Соціум

Опозиція рідшає, хоча позицій не зраджує, але все-таки програє

За звичною вже схемою проходила чергова дев’ята сесія обласної ради: розгляд депутатських запитів, кадрові призначення, зміни до бюджету, регіональні програми, майнові питання, дозвіл на розробку надр, регламентні документи, клопотання про нагородження подолян державними відзнаками, різне…

 

 

За звичною вже схемою проходила чергова дев’ята сесія обласної ради: розгляд депутатських запитів, кадрові призначення, зміни до бюджету, регіональні програми, майнові питання, дозвіл на розробку надр, регламентні документи, клопотання про нагородження подолян державними відзнаками, різне… За наявності в структурі облради опозиційних фракцій обов’язковими є й політичні акції. Так, на минулій сесії фракція ВО “Батьківщина” відмовилася від участі у пленарному засіданні на знак протесту щодо запропонованого проекту бюджету області на нинішній рік, який вона вважала соціально несправедливим. Цього разу сесійна зала була заповнена, хоча лави опозиції порідшали. Голова обласної ради Микола Дерикот проінформував депутатський корпус про вихід з фракції ВО “Батьківщина” восьми обранців: Миколи Дячука, Леоніда Бриндікова, Вадима Лейві, Артура Фрідмана, Інни Шоробури, Леоніда Семенюка, Юрія Пливанюка, Наталії Жолобок. На додаток до цього Іван Гуцул заявив про відкликання своєї заяви про вступ до фракції ВО “Батьківщина”, яку написав ще півтора (!) року тому і яка досі (!) не розглядалася фракцією. Це рішення він пояснив тим, що, будучи обраним від мажоритарного округу у місті Хмельницькому, має насамперед представляти інтереси не якоїсь політичної сили, а своїх виборців. Показовою щодо ситуації у цій фракції є історія з Наталею Жолобок, яку після відмови в ній членства примусили написати заяву про складання депутатських повноважень. Але напередодні сесійного засідання вона цю заяву відкликала. Микола Дерикот питання про її подальше депутатство поставив на голосування і більшістю голосів — 52 її мандат був підтверджений.

Незважаючи на таке дещо скандальне порідіння головної опозиційної фракції, її керівник Іван Гладуняк компенсував втрати своїх однодумців неабиякою активністю: “Дехто хотів, щоб наша фракція залишила сесійну залу, але цього не буде”. Він звинуватив провладну більшість у тискові на опозиційну меншість. “За моєї каденції (Іван Гладуняк був головою обласної ради попереднього скликання — авт.) перебіжчиків не було. Тим, хто вийшов з нашої фракції, треба було робити вибір до виборів, а не після них”.

Опозиціонери намагалися привернути увагу колег з більшості двома зверненнями до керівництва держави: щодо політичного переслідування Юлії Тимо-шенко та членів її колишнього уряду, а також про неприпустимість реорганізації ПАТ ЕК “Хмельницькобленерго” без узгодження з обласною владою. Однак ці ініціативи не були підтримані. Якщо ця відмова більшості була прийнята спокійно, то заява Михайла Войтюка з фракції Партії регіонів політичний протест таки спричинила. Регіонал назвав провокацією урочисту ходу ВО “Свобода” з вшанування героїв Крут, у ході якої лунали образи на адресу Президента України. Цю акцію він визначив як “політичне хамство”. Дісталося від нього і “всіляким Яценюкам і Тимошенкам, які розколюють суспільство”. Опозиційна частина сесійної зали зустріла цей виступ криками “Ганьба!” і “Провокація!”. На вимогу Івана Гладуняка була оголошена перерва для консультацій у середовищі його фракції.

