Соціум

Руслан Мединський: “Ми розраховуємо на повне партнерство з платниками податків”

З 1 січня цього року набрали чинності зміни до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, введені Законом №4014-VI. Про особливості дії спрощеної системи оподаткування у 2012 році, на які необхідно звернути увагу підприємцям, наша розмова з головою комісії з проведення реорганізації (шляхом перетворення) Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Русланом МЕДИНСЬКИМ.

 

З 1 січня цього року набрали чинності зміни до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, введені Законом №4014-VI. Про особливості дії спрощеної системи оподаткування у 2012 році, на які необхідно звернути увагу підприємцям, наша розмова з головою комісії з проведення реорганізації (шляхом перетворення) Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому Русланом МЕДИНСЬКИМ.

 

— Руслане Леонідовичу, які основні зміни передбачає Податковий кодекс України щодо спрощеної системи оподаткування?
— З метою стимулювання підприємницької діяльності в Україні підвищено граничний обсяг доходу, за яким можливе застосування спрощеної системи оподаткування (для фізичних осіб — з 500 тисяч гривень до трьох мільйонів гривень, для юридичних осіб — з одного до п’яти мільйонів гривень); впроваджено відсоткову ставку єдиного податку: 3% доходу для фізичних осіб з обсягом доходу до трьох мільйонів гривень за умови сплати ПДВ, 5% від доходу — без сплати ПДВ; надано фізичним особам — платникам єдиного податку право реєструватися платниками ПДВ; скасовано 50% надбавку, що застосовувалася до фіксованих ставок єдиного податку за кожного найманого працівника. Зауважу, що спрощено також механізм процедури звітності та обліку, який раніше не відповідав концепції спрощеної системи оподаткування. Прийнято рішення скасувати щорічне оформлення свідоцтва платника єдиного податку; авансові внески для тих платників єдиного податку, які сплачують його за відсотковими ставками. Податок сплачуватиметься за даними декларації (відповідно до раніше діючого законодавства — щомісяця авансовими внесками). Буде встановлено річний звітний період для фізичних осіб з незначним обсягом доходу (до 150 тисяч гривень); надано право фізичним особам, які не використовують працю найманих осіб, не сплачувати єдиний податок на час відпустки протягом календарного місяця, а також хвороби, підтвердженої лікарняним листком, якщо вона триває календарний місяць і більше. Фізичні особи — платники єдиного податку (за винятком тих, які є платниками ПДВ) обов’язково вестимуть книгу обліку доходів (без обліку витрат).

Беручи до уваги, що існуюча система оподаткування малого бізнесу стала активно використовуватися для мінімізації податкових зобов’язань, внаслідок чого порушуються інтереси найманих працівників та учасників податкового процесу, до законодавства внесено такі зміни: подання платниками податку на прибуток переліку доходів та витрат у розрізі контрагентів — платників єдиного податку; встановлення вимоги для фізичних осіб, які сплачують податок за фіксованими ставками, щодо надання послуг тільки населенню та платникам єдиного податку; встановлення підвищених ставок єдиного податку за порушення умов застосування спрощеної системи оподаткування; анулювання свідоцтва платника єдиного податку у разі встановлення порушень.

— На які основні групи розділяє Податковий кодекс платників єдиного податку та в чому їх відмінності?
— Підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на чотири групи. До першої групи віднесено підприємців, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню й обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150 тисяч гривень. Для таких підприємців встановлюється ставка податку в межах 10% мінімальної заробітної плати (107,30 грн.). Друга група — підприємці, які протягом календарного року використовують працю не більше 10 найманих осіб та обсяг доходу яких не перевищує мільйона гривень, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у т.ч. побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Їх ставка — 20% мінімальної заробітної плати (214,60 грн.). До третьої групи належать підприємці, які мають не більше 20 найманих осіб та їх обсяг доходу не перевищує три мільйони гривень. Ставка для цієї групи — 3% отриманої виручки за умови сплати ПДВ або 5% без сплати ПДВ. Четверту групу “спрощенців” складають в основному юридичні особи — суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, діяльність яких протягом календарного року відповідає сукупності таких критеріїв: середньооблiкова кількість працівників не перевищує 50 осіб, обсяг доходу не перевищує п’ять мільйонів гривень.

— Оскільки податкове законодавство нове, очевидно, що у підприємців виникатиме немало запитань. Що б ви порадили їм у даному випадку?
— Треба досить уважно вивчати Закон про зміни до Податкового кодексу України, в якому є багато важливих моментів, що стосуються підприємницької діяльності. Крім того, податківці також допоможуть освоїти нове податкове законодавство. Приймальня громадян податкової інспекції, має інформаційні матеріали для платників податків, зразки заповнення заяв та звітів зі спрощеної системи оподаткування. Тут можна отримати вичерпну консультацію з цих питань. Для забезпечення сприятливих умов та попередження черг при подачі заяв про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності розроблено графік чергування працівників інспекції у робочі дні — до 20.00 та у вихідні — до 16.00.

— Від чого залежить ефективність роботи міської податкової служби?
— Ефективність нашої роботи значною мірою залежить від партнерських стосунків з платниками податків, а також просвітницької та інформаційної роботи, що забезпечує пропаганду добровільної сплати податків. Саме на це й спрямовані зусилля хмельницьких податковців.

Розмову вела Вікторія СТАНДРІЙЧУК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *