Атеросклероз є однією із найпоширеніших хвороб сучасності, яка призводить не лише до втрати повноцінної працездатності, а й часто до смерті у досить молодому віці. В Україні кожні чотири хвилини трапляється інсульт, а кожні 11 хвилин — інфаркт, спричинені розвитком атеросклерозу. Наша розмова з лікарем-кардіологом Хмельницької міської поліклініки №1 Ларисою СМОТРИТЕЛЬ.
Атеросклероз є однією із найпоширеніших хвороб сучасності, яка призводить не лише до втрати повноцінної працездатності, а й часто до смерті у досить молодому віці. В Україні кожні чотири хвилини трапляється інсульт, а кожні 11 хвилин — інфаркт, спричинені розвитком атеросклерозу. Наша розмова з лікарем-кардіологом Хмельницької міської поліклініки №1 Ларисою СМОТРИТЕЛЬ.
— Ларисо Юріївно, чи правда, що атеросклероз — хвороба лише літніх людей?
— Це не зовсім так, бо хвороба розвивається поступово, прогресує повільно, протягом багатьох років і часто починається ще в дитинстві, хоча проявляється вона справді після 45 в основному чоловіків, а жінок — після 50-55 років.
— Які симптоми атеросклерозу?
— Атеросклеротичний процес, як правило, є хронічним і протікає безсимптомно аж до пізньої стадії захворювання, коли просвіт артерії звужується на 50% і більше. Бляшки звужують просвіт артерії, перешкоджають нормальному кровопостачанню та порушують функцію багатьох органів. Як правило, найбільші бляшки утворюються саме в тих артеріях, що відповідають за кровопостачання серця, головного мозку, нирок і, звичайно, всіх органів статевої сфери.
— А як можна виявити недугу?
— Виявляється вона при обстеженні хворого. Оскільки атеросклероз часто вражає коронарні артерії, він фактично є першоджерелом багатьох найнебезпечніших серцево-судинних захворювань, серед яких ішемічна хвороба серця, стенокардія (грудна жаба), інфаркт міокарда та інсульт (інфаркт мозку). У випадку, коли відбувається ураження периферійних артерій (явище, характерне для курців та хворих на цукровий діабет), порушується кровопостачання нижніх кінцівок, що призводить до виникнення судом і згодом може призвести до розвитку гангрени. Атеросклероз судин серця проявляється в нападах стенокардії (болі в ділянці серця). Атеросклероз мозкових судин призводить до запаморочень, наприклад, при різкій зміні положення тіла, швидкому русі. Хворий відчуває шум в голові, ослаблення пам’яті, відбуваються зміни психіки. Закупорка (тромбоз) мозкової артерії може призвести до її розриву і крововиливу в мозок — інсульту. У більшості випадків атеросклероз судин мозку поєднаний з гіпертонічною хворобою. При атеросклерозі периферійних судин спостерігається сухість і зморшкуватість шкіри, схуднення, постійно холодні кінцівки, біль у спині, попереку, руках і ногах (типові для старечого віку), швидка стомлюваність. Іноді хвороба захоплює печінку, яка розпухає і болить.
— Кажуть, що в розвитку атеросклерозу є фактори ризику, незалежні від людини, і такі, на які вона може впливати.
— Справді, деякі фактори усунути неможливо. Це, скажімо, вік, стать, генну спадковість. Інші ж залежать від людини: артеріальна гіпертензія, ожиріння, паління. Є й такі, які можна усунути лише частково: цукровий діабет, високий рівень холестерину та ліпопротеїдів низької щільності. До факторів ризику належать також недостатня фізична активність, надмірне емоційне перенапруження та індивідуальні особливості людини.
— Чому цей недуг найчастіше вражає чоловіків?
— Жінки від шкідливої дії холестерину до менопаузи захищені жіночими статевими гормонами, що не дають холестеринові відкладатися в артеріях. А в чоловіків інші гормони. Тому вони ще замолоду ризикують стати жертвами інфаркту міокарда, інсульту, раптової втрати статевої сили.
— Сучасна медицина знає лікарські засоби, здатні вилікувати атеросклероз?
— Жоден з лікарських засобів не в змозі повернути розвиток атеросклерозу назад. Здебільшого, можна лише загальмувати подальший процес. Але хворі повинні пам’ятати, що лікування може бути максимально ефективним тільки за умови дотримання рекомендацій лікаря щодо здорового харчування й здорового способу життя.
— Яке харчування ви порадили б?
— Щодо режиму харчування, то він обмежує споживання продуктів, що містять холестерин, — жирів, м’яса (особливо нирок і печінки), яєць, сардин, шпротів, какао, шоколаду, чорного чаю. Рекомендується введення в організм аскорбінової кислоти (вітамін С), вітаміну В2, які сповільнюють процес утворення в стінках кровоносних судин жирового шару і йодистих препаратів. Хворим атеросклерозом корисно їсти морську капусту (містить йод), волоські горіхи (особливо разом з родзинками й інжиром), горох (містить вітамін В2), очищені від шкірки баклажани в смаженому і тушкованому вигляді (знижують вміст у крові холестерину, покращують обмін речовин), ягоди лісової суниці, цвітну капусту, черемшу, варену айву. Кавун разом з сечогінною дією сприяє виведенню з організму надлишку холестерину.
— Що порекомендуєте тим, хто хоче убезпечити себе від атеросклерозу?
— Вести активний рухливий спосіб життя, правильно харчуватись, позбутись шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю), займатися фізкультурою та спортом, уникати стресів і більше акцентуватись на позитивних емоціях, які гарно впливають на настрій. Гарного вам здоров’я!
Вікторія Стандрійчук