Після неї на горіхи дісталось і заявнику, і всім іншим регіоналам. Ігор Сабій, лідер депутатської групи ВО “Свобода” повідомив, що цю ходу свободівці влаштовують щороку, маючи відповідний дозвіл, будь-яких претензій від правоохоронних органів ніколи не було. “Хто не поважає своїх героїв, той або зрадник, або несповна розуму”, — заявив він. На його переконання, цей виступ “є спробою зробити колотнечу фракцією Партії регіонів”, відтак вона має бути розглянута постійною комісією з етики та регламенту. Водночас Ігор Сабій зажадав відповіді від Михайла Войтюка як представника фонду “Щедрість” про долю зібраних коштів на спорудження композиції “Віра Надія Любов”, зокрема, коли фонд розрахується з її авторами Миколою та Богданом Мазурами.

Іван Гладуняк: “Якщо це позиція одного депутата, то це одна справа, а якщо це позиція всієї фракції Партії регіонів — зовсім інша. Як тоді ми “будуватимемо Хмельниччину разом”?” Прямий натяк на відоме гасло, за авторством голови ОДА і фракції Партії регіонів Василя Ядухи, змусив останнього давати відповідь. “Фракція ПР звернення Михайла Войтюка не розглядала, це його особиста позиція. Кожен несе свій хрест. Але це звернення ми розглянемо”, — пообіцяв він. Микола Дерикот щодо розрахунків зі скульпторами порадив звернутися до міської ради: вона, мовляв, була замовником композиції, до неї й запитання.

Без протистояння, хоча й не такого емоційного, не обійшлося і при обговоренні запропонованих змін до цьогорічного бюджету області. Спричинила їх додаткова субвенція з держбюджету в сумі 28,5 мільйона гривень, що дозволило збільшити видаткову частину обласної скарбниці. За її рахунок, зокрема, планується придбання 20 санітарних авто для підготовки Хмельниччини до реформи системи охорони здоров’я, деяке оновлення обладнання обласної лікарні, онкодиспансеру та придбання нового діагностичного комплексу для кабінету спортивної медицини в поліклініці №1 обласного центру.

Відмовившись брати участь свого часу у затвердженні бюджету області, опозиційні фракції не підтримали цього разу і запропоновані ОДА зміни до нього. За словами Івана Гладуняка, цьогорічні субвенції держбюджету менші від минулорічних, отож обласний бюджет складніший попереднього. Менше отримує галузь медицини, а на розвиток районів краю не передбачено взагалі нічого. Це, вважає він, лягає на совість народних депутатів від Хмельниччини. Незрозумілим, на думку опозиції, є стаття витрат у 534 тисячі гривень на обладнання в приміщенні облради зали з синхронним перекладом для іноземних делегацій. Ці кошти, на переконання її лідерів, доцільніше використати або на медичну галузь, або на підтримку сільгоспвиробників. За словами Ігоря Сабія, область не отримує достатніх коштів через те, що в Партії регіонів не сподіваються на перемогу в нашому краї в осінніх виборах до Верховної Ради, а тому більшу допомогу надають східним регіонам.

Політичним опонентам відповів Василь Ядуха. Він погодився зі справедливістю претензій до нардепів від області, але зауважив, що вони якраз представляють опозицію. Натомість голова ОДА відзначив соціальні ініціативи Віктора Януковича, які спрямовані на покращення добробуту людей і які “ми всі маємо всіляко підтримати”. “Щоб усі ви стояли поруч зі мною у боротьбі за легалізацію бізнесу, проти корупції. На цьому ми обов’язково поставимо крапку”, — закликав він. Депутатська більшість ці слова зустріла гучними оплесками. Своїми голосами вона й забезпечила ухвалення бюджетних змін.

Сесія також проголосувала проекти рішень щодо низки обласних програм: з розвитку агропромислового комплексу, освіти, підтримки індивідуального житлового будівництва на селі.

Щодо інших сесійних рішень хмельничанам цікаво буде дізнатися про реорганізацію академічного обласного симфонічного оркестру. Депутати погодилися припинити його діяльність як юридичної особи з приєднанням до обласної філармонії.

Загалом порядок денний дев’ятої сесії складався з 38 питань порядку денного, включаючи питання “різне”. З усіма ними обласні обранці впоралися без особливих ускладнень, незважаючи на різні погляди свого складу. Втім це є неодмінною ознакою нашого часу.

Володимир РАЗУВАЄВ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *