В Україні триває кампанія декларування доходів громадян, отриманих ними протягом минулого року. Декларації про доходи прийматимуться до 1 травня 2012 року.
Про особливості цьогорічного дек- ларування — тема нашої розмови з головою комісії із проведення реорганізації (шляхом перетворення) державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Русланом МЕДИНСЬКИМ.
В Україні триває кампанія декларування доходів громадян, отриманих ними протягом минулого року. Декларації про доходи прийматимуться до 1 травня 2012 року.
Про особливості цьогорічного дек- ларування — тема нашої розмови з головою комісії із проведення реорганізації (шляхом перетворення) державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Русланом МЕДИНСЬКИМ.
— Руслане Леонідовичу, навіщо громадянам декларувати свої доходи?
— Декларування — це важливий процес, що поєднує інтереси держави і суспільства. Надходження податку з доходів фізичних осіб від сплати задекларованих громадянами доходів є одним із резервів наповнення місцевого бюджету. Відтак ідеться про повноцінне функціонування місцевих бюджетів. Невиконання ж місцевих бюджетів за власною доходною базою може значно ускладнити функціонування бюджетної сфери. А це — зарплати вчителів, лікарів, працівників культури… Тому всі громадяни повинні розуміти, що, надаючи декларацію та сплачуючи цей податок, вони підтримують саме місцеві бюджети, а останні формують соціальну політику своїх регіонів.
— Скажіть, будь ласка, хто з громадян повинен надавати річну декларацію про доходи, отримані торік?
— Зауважу, що декларування доходів пов’язане з виконанням платниками податків вимог Податкового кодексу України, згідно з якими річні податкові декларації про майновий стан та доходи для платників податку на доходи фізичних осіб подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року — до 1 травня року, що настає за звітним. Обов’язок щодо подання декларації у платника податку на доходи фізичних осіб виникає у разі отримання ним протягом звітного року окремих видів оподатковуваних доходів: з яких при їх нарахуванні чи виплаті податок не утримувався, але не є звільненим від оподаткування; у разі отримання протягом календарного року доходу, що виплачується платнику двома або більше податковими агентами, і при цьому загальна сума такого доходу за будь-який календарний місяць перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2011 році — 9410 грн.); у разі отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом, тобто від нерезидента або фізичної особи, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність; у разі отримання іноземних доходів.
Обов’язок платника податку з подання декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи: виключно від податкових агентів, крім випадків, прямо передбачених кодексом; від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до цього розділу; у вигляді об’єктів спадщини, які відповідно до цього розділу оподатковуються за нульовою ставкою податку. Крім цього, необхідно зауважити, що фізична особа зобов’язана самостійно визначити суму податкового зобов’язання у поданій нею декларації та сплатити зазначене податкове зобов’язання до 1 серпня поточного року.
— Роз’ясніть, будь ласка, за яких умов платник отримує право на податкову знижку?
— Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, — це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку — резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів — фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати. До складу податкової знижки включаються фактично понесені протягом минулого року витрати, підтверджені документально, а саме: частина суми відсотків за іпотечним кредитом; сума коштів або вартість майна, переданих громадянином у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям; сума коштів, сплачена закладам освіти за навчання як самого громадянина, так і члена його сім’ї першого ступеня споріднення; сплачена за власний рахунок сума страхових внесків, страхових премій та пенсійних внесків страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, установі банку за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади як самого громадянина, так і члена його сім’ї першого ступеня споріднення; суми витрат зі штучного запліднення; оплата вартості державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини. При цьому згідно з пп. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 ПКУ до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).
— У який спосіб можна подати декларацію до органу державної податкової служби?
— До 1 березня року, що настає за звітним періодом, платник податку має право звернутися з запитом до відповідного органу державної податкової служби з проханням надати роз’яснення щодо заповнення декларації, а орган державної податкової служби зобов’язаний надати безоплатні послуги за таким зверненням. Заповнивши декларацію, платник податку (або уповноважена ним особа) подає документ до органу державної податкової служби. Можна надіслати його поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення або засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису у порядку, визначеному законодавством.
Для зручності громадян працівники податкової інспекції працюють за подовженим робочим днем з 9.00 до 19.00 та у вихідні дні з 9.00 до 13.00. Адреса, за якою ви зобов’язані подати декларацію про майновий стан і доходи та використати своє право на податкову знижку: м. Хмельницький, вул. Театральна, 12, к. 212. Додаткова інформація щодо кампанії декларування громадян розміщена на веб-сайті ДПІ у м. Хмельницькому та за телефонами: 70-17-56 та 70-17-13.
— Дякую за розмову.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК