Ще до офіційного старту передвиборчої кампанії до парламенту почали активізовуватись і політичні партії, і громадські організації, які виступають за чесні та прозорі вибори.
Ще до офіційного старту передвиборчої кампанії до парламенту почали активізовуватись і політичні партії, і громадські організації, які виступають за чесні та прозорі вибори.
Спільними зусиллями 12 всеукраїнських громадських організацій сформували громадський рух “Чесно”, основним завданням якого є очищення парламенту від недостойних політиків. До складу руху входять відомі громадські організації: “Центр UA”, “Інтерньюз-Україна”, “Інститут масової інформації”, “Комітет виборців України” та інші.
За словами одного з ініціаторів руху, представника громадської організації “Українська справа” Сергія Неділька, вже настав час відійти від емоційного сприйняття виборчого процесу, коли кандидатів обирають за симпатією. “Ми пропонуємо українцям обирати новий депутатський склад, керуючись достовірною інформацією про того чи іншого кандидата”, — каже пан Сергій.
Учасники нового громадського руху відхиляють будь-яку можливість участі у виборчому процесі, заявляючи про свої аполітичність та незаангажованість. “Ми не підемо ні під чиї прапори, ми просто хочемо сформувати об’єктивний перелік претендентів у депутати, які відповідатимуть критеріям доброчесності, — каже Сергій Неділько. — Ми перевірятимемо чи немає порушень прав та свобод людини, чи задекларовані доходи та майно відповідають способу життя народного обранця, незмінності його політичної позиції, оцінюватимемо, наскільки часто депутат бере участь у парламентських голосуваннях, у засіданнях й роботі комітетів Верховної Ради, а також відслідковуватимемо їх причетність до корупційних дій. Таким чином, ми хочемо обрати тих, хто насправді готовий боротись за інтереси українського народу”.
“Фільтрація” депутатів відбуватиметься у два етапи: до початку офіційного старту виборів та після. Спершу активісти руху спільно з журналістами оцінюватимуть чесність нині діючих народних обранців. Після старту виборів досліджуватимуть потенційних кандидатів-мажоритарників на відповідність критеріям.
Нині створюэться регіональна система “чесних платформ”. Нещодавно така платформа була створена й у Хмельницькому, до неї увійшли 14 громадських організацій краю. Координатором проекту обрали голову громадської організації “Комітет моніторингу органів влади” Олеся Вітряного. Планується, що новостворене відділення перевірить чинних депутатів краю на відповідність “критеріям доброчесності”. “Настав час припинити бездіяльність та свавілля влади”, — каже новообраний голова регіонального руху “Чесно” Олесь Вітряний.
Учасники руху “Чесно” запевняють, що необхідні відомості про кандидатів збиратимуться через офіційні джерела, згідно з законодавством про доступ до публічної інформації, а в окремих випадках, коли отримати дані не можливо, активісти “Чесно” подаватимуть відповідні письмові звернення на ім’я депутата.
Ганна Пасічник