У рівненському видавництві “Овід” вийшла дев’ята книга нетішинця Миколи Руцького — документальна повість-хроніка “Котел. З Гурбів до Славути. 1944 рік”.
У рівненському видавництві “Овід” вийшла дев’ята книга нетішинця Миколи Руцького — документальна повість-хроніка “Котел. З Гурбів до Славути. 1944 рік”.
Книга розповідає про другу окупацію Західної України московськими більшовиками. Події розгортаються на південній Рівненщині. Автор переносить читача у зиму-весну 1944 року, коли відбувалися перші сутички відділів УПА зі з’єднань “Донбас” і “Холодний Яр” з червоними партизанами і військами НКВС. Мобілізація національно свідомих українців до лав УПА й підступна роль енкаведистських агентів у знищенні українських патріотів, зокрема на Здолбунівщині у Верхівському лісі, — цю тему також не обійшов увагою автор.
Епіцентром книги є одна з найбільших баталій в історії УПА — Гурбівська битва, що відбулася 23-25 квітня 1944 року на території лісових масивів Здолбунівського району. Незважаючи на багаточисельну перевагу військ НКВС, озброєних артилерією, танками й літаками, з’єднання УПА-Північ “Донбас” під командуванням Петра Олійника-“Енея”, у якому воював і батько автора, та УПА-Південь “Холодний Яр” Миколи Свистуна-“Ясена” (орієнтовно 3-5 тисяч) прорвали підготовлений для них енкаведистами котел і пройшли сотні кілометрів, рейдуючи двома похідними групами на Полісся та Хмельниччину.
Описи запеклих боїв у Березнівському районі на Рівненщині та Славутському районі (під селом Стригани) на Хмельниччині, злочини радянських партизанів під командою Антона Одухи, зокрема спалення ними частини села Нова Мощаниця і вбивство 48 його жителів, з них — восьмеро дітей, десятки імен повстанських командирів та стрільців, численні світлини того періоду й сучасної доби відтворюють героїчну й разом з тим трагічну історію українського національно-визвольного руху 40-х років ХХ століття.
Виручені кошти з реалізації книги підуть на розбудову Гурбівського Свято-Воскресенського чоловічого монастиря, що діє біля повстанських могил, намісником якого є нетішинець Володимир Карпінський — ієромонах Нифонт.
Олександр Шустерук, член Національної спілки журналістів України