Соціум

То коляда — то дух землі

Мабуть, жодне з існуючих світських та релігійних свят не дарує стільки радості, як Різдво Христове. Бо саме її, оту радість несказанну, відчули глядачі під час перегляду театралізованого дійства “То коляда — то дух землі” у постановці Анатолія Тітова, яке відбулось у дитячій школі мистецтв учора, напередодні завершального свята різдвяного циклу — Водохреща…

Мабуть, жодне з існуючих світських та релігійних свят не дарує стільки радості, як Різдво Христове. Бо саме її, оту радість несказанну, відчули глядачі під час перегляду театралізованого дійства “То коляда — то дух землі” у постановці Анатолія Тітова, яке відбулось у дитячій школі мистецтв учора, напередодні завершального свята різдвяного циклу — Водохреща.

Уже з самого початку дійства у залі і на сцені поселилась атмосфера світлого родинного тепла і домашнього затишку.

Програма побудована на кращих зразках традиційної подільської календарної та родинно-побутової обрядовості, музичного та усного фольк-льору, записаного в селах Хмельниччини. Їх основу складають подільські колядки, віншівки, звичаї, які донині живуть у наших селах.

За сюжетом добрі і щедрі господар з господинею розстеляють на рядно сіно, по якому качаються діти, щоб худібка водилася, під столом лунає квоктання, щоб кури неслися і квоктали. Господар заносить до хати дідуха, ставить кутю на покуть, запалює свічку і, дочекавшись першої зорі на небі, сім’я з молитвою сідає до столу. Далі оселю один за одним відвідують гурти колядників, бажаючи господарям щастя, радості, достатку.

Зі сльозами на очах сприймали глядачі колядки, які линули з дитячих вуст. Не встиг перший гурт відколядувати, як з високо піднятою зіркою, прикрашеною стрічками та дзвониками, йдуть до хати інші колядники. Господарі пригощають їх ковбасою, пирогами, яблуками, горіхами, печивом… Не обійшлося й без Меланки — недбалої, безпорадної, яка все робить не до ладу. Одягнені в чудернацькі костюми, Дід із Козою, Циган, Солдат і Лєкарь розіграли обряд водіння кози, який із захопленням сприйняли глядачі. Адже коза, за давніми віруваннями, уособлювала багатство і достаток.

У проведенні заходу взяли участь зразковий дитячий фольклорний гурт “Берегиня” та гурт “Зернятко” (керівники Уляна Прокопишена і Тетяна Підберезна), учні театральних класів (викладачі — Анатолій Тітов та Ольга Сивопляс).

Свято коляди вдалося. Воно зблизило і згуртувало учасників та глядачів у єдину велику родину. Це засвідчила й остання колядка, яку разом з артистами співав вщерть заповнений зал.

Олена Дудар

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *