Соціум

Безкоштовна правова допомога: міф чи реальність?

30 червня Хмельницька обласна громадська організація “Подільська правова ліга” провела конференцію, присвячену проблемам надання безкоштовної правової допомоги та правової освіти малозабезпеченим громадянам. Участь у цьому заході взяли представники державної влади, органів місцевого самоврядування, адвокати, юристи.

30 червня Хмельницька обласна громадська організація “Подільська правова ліга” провела конференцію, присвячену проблемам надання безкоштовної правової допомоги та правової освіти малозабезпеченим громадянам. Участь у цьому заході взяли представники державної влади, органів місцевого самоврядування, адвокати, юристи.

Після короткого привітального слова учасникам конференції голова “Подільської правової ліги” Андрій Місяць презентував проект “Розвиток громадянського суспільства через посилення правових можливостей малозахищених громадян”, підтриманий програмою розвитку ООН. Основ-ним завданням проекту, що почав діяти з 1 червня цього року, є покращення добробуту малозабезпечених громадян шляхом сприяння в реалізації їхнього права власності, бо саме це є ключовим у подолані бідності. Андрій Місяць виділив основні проблеми їхньої організації, зокрема нестача партнерів та ресурсів, а також поділився приємною звісткою, що Хмельницька міська рада для них виділила нове приміщення на пров. Пушкіна 1, в яке вони планують переїхати уже найближчим часом.

Старший юрист Центру “Подільська правова ліга” Віталій Місяць підбив підсумки діяльності їхньої організації, яка розпочала свою роботу з січня 2008 року. За три роки вони встигли надати допомогу до шести тисячам громадян, які потребували правової допомоги, але не мали коштів її оплатити. Віталій Місяць зазначив, що головною особливістю роботи організації стало те, що “…адвокати дали свою згоду на таку співпрацю, тому людина в нашому центрі може отримати якісну правову допомогу безкоштовно”. Партнерами проекту стали Валентин Лучковський, Василь Шамрай, Антон Заболотний, Олег Савінський та інші хмельницькі юристи.

Людмила Адамчук, в.о. начальника відділу правової роботи, правової освіти, реєстрації нормативно-правових актів та легалізації об’єднань громадян розповіла про Закон України “Про безоплатну правову допомогу” відзначивши його позитивні та негативні сторони. Наприклад, деякі його положення можуть конфліктувати з Конституцією України, зокрема з правом на вільний вибір захисника.

Про систему “Pro bono” (з лат. — для суспільного блага), яка передбачає добровільну безоплатну роботу юристів з малозабезпеченими верствами населення, розповів адвокат Антон Заболотний. Він наголосив, що за останні роки зросла увага до “Pro bono” загалом у світі, зокрема і в Україні. Це пояснюється тим, що “…стабілізувався ринок правової допомоги та збільшився інтерес до благодійництва”.

Тетяна Грушкевич, керівник юридичної клініки Хмельницького університету управління та права говорила про користь юридичних клінік. Мета їх діяльності полягає в тому, щоб, по-перше, дати можливість студентам старших курсів отримати досвід юридичної роботи, по-друге, безкоштовно забезпечити правовою допомогою бідні верстви населення.

Після виступу доповідачів були підбиті підсумки конференції, окреслені основні проблеми та перспективи безоплатної правової допомоги і правової освіти в Хмельницькому.

Андрій Ящишен

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *