Канікулярний період не завадив зібрати необхідний кворум для проведення пленарного засідання дев’ятої сесії міської ради — 49 депутатів заповнили сесійну залу. Участь у роботі взяли також заступник голови обласної ради Василь Осадчий, народний депутат України Лев Бірюк і депутати облради Іван Гуцул та Василь Ваків. Як ніколи масованим був і загін представників ЗМІ. Більшість з останніх, щоправда, цікавило лише одне з 63 питань порядку денного — про надання дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки Духовному управлінню мусульман України на вулиці Трудовій, 11/2Б. Але чекати його розгляду журналістам довелося довго. Незважаючи на галасливий пікет під “тамтами “Свободи”, сесія відмовилася від пропозиції депутатської групи свободівців перенести це питання на початок порядку денного. Отож воно так і залишилось у ньому під №54.
Канікулярний період не завадив зібрати необхідний кворум для проведення пленарного засідання дев’ятої сесії міської ради — 49 депутатів заповнили сесійну залу. Участь у роботі взяли також заступник голови обласної ради Василь Осадчий, народний депутат України Лев Бірюк і депутати облради Іван Гуцул та Василь Ваків. Як ніколи масованим був і загін представників ЗМІ. Більшість з останніх, щоправда, цікавило лише одне з 63 питань порядку денного — про надання дозволу на розробку проекту щодо відведення земельної ділянки Духовному управлінню мусульман України на вулиці Трудовій, 11/2Б. Але чекати його розгляду журналістам довелося довго. Незважаючи на галасливий пікет під “тамтами “Свободи”, сесія відмовилася від пропозиції депутатської групи свободівців перенести це питання на початок порядку денного. Отож воно так і залишилось у ньому під №54.
Традиційно найбільшим пакетом сесійних документів був комплект проектів рішень щодо землеустрою — 36, які представляв колегам директор департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Володимир Швець. За сесійною трибуною ветеран депутатського корпусу, який обирався до міської ради шість скликань поспіль і відзначився багатьма важливими ініціативами, виглядав у новій іпостасі — сесія одноголосно проголосувала за присвоєння йому звання “Почесний громадянин міста Хмельницького”. Цієї ж честі удостоївся і перший олімпійський чемпіон серед хмельничан — Сергій Нагорний. У 1980 році він завоював для збірної СРСР золоту медаль у змаганнях з веслування. Юридична служба виконкому, щоправда, звернула увагу на недотримання при цьому деяких пунктів відповідного Положення, зокрема обидві кандидатури попередньо не представлялися для вивчення громадської думки та в ЗМІ. Втім справедливість високого відзначення обох нагороджених ніким не оспорювалася, хоча до зауваження юристів варто, очевидно, надалі прислухатись.
Зрештою, юридична служба цього разу значно поблажливіше поставилася до пакета питань землеустрою, висунувши претензії лише до дев’яти з них. Але й цю кількість депутати традиційно успішно проігнорували, використовуючи протиріччя законодавчих актів, щоб задовольнити законні права і потреби громадян та підприємницького середовища.
Власне сесійна робота розпочалася з розгляду питань, пов’язаних з міською скарбницею. Депутати затвердили звіт фінансового управління про виконання бюджету міста за перше півріччя нинішнього року. За ним доходи загалом склали 402,6 мільйона гривень, а видатки — 420,7 мільйона. Разом з дотаціями з держбюжету загальний фонд міської скарбниці сягнув понад 442 мільйонів гривень з виконанням у 105,3%.
Щодо власних доходів, то за шість місяців вдалося зведений розпис перевиконати на 7%, що дало можливість вдатися до змін і доповнень у статтях бюджету. Найбільші з них, враховуючи відповідну дотацію з бюджету держави, стосувалися збільшення фонду заробітної плати в бюджетній сфері та забезпечення до кінця року житлово-комунального господарства. Крім того, виникла можливість збільшити видатки деяких інших статей, зокрема, буде здійснена заміна зовнішнього освітлення вулиці Цегельної, зросте фінансування спортивних змагань. На прохання Івана Гуцула, головного лікаря міської дитячої лікарні, виділяються кошти для завершення проведення експертизи будівництва нового корпусу лікарні, який споруджуватиметься надалі за кошти вже державного бюджету. Врахувалась і пропозиція Володимира Івашка щодо коштів для будівництва нового пожежного депо. Необхідні 240 тисяч гривень планується отримати від проведення чергового земельного аукціону.
Певним чином з бюджетними питаннями був пов’язаний і блок питань освітньої сфери. Так, сесія ухвалила нове Положення про конкурсний відбір студентів, які навчатимуться в Хмельницькому університеті управління та права за кошти міського бюджету. Перевага найуспішнішим за досягненнями конкурсантам і надалі надаватиметься інвалідам та дітям з малозабезпечених сімей. Найобдарованішим же 25 учням навчальних закладів сесія призначила персональні стипендії міської ради. Усі вони є переможцями та призерами всеукраїнських олімпіад, міжнародних конкурсів та вітчизняних творчих фестивалів.
Серед пакета майнових питань особливе місце належало житлу. За пропозицією виконкому, сесія вирішила залишити у статусі “гуртожиток” цілісні майнові комплекси на вулицях Вокзальній, 133 та 142, Чорновола, 62 і Курчатова, 15. Це дає змогу їхнім мешканцям приватизувати своє нинішнє житло.
Додатковим комунальним житлом має поповнитись і місто. В рахунок коштів на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста ТОВ “Укрстандарт” безоплатно передає 20 одиниць одно- і двокімнатних квартир у житловому масиві “Грузевиця-2” на вулиці Будівельників загальною площею 1211 квадратних метрів.
Зі свого боку, місто у безоплатне користування на певний період передає приміщення комунальної власності обласній асоціації ветеранів настільного тенісу та члену Національної спілки художників України Надії Борецькій — під творчу майстерню. Вісім об’єктів як нежитлові приміщення сесія вирішила виставити на аукціон для приватизації шляхом викупу. Сесійним же рішенням одному з приватних підприємців за конкурсним відбором надане право організувати платне паркування для 260 одиниць транспортних засобів на шести виділених земельних ділянках.
У сесійній перерві депутати таємним голосуванням обрали до складу виконкому представника партії “Фронт змін” адвоката Андрія Капуру.
Міська рада продовжила практику з відстрочки сплати коштів пайової участі у створенні та розвитку інфраструктури міста забудовникам, враховуючи економічну ситуацію. Цього разу такі пільгові умови отримали чотири підприємницькі структури. Отже, бізнес-середовище належною увагою міської влади не обділене.
Щоправда, це стосується лише сумлінних підприємців, які відповідно дбають не лише про власні доходи, а й про умови праці найманих працівників та чесні взаємовідносини з владою. Як приклад, два роки тому адміністрація “Речового ринку “Торговий дім “Бартерсервіс” була попереджена про можливу відмову в продовженні терміну оренди земельної ділянки на вул. Геологів, якщо визначені порушення і недоліки не будуть усунуті, а скарги підприємців не задовольнятимуться. Це попередження згодом довелося реалізувати і земельна ділянка рішенням сесії була передана в постійне користування комунальному підприємству — “Ринок “Ранковий”. Нинішня сесія змушена була повернутися до розгляду цього питання через рішення Рівненського апеляційного господарського суду, який прийняв сторону “Торгового дому “Бартерсервіс”. Однак міська рада від своєї позиції не відмовилась і судове рішення не задовольнила. Як вагомий аргумент, новий користувач майже вдвічі зменшив тариф для підприємців і виконав робіт з благоустрою на ринку на суму понад мільйон гривень. Відтак МКП “Ринок “Ранковий” депутати затвердили сесійним рішенням проект землеустрою та передали йому земельну ділянку на вулиці Геологів, 13 у постійне користування.
Щодо очікуваної кульмінації у сесійному дійстві — дозволу на будівництво мечеті, то такою це питання не стало. Депутати просто не проголосували проект цього рішення “за основу”, лише п’ять голосів було подано за його розгляд. Натомість це дало згодом привід Сергію Мандзію дорікнути колегам з ВО “Свобода”: “Коли ми минулого разу розглядали це питання, голосування “проти” було одностайним. Сьогодні ж, під галас вашого пікету проти мечеті, п’ять депутатів погодилися його обговорювати, отож робіть, хлопці, належні висновки”. Характерно, що про конституційні засади свободи віросповідання і доступу до нього ніхто навіть не згадав…
До речі, свій протест проти можливості будівництва мечеті та “загрози ісламізації Хмельниччини, де мусульманська віра ніколи не була історично притаманною”, висловили керівники єпархій УПЦ, УАПЦ та Римо-католицької дієцезії. Швидше, вони додали впевненості депутатському корпусу, ніж галаслива піар-акція “Свободи”. Так, принаймні, оцінювали її в сесійних кулуарах.
Якщо брати до уваги депутатську активність у виступах та емоційну реакцію, то справжньою кульмінацією сесійного дійства слід, мабуть, вважати розгляд місцевої ініціативи, з якою виступили мешканці трьох будинків на Львівському шосе. Вони виявили незадоволення будівництвом неподалік транспортної зупинки, а головне — торговельного павільйону. На їхню думку, ці споруди призведуть до подальших побутових ускладнень, які й так існують через близькість до масиву речових ринків. Крім того, будівництво знищує місцеву зелену зону і можливість вільного відпочинку.
Свою позицію щодо цього висловили Іван Гуцул, Сергій Мандзій, Петром Перейма, Дмитро Шевченко, Віталій Діденко, представник забудовників і виконавчий директор “Асоціації Хмельницьких ринків”, голова регіональної ради підприємців при ОДА Олександр Сніховський. Результатом обговорення стало запропоноване постійною комісією з питань соціально-економічного розвитку, промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики та підприємництва компромісне рішення. За ним розташування цих об’єктів дещо змінюється, суб’єкт господарської діяльності зобов’язується прибирати прилеглу територію, а мешканцям рекомендовано створити об’єднання співвласників багатоквартирних будинків із закріпленням прилеглої території для її належного використання та благоустрою.
За регламентом цього скликання, звернення, запити та заяви озвучуються наприкінці пленарного засідання. Цією можливістю обранці й скористалися. Так, Людмила Бойчук від фракції ВО “Батьківщина” оприлюднила звернення до рад усіх рівнів із засудженням політичних репресій в Україні, зокрема арешту Юлії Ти-мошенко. З проханням підтримати цей документ як резолюцію сесійного засідання до депутатів звернулася голова комітету Верховної Ради з питань промисловості, регуляторної політики та підприємництва Наталя Королевська, яка завітала до сесійної зали. Свою думку щодо ситуації з лідером БЮТ-“Батьківщина” висловив і Лев Бірюк. За його словами, “нинішня влада намагається загнати за ґрати не лише Юлію Тимошенко, а весь народ України”.
Депутати від ВО “Свобода” виступили зі зверненням до Президента накласти вето на пенсійну реформу, прийняту Верховною Радою, як на “аморальний закон”, що протирічить Конституції. Натомість Людмила Бесєда зауважила, що ця реформа необхідна, адже спонукатиме до легалізації заробітної плати.
Політичні пристрасті дещо пригасив Михайло Василишин. Він повідомив колегам про критичну ситуацію, що склалась у місті з забезпеченням важкохворих безоплатними ліками, для придбання яких не вистачає коштів з державного бюджету. Зміні тональності додала й Оксана Кольгофер: “Ми домовлялися не перетворювати міську раду на політичну трибуну. Місту потрібні ініціативи щодо його розвитку”.
Врешті-решт, звернення фракції ВО “Батьківщина” було проголосоване, а ініціатива свободівців набрала лише 16 голосів. На цьому сесія свою роботу завершила.
Володимир Разуваєв
Фото Дмитра СВІДЕРСЬКОГО