Соціум

Рік 2011-й як трамплін для подальшого злету ПАТ “Хмельницькобленерго”

День енергетика — перше професійне свято, яке було офіційно встановлене в СРСР. Енергетики, залучивши провідних вчених, були й першими, хто розробив системний проект для країни — план ГОЕЛРО. Фахівці досі вважають його зразком масштабного проекту державного рівня. Свого часу так звана “лампочка Ілліча” уособлювала революційні зміни в усіх сферах життя на території однієї шостої земної кулі.

День енергетика — перше професійне свято, яке було офіційно встановлене в СРСР. Енергетики, залучивши провідних вчених, були й першими, хто розробив системний проект для країни — план ГОЕЛРО. Фахівці досі вважають його зразком масштабного проекту державного рівня. Свого часу так звана “лампочка Ілліча” уособлювала революційні зміни в усіх сферах життя на території однієї шостої земної кулі.

 

У нашому місті галузь енергетики представляє публічне акціонерне товариство ЕК “Хмельницькобленерго”. Саме воно виконує місію постачальника електроенергії споживачам, визначивши їх як “головну цінність компанії”. Відрадно, що це підприємство нині є провідним серед усіх регіональних розподільчих компаній України, воно успішно і динамічно розвивається, забезпечуючи нерозривність технологічного ланцюга: від видобутку палива, виробництва електроенергії, передачі її магістральним та розподільчим мережам до надання їй споживчих якостей.

Своє професійне свято цього року подільські енергетики зустрічають черговими досягненнями, які стали вже звичними впродовж багатьох років. Ними збудовані дві повітряні лінії у місті Хмельницькому, завершено черговий етап реконструкції електромереж зовнішнього електропостачання садибної частини міста Нетішина для впровадження електроопалення у його будинках. У Кам’янці-Подільському напередодні свята завершені роботи з реконструкції РП-10 кВ. Крім того, компанія ввела в дію власний сервер та шість студій мережі відеоконференції зв’язку.

За 11 місяців надходження в мережі компанії збільшились порівняно з відповідним періодом минулого року на 30,2 мільйона кВт/год., а корисний відпуск електроенергії зріс на 38,5 мільйона кВт/год. Рівень технологічних витрат в електромережах знижено порівняно з нормативом на 1,53%, що дало змогу зекономити 33,3 мільйона кВт/год.

Між тим на Хмельниччині відбулися суттєві зміни в структурі споживання електроенергії. Так, наростили споживання у цьому році непромислові споживачі — на 4,09%, населення — на 1,14%, сільське господарство — на 2,36%, транзит — на 13,74%. Натомість зменшили споживання промислові підприємства — на 7,8%, житлово-комунальне господарство — на 1,1%, бюджетні організації — на 3,87%. Певних складнощів додало і розбалансування платежів внаслідок змін у системі регулювання послуг, зокрема через передачу цих функції від органів місцевого самоврядування Національній комісії регулювання електроенергії (НКРЕ). Борги ще попередніх років деяких категорій споживачів разом з пріоритетом нових заборгованостей компанії довелося гасити на енергоринку з власних ресурсів. Фактично з них утримуються нині водоканали в районах області. Негативну роль зіграли й погодні умови у квітні та червні нинішнього року, коли через негоду знеструмленими опинилися десятки населених пунктів у більшості районів краю. Енергетикам довелося докласти чимало зусиль, щоб оперативно відновити в них енергопостачання. Однак ці та інші проблеми не завадили компанії повністю і своєчасно підготувати свої структури до роботи в зимовий період, щоб забезпечити всіх споживачів безперебійним постачанням електроенергії.

У повному обсязі ПАТ “Хмельницькобленерго” виконує і свої соціальні зобов’язання: з виплати заробітної плати, сплати всіх видів податків до бюджетів та перерахувань до соціальних фондів.

