Соціум

Відголоски древнього свята

Одне з найулюбленіших та найдревніших свят українців — Івана Купала, відголоски традицій святкування якого дійшли і до наших днів. Намагалися дотримуватися їх, але не без вкраплень сучасних розваг, організатори купальського гуляння “Завітай! Квітку папороті на щастя відшукай!” у нашому місті. За підтримки міського управління культури і туризму, міського Будинку культури воно відбулося у парку імені М.Чекмана 6 липня.

 

Одне з найулюбленіших та найдревніших свят українців — Івана Купала, відголоски традицій святкування якого дійшли і до наших днів. Намагалися дотримуватися їх, але не без вкраплень сучасних розваг, організатори купальського гуляння “Завітай! Квітку папороті на щастя відшукай!” у нашому місті. За підтримки міського управління культури і туризму, міського Будинку культури воно відбулося у парку імені М.Чекмана 6 липня.

У пообідню пору Івана Купала по-хмельницьки, найперше, скликало до конкурсно-розважальної програми дітлахів. Звеселіла від бадьорих співанок малеча з’юрмилася біля парківської сцени просто неба. І поспівала разом дрібнота, і потанцювала, і призів у конкурсах дівчатка й хлопчики понавигравали.

Згуртував у купальську днину парк і дорослих, закликав їх святковою музикою духового оркестру. Давно відома купальська традиція плетіння дівчатами вінків. З неї і розпочалися головні забави для дорослих. Дівчата, котрі цьогоріч сподіваються на весілля, зійшлися до великого настилу з польових квітів — духмяний роман, дубове листя, цілий збір зеленотрав’я — стеблина за стеблиною вплітали дівчата у віночки, які надвечір пускали за течією Бугу, а на іншому березі ловили їх хлопці. До якого юнака віночок підпливе, з тим і розділить дівчина долю. Майстер-класи з вінкоплетіння для всіх охочих проводили майстрині міського Будинку культури. “Вважається, чим більше квітів заплете дівчина у вінок, тим кращий хлопець їй попадеться. Є різні способи плетіння вінка. Сплітати квіти потрібно тугесенько, щоб і доля з коханим була міцною. Коли дівчата свої віночки на воду пускають, вдаються і до хитрощів. Щоб серцю милий у сутінках впізнав віночка, прикрашають його кольоровими стрічками — кращий виділятиметься серед інших, одразу приглянеться обранцю. До того ж за майстерністю дівчини плести віночки можна судити про її домовитість, вправність”, — розповідає методист по роботі з молоддю міського Будинку культури Дар’я Короткова.

Поки одні панянки вчилися плести віночки, інші роздивлялися сувеніри, якими в той день ряснів святковий приалейний ярмарок. Чого тільки не пропонували прикупити хмельницькі майстри народного мистецтва?! Тут тобі і намиста, і картини, і посуд з українським орнаментом, й ікони, вишиті бісером… — очі розбігалися! Серед найцікавішого ярмаркового товару — ляльки-обереги ручної роботи майстрині Олени Крушельницької. “Ще з дитинства маю хист до мистецтва, його від дідуся перейняла, навчалась у художній школі, а згодом захопилася лялькарством. Як і в давнину, так і тепер вірять українці в обереги. Серед зроблених мною — лялька-берегиня роду, мішечки з лавандою, зборами трав “на щастя”, “на здоров’я”, “для везіння” тощо. Багатьом подобається мій ангел сну — миловидний позіхаючий ангелочок наганяє дрімоту чи не на кожного. Стараюся виготовляти ляльки з натуральних тканин — бязь, ситець, льон… Витрачаю на їх створення чимало часу, тому й вартують вони недешево”, — ділиться пані Олена, одночасно демонструючи вироби перехожим.

Ярмарок ярмарком, а гвіздком свята стала концертна програма, яка розпочалася на березі Південного Бугу, режисерувала дійство представник міського Будинку культури Ірина Щерба. Хлопці та дівчата відтворили на сцені історію народження свята Івана Купала, показали, як цікаво відзначали його предки. Почастували глядачів українськими народними піснями юні співачки Дарина Ільницька, Ганна Немошкалова, потішили зразковий вокальний ансамбль України “Тоніка”, представниця дитячої музичної школи №1 Ірина Барилюк, вихованка Палацу творчості дітей та юнацтва Юлія Кордас. Дитячу школу мистецтв представив гурт “Берегиня”, співала купальську пісню й подільська виконавиця Наталя Каськова. На гора сприйняла публіка виступ народного колективу “Гонта”. Запалив сцену народним танцем ансамбль міського Будинку культури “Веселка”.

Коли піснями, танцями, смачними наїдками та напоями (їх можна було придбати у торгових наметах) начастувалися хмельничани, їх чекали надвечірні розваги, конкурси для дорослих. Змагалися здебільшого чоловіки, кожному козаку-сучаснику — цікаві призи від організаторів та спонсорів свята. Згуртувавшись навколо багаття, хмельничани споглядали й за тим, як спалювали купальських Мурену і Муренятка.

Натішилися прихильники купальських гулянь і фаєр-шоу аматорського колективу “Вогень”. А на завершення усі розважилися на святковій дискотеці.

Наш кор.
Фото Дмитра СВІДЕРСЬКОГО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *