Через три дні православний світ відзначатиме Великдень. Сьогодні — в Чистий четвер господині закінчують наводити лад у домівках, на подвір’ях та потроху починають чаклувати над пасхальним меню.
Через три дні православний світ відзначатиме Великдень. Сьогодні — в Чистий четвер господині закінчують наводити лад у домівках, на подвір’ях та потроху починають чаклувати над пасхальним меню. Кожна старатиметься, аби стіл вгинався від різноманітних наїдків. Але скільки б страв не було приготовлено, без паски та розмальованих яєць не обійдеться в жодній оселі.
Фарбування кольорових крашанок — справа нехитра, багато часу не займе. Тоді як над писанками доведеться загаятися. З давніх-давен наші предки називали цей обряд священним, а таке яйце — потужним сімейним оберегом, символом життя, любові, весни…
Як створити талісман добра та щастя днями вчили вихованців школи образотворчого і декоративно-прикладного мистецтва. Для дітей уже третій рік поспіль напередодні Пасхи провели майстер-клас із писанкарства. На урок прийшли кілька десятків хлопчиків і дівчаток. Настанови директор школи Олена Скорупська починає з фрази: “Коли в руках яйце, шуміти не можна…”. Дітлашня принишкла та почала дослухатися до порад.
Перш ніж взяти в руки писачки, юні майстри обдумують візерунок. Доцент кафедри культурології гуманітарно-педагогічної академії Валентин Ільїнський, який займається дослідженням писанкарства, додає, що подоляни мають свої особливості орнаменту пасхального яйця. “Воно впізнається по секторальному поділу. Якщо хочете створити авторську роботу з колоритним подільським малюнком, спочатку мусите розділити “полотно” лініями на кілька частин. А вже потім заповнювати їх так, як бажає фантазія”, — ділиться він.
Школярі прикрашали яйця, не кваплячись. Зигзаги, ромби, квіточки, тваринки, різноманітні орнаменти… В хід пускали весь мистецький арсенал, аби саме їх писанка була відібрана до 20 найкращих. Авторів-переможців за старання чекали винагороди — невеличкі подаруночки. Ті дітки, чиї маленькі шедеври не потрапили в цей список, особливо не переймалися. Бо ж власноруч розмальований головний атрибут Великодня не лише прикрашатиме їх оселю цілий рік, але й оберігатиме від недобрих сил.
Ольга Цимбалюк
Фото Андрія Маслова