Незважаючи на коригування інвестиційної програми на цей рік через об’єктивні причини, компанія ініціює низку економічно ефективних і соціально значимих проектів. В їх числі: переведення газових компресорів у Красилові на електричну тягу, що дасть змогу значно скоротити використання природного газу і додатково завантажити ХАЕС; реалізація програми з державної підтримки щодо відновлення зовнішнього освітлення сільських населених пунктів; використання електроенергії для опалення об’єктів соцкультпобуту, житлових приміщень у зоні спостереження ХАЕС, де немає газопостачання. Ці ініціативи компанії слугуватимуть і додатковим аргументом на користь будівництва нових енергоблоків на станції.

Нинішній рік продовжив успішний процес зміцнення авторитету подільських енергетиків як на вітчизняному, так і на міжнародному рівнях. Вкотре ставши переможцем Українського національного конкурсу якості й здобувши чотиризірковий сертифікат “Визнання досконалості в Європі” — єдиний серед усіх енергокомпаній України, ПАТ “Хмельницькобленерго” взяло участь у Міжнародному турнірі з якості країн Центральної та Східної Європи. Незважаючи на дебют у цьому престижному змаганні, яке проводять Європейський фонд з розвитку та Європейська асоціація якості, компанія отримала почесне звання “Лауреат” і була єдиною представницею енергетичного комплексу України.

Інший вагомий здобуток року — розробка проекту спільного впровадження зі зниження викидів парникових газів та його схвалення Державним Агентством екологічних інвестицій України відповідно до Кіотського протоколу. Відтак компанія отримує дозвіл на продаж квот на міжнародних карбонатних біржах. Це дозволить щороку впродовж дії проекту залучати додатково понад один мільйон євро на модернізацію її електромереж. Очікується, що вже наприкінці першого кварталу 2012 року проект розпочне реалізацію за міжнародною процедурою — перший з країн СНД.

ПАТ “Хмельницькобленерго” відзначається й тим, що має власну науково-виробничу базу. Це дає можливість випускати під своєю торговою маркою мобільні та стаціонарні електролабораторії, а також інше обладнання та вимірювальні прилади. Нині пересувні лабораторії закупили всі енергокомпанії та залізниця України, а також енергокомпанії Білорусі. Великий резонанс і зацікавленість усіх учасників ця лабораторія викликала на спеціалізованій міжнародній виставці “Силова електроніка та енергетика 2011”, яка проходила минулого місяця в Москві. Є реальні перспективи, що обладнання, котре випускає компанія, займе свою нішу на ринку Росії, Казахстану та інших країн Азії.

Енергетики Хмельниччини зміцнюють партнерські взаємовідносини з провідними фірмами Європи та Південної Кореї, де продовжується пошук спільних інтересів у співпраці з впровадження новітніх технологій, інтелектуальних систем обліку і контролю за енергоспоживанням, з залучення інвестицій.

Успішно вирішуючи виробничі питання, компанія не забуває дбати про своїх працівників та їхні сім’ї. Для їхніх потреб діють їдальня, дитячий садок, готель-гуртожиток і санаторій-профілакторій “Яблуневий сад”. У дитячому оздоровчому таборі “Джерельце” щоліта відпочивають до 700 дітей. Цього року “Джерельце” енергетиків визнано переможцем Всеукраїнського огляду в номінації “Кращий заклад оздоровлення та відпочинку дітей”.

Характерно, що компанія відзначається і в дещо незвичній площині для своєї галузі — збагаченні архітектурного обличчя нашого міста. Так, його справжньою окрасою є сервісний центр з обслуговування споживачів на вулиці Свободи. Архітектурну гармонію Хмельницького має прикрасити і нова підстанція на вулиці Прибузькій, яка до того ж суттєво розвантажить енергонапругу в центральній частині міста. Ось так енергетики, за словами генерального директора ПАТ “Хмельницькобл-енерго” Олександра Шпака (на фото), підтверджують свій патріотизм щодо рідного міста і дбають про його подальший розвиток.

Володимир Разуваєв

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *