Соціум

Лікар і пацієнт повинні бути партнерами та союзниками

Кожна жінка, яка мріє виносити та народити здорову дитину, має розуміти велику відповідальність за своє здоров’я та здоров’я майбутнього малюка, а також те, що її союзником завжди виступає лікар. Наша розмова із завідувачкою жіночою консультацією Хмельницького перинатального центру Оксаною ТРОХИМОВИЧ.

Кожна жінка, яка мріє виносити та народити здорову дитину, має розуміти велику відповідальність за своє здоров’я та здоров’я майбутнього малюка, а також те, що її союзником завжди виступає лікар. Наша розмова із завідувачкою жіночою консультацією Хмельницького перинатального центру Оксаною ТРОХИМОВИЧ.

— Оксано Василівно, чому лікарі наполягають, аби вагітні жінки ставали на облік на ранніх стадіях?
— Ми дійсно прагнемо, щоб спостереження кваліфікованого акушера-гінеколога за жінкою почалися на ранніх термінах вагітності. Адже чим раніше вона прийде до лікарні, тим точніше їй скажуть дату зачаття малюка. Цей показник дуже важливий для лікарів, бо за ним вони визначають, наскільки своєчасно розвивається плід. Якщо жінка пізно звернеться до лікаря, то є ризик пропустити момент, коли дитина стала відставати у своєму внутріутробному розвитку. Сучасна медицина може усунути проблеми відставання розвитку плоду, якщо відповідне лікування почати вчасно.

— Що таке обмінна картка вагітної?
— При першому відвідуванні жіночої консультації акушер-гінеколог заведе особисту карту вагітної, де буде докладно описувати проведені обстеження та аналізи. З цією обмінною картою жінка потрапить у пологовий будинок.

— Інколи вагітні нарікають на те, що вони надто часто здають аналізи та проходять інші обстеження.
— Щодо відвідин лікаря, то ними не слід зневажати. Вагітна повинна уважно дослухатися до рекомендацій і не соромитися запитувати про все, що її цікавить, особливо, якщо щось турбує (безсоння, загальне нездужання тощо). Точний термін вагітності, розмір зародка, розташування плаценти в матці — все це жінка дізнається, пройшовши ультразвукове обстеження (УЗД). Також гінеколог дає направлення на огляд терапевтом, стоматологом, окулістом, отоларингологом. Адже є жінки, які мають важку екстрагенітальну патологію — серця, нирок, легенів. Їм треба визначити заздадегідь чи можна виношувати вагітність, яка тактика має бути під час вагітності. Тобто хочу наголосити, що обстеження дозволять проаналізувати стан здоров’я жінки, виявити хвороби й можливі ускладнення під час вагітності та при пологах. Такі прості, на перший погляд, обстеження, як загальний аналіз крові, визначення в ній рівня цукру, а також аналіз сечі, допомагають запобігти серйозним ускладненням, які іноді виникають під час вагітності. За допомогою загального аналізу крові визначається рівень гемоглобіну і лікар вчасно помітить прояви залізодефіцитної анемії, якщо така є. Це ускладнення утруднює надходження кисню й поживних речовин від мами до крихітки й часто буває причиною зниженої ваги й гіпоксії в дитини. Щоб запобігти подібним наслідкам, лікар може порадити приймати препарати заліза.

Підвищений рівень цукру в крові — ознака розвитку діабету вагітних. Це захворювання викликають гормони, які активізуються в цей період і блокують вироблення інсуліну в організмі. Хвороба проходить після пологів, однак до появи маляти на світ майбутній мамі необхідний постійний лікарський контроль. Адже діабет сприяє порушенню обмінних процесів і серйозно ускладнює плин вагітності.

На кожному прийомі акушер-гінеколог буде вимірювати тиск, вагу, окружність живота, визначати положення дна матки, положення плоду, частоту його серцебиття. Також акушер-гінеколог жіночої консультації визначить, до якої групи ризику належить вагітна жінка. Для встановлення групи ризику враховуються такі фактори: вік потенційних батьків, стан їх здоров’я, фізичні показники батьків (ріст, вага), шкідливість професії батьків, емоційні перевантаження, кількість абортів матері, кількість пологів, наявність передчасних пологів, мертвонароджених дітей чи дітей, які померли в перші дні життя, розвиток наявних дітей, стан здоров’я статевих органів майбутньої породіллі.

— Поясніть, будь ласка, що означає термін “скринінг першого триместру”.
— Це комплексне обстеження на терміні вагітності 11-13 тижнів, яке визначає вірогідність народження дитини з вродженими вадами розвитку. Комбінований скринінг першого триместру включає ультразвукове дослідження і дослідження крові вагітної жінки для виявлення змін, специфічних при вроджених вадах розвитку дитини. Навіть при такому недовгому терміні вагітності можна визначити наявність у плоду хромосомних і генетичних порушень. У більшості випадків на це обстеження направляємо вагітних, які входять до групи ризику щодо вроджених вад розвитку і генетичної патології. До них належать вагітні у віці старше 35 років; ті, у кого в сім’ї є хворі на синдром Дауна або іншу генетичну патологію, якщо до цього були викидні, мертвонародження, вагітності, що не розвиваються, а також діти, народжені з вродженими вадами і генетичними захворюваннями; якщо мати перенесла на ранніх термінах вірусні захворювання, приймала небезпечні медикаменти або потрапила під дію радіації. До речі, насильно примушувати переривати вагітність (навіть якщо для цього є певні покази) лікар не має права. Це вирішувати жінці або ж обом батькам.

— Чи є якийсь спосіб уникнути проблем і ризиків, пов’язаних зі здоров’ям малюка та батьків?
— Планування дитини може вберегти від багатьох проблем і ризиків. Було б ідеально, якби батьки запланували вагітність за три місяці наперед і підійшли до цього дуже відповідально: пройшли комплексне обстеження у лікаря, що дозволить виявити у них можливі хронічні захворювання, здати аналізи на інфекції, отримати рекомендації після оцінки стану їхнього здоров’я. Важливим елементом у плануванні дитини є правильне харчування і відмова від шкідливих звичок. Прийом майбутньою мамою фолієвої кислоти при плануванні вагітності — невід’ємний елемент профілактики вад невральної трубки. Чоловікам теж показаний прийом фолієвої кислоти в період планування вагітності. Нестача фолацину знижує вміст у спермі здорових і рухливих сперматозоїдів. Також у період планування дитини слід уникати несприятливої екології (шумних магістралей, місць промислового виробництва тощо). Варто більше часу виділяти для прогулянок на чистому повітрі, отримувати більше позитивних емоцій, менше перевтомлюватись і тоді все буде добре!

Вікторія СТАНДРІЙЧУК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *