В Україні рівень захворюваності на туберкульоз зріс втричі порівняно з 1990 роком. І хвороба невпинно прогресує, стає невгамовною і загрозливою. Ситуація з поширенням туберкульозу вийшла за рамки медичної проблеми на рівень державний. Нині туберкульоз в Україні є найпоширенішою інфекційною хворобою, займаючи перше місце в структурі смертності людей від інфекційної патології. Наша розмова з начальником міського відділу охорони здоров’я Михайлом ВАСИЛИШИНИМ.
В Україні рівень захворюваності на туберкульоз зріс втричі порівняно з 1990 роком. І хвороба невпинно прогресує, стає невгамовною і загрозливою. Ситуація з поширенням туберкульозу вийшла за рамки медичної проблеми на рівень державний. Нині туберкульоз в Україні є найпоширенішою інфекційною хворобою, займаючи перше місце в структурі смертності людей від інфекційної патології. Наша розмова з начальником міського відділу охорони здоров’я Михайлом ВАСИЛИШИНИМ.
— Михайле Йосиповичу, чому у наш час туберкульоз став проблемою номер один в Україні?
— Ситуація щодо туберкульозу в Україні досить складна. Туберкульоз не є тільки медичною проблемою. Це проблема соціальна, яка віддзеркалює соціально-економічний стан країни, культурно-освітній рівень та благополуччя населення, рівень розвитку охорони здоров’я, у тому числі й фтизіатричної служби. І ця недуга останнім часом викликає велике занепокоєння. Погіршення ситуації з туберкульозом почалось у 1991 році, що зумовлено, перш за все, соціально-економічними труднощами, посиленням міграції людей, збільшенням хворих на алкоголізм, наркоманію та СНІД. Щороку в Україні виявляють понад 37 тисяч хворих на туберкульоз, понад 10 тисяч осіб помирають від цієї хвороби, стільки ж стають інвалідами. За статистикою, яку ми ведемо, в нашому місті взято на облік 1000 хворих на туберкульоз. Кількість нововиявлених хворих зросла, але зменшилася кількість тих, хто має відкриті форми, небезпечні для оточуючих. Виявлено декілька дітей, хворих на туберкульоз. У всіх випадках діти проживали в асоціальних сім’ях.
— Хто найчастіше хворіє на туберкульоз?
— Серед хворих на вперше діагностований туберкульоз майже 67% соціально незахищених осіб — безробітних, пенсіонерів, мігрантів, тих, хто повернувся з місць позбавлення волі, осіб без постійного місця проживання. Однак інфікуватися туберкульозом можуть й особи з високим рівнем життя. Адже так чи інакше хворі на туберкульоз не ізольовані від зовнішнього світу, бувають у місцях масового скупчення людей. Тому інфекція переноситься на всі верстви населення. Відомо, що один інфікований може заразити від 10 до 15 осіб! Але проблема українців полягає ще й у тому, що вони дуже безвідповідально ставляться до свого здоров’я і, навіть маючи всі можливості обстежитися, роблять це лише тоді, коли захворювання вже прогресує.
— Які симптоми туберкульозу?
— Хвороба не завжди проявляється кашлем, існує безсимптомний початок захворювання, який може тривати місяцями. Погіршується загальний стан, з’являються в’ялість, пітливість, ввечері підвищується температура. Тому треба обстежуватися хоча б раз на рік. Але якщо є затяжний кашель, який не піддається лікуванню у домашніх умовах, температура тримається 37,1-37,2 0 — треба звертатися до фтизіатра. Бо ж схожа симптоматика може бути і при пневмонії, абсцесі легенів, інших захворюваннях. Обов’язково треба зробити флюорографію й дослідження мокроти.
— Кожна хвороба шукає, так би мовити, сприятливе середовище.
— Саме так воно і є. Весна — найсприятливіший період для захворювання туберкульозом, бо організм ослаблений. Стреси, депресії, погане харчування — теж характерні чинники для туберкульозу. Особливо ретельно ставитися до свого здоров’я повинні особи з порушеною ендокринною системою, хворі на цукровий діабет, жінки з патологіями статевих органів та інші.
— Які види обстеження показані дітям?
— Флюорографію бажано робити з 15-річного віку, а молодшим за віком — пробу Манту. Проба Манту — не вакцина і не має побічних ефектів, тож боятися й ігнорувати її не варто. Я категорично не рекомендую молодим мамам відмовлятися від вакцинації новонароджених вакциною БЦЖ. Адже їх ослаблений організм дуже сприйнятливий до бактерій туберкульозу. При найменших підозрах на хворобу батькам слід звернутися до дитячих фтизіатрів, які ведуть прийом у поліклінічному відділенні міської дитячої лікарні.
— Відомо, що, крім легеневих, існують інші форми туберкульозу.
— Туберкульоз уражає сечостатеву сферу, кістки, суглоби, центральну нервову систему. На туберкульоз може “захворіти” будь-який орган. Є туберкульоз молочних залоз, туберкульозний отит (запалення вуха туберкульозного походження), туберкульоз шкіри, гортані, язика, печінки, селезінки, кишківника.
— Чи можна повністю вилікуватися від цієї недуги?
— Процес лікування туберкульозу довготривалий, тож головне, аби хворі розуміли, що їм обов’язково потрібно дотримуватись усіх рекомендацій лікаря. Якщо ж пацієнт не дотримуватиметься режиму, не прийматиме як слід ліки, вживатиме алкоголь чи наркотики, палитиме, — ефекту від лікування не буде. Навіть відчувши покращення самопочуття, хворий не може самовільно припиняти лікування, бо тоді виникає рецидив захворювання. Доведеться розпочинати все спочатку. А повторна терапія — дорожча і триваліша.
— Чи є в медичних закладах міста запас протитуберкульозних препаратів?
— Певний запас є. Видаються вони безкоштовно. Безкоштовно проводиться і дитяче щеплення. На сьогодні вакцинація БЦЖ проведена на 80 відсотків від потреби.
— Днями Верховна Рада України ухвалила в цілому як закон внесення змін до Закону “Про боротьбу з туберкульозом”. Що ви думаєте з цього приводу?
— Дуже добре, що нарешті є закон про примусову госпіталізацію хворих на заразні форми туберкульозу, які порушують протиепідемічний режим, за рішенням суду. Примусова госпіталізація осіб здійснюватиметься з урахуванням висновку лікаря на термін до трьох місяців. Наразі зможемо примусити лікуватися трьох хмельничан з відкритою формою туберкульозу, які наражають на небезпеку тисячі людей і не прислухаються до порад лікарів. Хочу звернутися до мешканців нашого міста з проханням ставитися відповідально до свого здоров’я і знайти час пройти флюорографічне обстеження на одному з шести апаратів, які є в медичних закладах Хмельницького. Тільки так можна вберегти себе та оточення від туберкульозу.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК