Хмельницький національний університет на базі свого українсько-польського центру реалізуватиме проект “Екооперація”.
Хмельницький національний університет на базі свого українсько-польського центру реалізуватиме проект “Екооперація”.
Хмельницькі екотехнології
Технічні, економічні й технологічні проблеми в екологічній сфері успішно вирішують у Хмельницькому національному університеті, який незабаром відзначатиме свій 50-річний ювілей.
“Про ефективність наукової діяльності в університеті та рівень досліджень свідчать принципово нові енергозберігаючі, екологічно чисті технології, розроблені в нас й рекомендовані до впровадження, — розповідає професор, викладач ХНУ Юрій Шалапко. — Зокрема, такі, як технологія створення нових антифрикційних полімерних матеріалів. Запропоновані матеріали перевищують зарубіжні аналоги за експлуатаційними показниками. Також на базі університету розроблена технологія створення екологічно чистих охолоджувально-мастильних рідин для металообробки на базі ріпакової олії. Отримані охолоджувально-мастильні рідини дешевші від синтетичних, не потребують утилізації та нейтралізації. Можемо ми запропонувати і високоефективну технологію переробки фуражного зерна та відходів зернового виробництва з добавками сапонітів методом екструдування. З використанням зерна після такої переробки у сільському господарстві у два рази збільшується приріст ваги у тварин і птиці, забезпечується 100% виживання тварин, висока якість продукції тваринництва. Високоефективна технологія зберігання електроенергії з використанням електрохімічних конденсаторів теж розроблена науковцями нашого університету. При її використанні суттєво зменшується вартість, маса та габарити накопичувачів електричної енергії. При впровадженні технології комплексної переробки полімермістких відходів досягаються збереження первинної сировини, економія енерговитрат, покращення екологічного стану навколишнього середовища. Тож ми тримаємо руку на пульсі, йдемо у ногу з часом і розробляємо нові екологічні технології”.
Наука про поводження з відходами
Наукові кола Хмельницького національного університету мають достатній досвід співпраці з багатьох питань з іноземними колегами й товариствами. Не стало винятком і вивчення питання поводження з відходами.
Так, при посередництві професора Юрія Шалапка на базі українсько-польського центру ХНУ реалізується проект “Екооперація. Польсько-українське партнерство для переробки відходів у Вінницькій та Хмельницькій областях” (номер проекту 373/PPR2012/NGO). Проект фінансується програмою польського співробітництва з розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща у 2012 році і впроваджується товариством “Інтеграція Європа-Схід” з м. Кельце. Це товариство здійснює відбір на конкурсній основі для участі в проекті 15 підприємств зі штаб-квартирами або філіями у Вінницькій та Хмельницькій областях та 10 підприємств зі штаб-квартирами або філіями у Свентокшиському воєводстві, зацікавлених в інвестуванні в розвиток малих та середніх підприємств, діяльність яких пов’язана з переробкою відходів.
“Основна мета проекту — збільшення обсягів переробки відходів у Подільському регіоні шляхом підвищення рівня знань працівників підприємств та збільшення інвестиційних можливостей малих та середніх українських підприємств, що беруть участь у проекті, — розповідає професор Шалапко. — Серед завдань проекту — підвищення рівня знань працівників підприємств, а також інвестиційних можливостей малих і середніх українських підприємств щодо інвестування в системи переробки відходів шляхом освітньої та консультаційної підтримки; передача інформації про рішення, що застосовуються у Польщі в галузі поводження з відходами та роботою з системами для переробки відходів, шляхом налагодження співпраці між польськими та українськими підприємствами; підтримка українських підприємств в розробці засобів (наприклад, технічної документації та бізнес-плану), що дозволяють ефективно планувати і здійснювати інвестиції в системи переробки відходів”.
Один проект на двох
За словами Юрія Шалапка, для учасників проекту будуть проведені семінари під керівництвом фахівців у галузі переробки відходів в Україні та Польщі на тему: “Переробка відходів — ідея, законодавчі аспекти в Польщі та Україні”, “Умови інвестування у сфері переробки відходів — проекти концепцій для України”, “Законодавче регулювання переробки та утилізації відходів в Україні та Польщі”. Крім того, планується провести навчальні візити польських підприємців до України щодо стану екологічної інфраструктури в Україні, з особливим акцентом на переробку відходів та навчальні візити до Польщі з метою передачі польського досвіду і презентації напрацювань, які застосовуються у польських компаніях в рамках інвестування у сфері переробки відходів. Передбачені у проекті й зустрічі з представниками виконавчої влади Свєнтокшиського воєводства та міста Кельце. Крім того, учасники отримають можливість безкоштовного просування інформації про свої підприємства на зовнішніх ринках через польсько-український спеціалізований бізнесовий веб-сайт.
Учасником проекту може стати підриємство, яке має статус малого або середнього, займається господарською діяльністю та має свій центральний офіс, філію у Хмельницькій та Вінницькій областях (для українських підприємств) або Свентокшиському воєводстві (для польських підприємств).
Додаткову інформацію про проект можна знайти на сайті www.siew.org.pl.
Наш кор.