Соціум

Камерна музика звідусіль лунала у Хмельницькому

Чи не щодня навколо нас лунає музика — то з екранів телевізора, то з радіоприймачів… Але не щодня випадає шанс послухати саме Музику, добірні звуки часом у поєднанні з талановитим вокалом. Живий потік інструментальних голосів — магія, яка причарує всіх, але розгадати її може лише досвідчений слухач.

Чи не щодня навколо нас лунає музика — то з екранів телевізора, то з радіоприймачів… Але не щодня випадає шанс послухати саме Музику, добірні звуки часом у поєднанні з талановитим вокалом. Живий потік інструментальних голосів — магія, яка причарує всіх, але розгадати її може лише досвідчений слухач.

Нагодою, яка для хмельничан трапляється лише раз на рік, послухати те, що називається високим мистецтвом, є традиційний міжнародний фестиваль камерної музики. Це свято мелодій проходить за підтримки Міністерства культури і туризму України, управління культури, туризму і курортів ОДА під патронатом голови обласної державної адміністрації Василя Ядухи.

Повний вінець інструментів — від скрипки до фортепіано і труби луною ширився у філармонічні зали під час камерного фестивалю. Свої культурні надбання представили музиканти з різних країн світу та майже всіх куточків України.

Стартував марафон камерних мелодій 4 березня виступом фортепіанного дуету Сесілії Чо (Вашингтон, США) та Паоліни Замори (Саньтьяго, Чилі). Витончені клавішниці продемонстрували клас виконання вічних творів Шуберта, Дворжака, Моцарта.

Хоч існує лише сім нот, музичні потоки країн, часів різняться одне від одного. Контрасти музики сучасних грецьких та українських авторів виконали киянки Юлія Успенська, котра причарувала вокалом, та Ірина Рябчик (фортепіано). Своєрідну музичну дуель “Україна-Греція” відіграли артистки на сцені.

Не лише музику різних епох, народностей можна було почути зі сцени, а й досвідчених артистів та початківців. Прикладом виконання якісної музики для вихованців музичних навчальних закладів нашого міста став виступ студентського симфонічного оркестру Львівської національної музичної академії імені М.Лисенка. Повен зал обласної філармонії зібрали молоді львів’яни. Під керівництвом заслуженої артистки України Зінаїди Остафійчук студенти виконали кілька безсмертних композицій минулих епох. Оспівали творчість Камінського, Козаренка, Алжнєва, Скорика й Галицький камерний хор під керівництвом народного артиста України Василя Яценюка.

Достойним гостям — достойна зустріч. Так, у відповідь на гарну програму приїжджих учасників фестивалю камерний оркестр обласної філармонії підготував насичену музичну програму. Згусток добірних мелодій стоголосого оркестру не просто давав естетичну насолоду, він наснажував слухача. Талановиті земляки видали на гора різні варіації звучання інструментів, які наче прокидалися після помахів палички диригента — вінниччанина заслуженого діяча мистецтв України Георгія Куркова. Соло на фортепіано виконали хмельничанка Ганна Панкова та львів’янка Юлія Божик. Особливістю цієї концертної програми стала джазова обробка класичних творів. Ламані ритми перетворили давно відомі твори на стильні, сучасні композиції.

Окремі фестивальні дні присвячувалися двом композиторам-світилам Моцарту та вітчизняному генію музики Лисенку. Виконавши твори останнього, солісти обласної філармонії відзначили тим самим 170-у річницю від дня його народження.

“Реставрація” — музично-хорео-графічне дійство, особлива сторінка у програмі камерфесту. Звучання лірично-оперного вокалу народної артистки України Марічки Ясіновської під густі звуки органу заслуженої артистки Наталі Молдован, елегійних легких мотивів флейти та скрипки Тараса й Ольги Маликів додали атмосфери аристократичного балу. А який бал без вишуканого танцю? Під музику Перселла, Люллі, Вебера та Дюпарка вирувала балетна група “ПаГрав”.

Доповнив низку камерних мелодій вечір романсу. Пісня з бабусиної молодості — творчість Чайковського та Рахманінова воскресив оригінальним виконанням соліст Національної опери України Микола Губчук під супровід концертмейстера Анастасії Тітович. Відчуттями перелистування дореволюційного фотоальбому надихнув концерт старого російського романсу. Про суперництво, розлуку та щасливе кохання співав вокаліст.

І це ще далеко не всі сюрпризи минулого камерфесту.

“Порівняно з минулим фестивалем цьогорічний репертуар ми наситили легкою музикою, — каже генеральний директор обласної філармонії Олександр Драган. — Разом з тим були у нас сторінки фестивалю, які знайомили з музикою з точки зору науки. Так, заключний етап фестивалю — німецька музика, про особливості, розвиток та основні віхи якої розповіла музикознавець Любов Кияновська. Кожен концерт був особливим. Після одного з них до мене підійшов літній чоловік і сказав, що вдячний за подаровану можливість почути таку гарну музику.

Ми готувалися до проведення фестивалю заздалегідь, причому як до прийому гостей, так і до власної програми. Всі концерти, в яких виступали наші артисти, не випадали з контексту фестивалю. Рівень і наших, і закордонних виконавців — високий однозначно. Маючи досвід відвідин схожих фестивалів у Львові, Києві, можу впевнено сказати, що ми були на рівні. Я пересвідчився, що у нас є досвідчений слухач.

Нині філармонія вже готується до наступного фестивалю…”.

Ірина САЛІЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *