювати ефективно і якісно, бо це обов’язково стане в пригоді у розпал сезону.
— Що заплановано зробити Хмельницьким РЕМ до початку опалювального сезону?
— Одним зі стратегічних об’єктів є будівництво підстанції 110/10 кВ закритого типу “Прибузька”, що фінансується інвестиційною програмою. На будмайданчику ведуться роботи на нульовому циклі. До кінця року плануємо освоїти 10-15 мільйонів гривень.
— Які проблеми передбачається вирішити зі здачею об’єкта в експлуатацію?
— Переслідуємо мету збільшити потужності та надійність електропостачання центральної частини міста. Адже не секрет, що в останні роки завдяки інтенсивній забудові центр Хмельницького почав відчувати дефіцит електроенергії, який призводив до погіршення її якості. Додаткові потужності сприятимуть розвитку прибережної частини Південного Бугу, в якій ближчим часом з’явиться нова інфраструктура.
— На чому ще зосереджені зусилля енергетиків міста?
— Маємо ретельно обстежити та привести в порядок все своє господарство. Взимку ми лише підтримували кабельні мережі в робочому стані, а тепер зосереджуємося на їх ремонтах. У першу чергу підлягають заміні ті ділянки, де найбільше траплялося аварійних ситуацій. На 12 лініях підрядники міняють по 200-400 погонних метрів кабелю 10 кВ.
— Де проходять ці ремонтні роботи?
— Ремонтні бригади сьогодні працюють у мікрорайоні Гречани, в центрі міста, а також у Південно-Західному мікрорайоні (вулиця Молодіжна).
— Чи будуть планові роботи на околицях?
— Згідно з інвестиційною програмою реконструкція мереж передбачається у мікрорайоні Лезневе. Заходи тут проводимо планомірно, щороку підсилюючи споживачам електрозабезпечення. Крім реконструкції лінії, виносимо на опори електролічильники.
— Хотілось би почути про це детальніше.
— Європа працює так давно. А тому й не має проблем із втратами від неоплачених наданих послуг. А у нас споживачі часто перешкоджають здійснювати контроль за споживанням енергії, особливо в приватних будинках, приховуючи свої зловживання. Тому було прийнято рішення (по всій Хмельницькій області) там, де проходять капремонти ліній або ж у нових мікрорайонах, що споживають велику кількість електроенергії, облікові пристрої виносити з будинків на опори.
— Чи маєте дані про ефект від нововедень?
— Пілотний проект впроваджено чотири роки тому на катіонівському масиві. І там, де ми винесли лічильники, споживання зросло 1,5, а в деяких випадках у 2 рази. Загалом ми повинні привчити людей, що за надану послугу треба платити все до копійки. І це нормально. Партнерські стосунки повинні будуватися на принципах чесності та порядності.
— За чий рахунок переносите прилади?
— Всі витрати підприємство бере на себе: знімаємо старий лічильник, здаємо його в обмінний фонд, встановлюємо новий. На катіонівському масиві роботи практично завершено, зараз працюємо в районі старого аеродрому. На ці цілі вже витрачено 300 тисяч гривень, встановлено 860 лічильників. До кінця року плануємо встановити ще 600 приладів.
— Кажуть, що нові прилади дуже ненадійні, мають особливість обертати диск з прискоренням.
— Ставимо лічильники вітчизняних виробників. Це прилади обліку київського заводу-виготовлювача “Нік”. У них електронно-механічне табло, вся начинка електронна. Вони не бояться морозу, працюють без збою при -50 градусах і при такій же спеці. Похибка цих приладів складає ±1%, тоді як у старих вони були ±2,5%. Абоненти “хімічили” зі старими приладами, але тепер це робити не вдасться.
— А яка ситуація у багатоповерхівках?
— Зробити так, аби споживачі не могли втручатися в роботу облікових приладів, що встановлені на сходових клітинах, набагато важче. Але дещо все ж робимо: встановлюємо обмежувальні штаби на щитові, аби не тільки перешкодити будь-якій “хімії”, а й убезпечити споживачів від електротравм. Маю пропозиції до управління ЖКГ, аби планувати разом роботу з реконструкції внутрішніх мереж у житлових будинках. Ми повинні бути спільно зацікавлені в тому, аби мережі нормально функціонували. Зона нашої відповідальності — від підстанції до вводу в будинок, а внутрішні мережі і щитові обслуговують ЖЕКи. Але згідно з новими правилами користування електроенергією обленерго закладає в тариф відшкодування за обслуговування жеківськими енергетиками внутрібудинкових мереж. Відповідно до укладених договорів ми оплачуємо ці роботи. За місяць набігає сума 10-12 тисяч гривень. Ці кошти мають цільове призначення — обслуговування та ремонт мереж.
— Розкажіть про розрахунки споживачів за енергопостачання.
— Взимку значно зросло споживання електроенергії, а тому наростились борги. Зараз ситуація вирівнялась. Проплата населення складає 101-102%. Щодо найбільших боржників серед юридичних осіб, то це КП “Хмельницькводоканал” — понад 8 мільйонів гривень, підприємство “Адвіс” — більше 1,3 мільйона гривень. Заходи до боржників ми, звичайно, вживаємо найжорсткіші.
— З 1 липня цього року маємо нові тарифи на електроенергію.
— Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, своєю Постановою внесла зміни до тарифів на електричну енергію, що відпускається населенню і населеним пунктам. Зміни стосуються побутових споживачів, які споживають понад 800 кВт/год. на місяць, а також населення, яке проживає в будинках, обладнаних електроопалювальними установками. Тариф для них становить 95,76 коп.
— Які виробничі досягнення підприємства за перші півроку?
— Хмельницький РЕМ працює стабільно, нарощуючи показники. Скажімо, станом на 1 липня відпущено електроенергії на 156 млн. 841 тис. грн., тоді як торік на цей час — на 146 млн. 354 тис. грн. Тож маємо й надалі робити все для забезпечення надійного, якісного та безпечного електропостачання.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК