Для українців хліб є основним у будь-якому раціоні, з ним ми звикли смакувати майже все, а от непередбачуване підвищення цін на хлібобулочні вироби для багатьох може стати причиною чергового затягування пасків.
Для українців хліб є основним у будь-якому раціоні, з ним ми звикли смакувати майже все, а от непередбачуване підвищення цін на хлібобулочні вироби для багатьох може стати причиною чергового затягування пасків.
За результатами нещодавніх перевірок працівники Хмельницького відділення Антимонопольного комітету України винесли рекомендації 14 хлібопекарським підприємствам області та зобов’язали їх надалі утримуватися від дій, що можуть призвести до безпідставного підвищення цін або створення штучного дефіциту на хліб та хлібобулочні вироби.
Дослідження показали, що наприкінці літа та восени цього року в Ук-раїні спостерігалася тенденція до зниження ціни на пшеничне борошно.
Дослідження ринку показали, що в серпні-жовтні у нашій області ціни на борошно пшеничне вищого ґатунку практично не змінювались, лише на 7,4 відсотка знизилися ціни на борошно пшеничне першого ґатунку.
Нині деякі хлібопекарські підприємства області входять до складу вертикально інтегрованих структур, до яких також належать великі постачальники зерна та борошна (борошномельні підприємства). Таким чином у межах групи суб’єктів господарювання підприємства можуть здійснювати переробку зерна на борошно на давальницьких умовах, а хлібопекарські підприємства, як наслідок, мають резерви для зниження витрат на борошно, а далі й собівартості хліба та оптово-відпускних цін на нього.
У другій половині поточного року Аграрний фонд розпочав поставки пшеничного борошно вищого ґатунку для хлібопекарських підприємств за ціною 2801,36 грн./т та борошна пшеничного першого класу за ціною 2614,6 грн./т.
Варто також відзначити, що у структурі формування собівартості виробництва хліба та хлібобулочних виробів витрати на борошно складають лише до 50 відсотків.
“Враховуючи цінову ситуацію на ринку зерна та борошна, сьогодні відсутні об’єктивні економічні підстави для зростання цін на хліб та хлібобулочних виробів, які є продуктом соціального значення. Середня ціна на хліб із борошна вищого ґатунку на кінець серпня становила 3,98 грн./кг, у жовтні вона не зазнала жодних змін, хліб із борошна першого ґатунку наприкінці серпня коштував 3,61 грн./кг та продовжує триматись на тому ж рівні й тепер, хоча ціни на борошно та зерно пшениці знизились. Разом з тим, за даними державної служби статистики України, у січні-червні цього року інфляція не перевищувала 4,6%, навпаки, з липня спостерігається тенденція до зниження її рівня. Отже, зростання цін на хліб та хлібобулочні вироби значно випереджає індекс інфляції, що негативно може позначитися на добробуті українців, — каже голова Хмельницького відділення АМКУ Віталій Олуйко. — Таким чином, аналіз економічної ситуації на ринку хліба та хлібобулочних виробів з липня до жовтня 2011 року показав відсутність об’єктивних економічних причин, а зокрема дефіциту борошна, зростання витрат на виробництво, реалізацію хліба й хлібобулочних виробів або інфляційні процеси, які могли б обумовити суттєве зростання цін на хлібобулочні вироби”.
Наш кор.