Соціум

І тут триває життя…

Про те, як живуть люди за ґратами, нам відомо поверхово, хоча, мабуть, кожен з нас знає мудре прислів’я: від суми і тюрми не зарікайся. І все ж, що представляє сучасний виправний заклад на прикладі, зокрема, добре відомої у нашім краї Райковецької виправної колонії? — це запитання наших читачів ми адресували в управління департаменту з питань виконання покарань у Хмельницькій області.

Про те, як живуть люди за ґратами, нам відомо поверхово, хоча, мабуть, кожен з нас знає мудре прислів’я: від суми і тюрми не зарікайся. І все ж, що представляє сучасний виправний заклад на прикладі, зокрема, добре відомої у нашім краї Райковецької виправної колонії? — це запитання наших читачів ми адресували в управління департаменту з питань виконання покарань у Хмельницькій області.

У нашій області діють п’ять виправних колоній: Ізяславська №31, Замкова №58 (м. Ізяслав), Райковецька №78 (с. Райківці Хмельницького району), Шепетівська №98 (с. Климентовичі Шепетівського району), Хмельницька №121 (с. Давидківці Хмельницького району), а також Хмельницький слідчий ізолятор та 25 підрозділів кримінально-виконавчої інспекції.

Райковецька виправна колонія №78 розташована в одному з мальовничих куточків нашого краю — в селі Райківці. До 1917 року ці землі були приватною власністю пана Рандовського, предки якого, та й він сам, дуже завзято займались облаштуванням свого маєтку. Ними був розбитий великий парк, в якому нараховувалося кілька десятків порід дерев, багато кущових насаджень. Тільки одних лип було понад двадцять видів. Проте справжньою перлиною парку було екзотичне тюльпанове дерево, яке і сьогодні дивує і зачаровує неповторною красою. Також в ансамбль парку гармонійно вписувалися кілька рукотворних водоймищ.

Достовірних даних про те, як використовувалися споруди маєтку одразу після революції, немає. І тільки у 1938 році на околиці села Райківці будується спиртовий завод, на базі якого в 1962 році і була створена виправно-трудова колонія загального режиму з умовним найменуванням установа МХ-324/78 УВС Хмельницького облвиконкому. Нині про ті часи нагадує споруда колишнього професійно-технічного училища для засуджених.

Сказати про те, що матеріальної бази для створення установи не було, нічого не сказати. Адже в спадок від спиртзаводу виправна колонія отримала дерев’яний склад та шлакову огорожу висотою 120 см з двома нитками колючого дроту. Виробничої зони, як і самого виробництва, не було. Тому на початку існування установи засуджені, які в ній утримувалися, залучалися на контрагентських роботах військового містечка Ракове. Два загони були відправлені в Теофіполь і Базалію Теофіпольського району. Паралельно в самій установі велися інтенсивні роботи зі спорудження житла для засуджених, облаштування місця розташування військового підрозділу охорони. Основним будівельним матеріалом був очерет. Опалення було пічним. У 1963 році всіх засуджених, які працювали за межами установи, розмістили у виправній колонії. В цьому ж році були побудовані приміщення медико-санітарної частини, штрафного ізолятора, виконано значний обсяг робіт зі спорудження першого виробничого об’єкта, який згодом став цехом металообробки. Вже у 1964 році запрацювали загальноосвітня школа, лазня, магазин, контрольно-пропускний пункт, кімнати побачень на шість сімей, гуртожиток етапного карантину, обладнані котельня та артезіанська свердловина.

Сьогодні Райковецька виправна колонія — це установа середнього рівня безпеки, в якій відбувають покарання до 1,5 тисячі осіб, засуджених до позбавлення волі, які раніше вже відбували покарання.

Колонія заразом є досить розвиненим підприємством, яке відчутно впливає на соціально-економічний розвиток не тільки села Райківці, а й Хмельницького району та області. На підприємстві установи діє унікальне для нашого регіону устаткування з переробки шкірсировини, здійснюється переробка відходів поліпропілену на спеціалізованому обладнанні, а також налагоджено випуск технологічно складних швейних виробів з повним циклом виробництва: модельних жіночих костюмів, жакетів і курток, а також широкого асортименту спецодягу. З метою максимальної підготовки засуджених до життя після звільнення в колонії діє дільниця соціальної реабілітації. У 2006 році було відкрито православний храм Воскресіння Христового, а також створена і відповідно обладнана кімната психоемоційного розвантаження. Для надання освітніх послуг функціонують загальноосвітня вечірня школа та професійно-технічний навчальний центр, який надає засудженим можливість після звільнення працевлаштуватися за освоєною спеціальністю та бути конкурентоспроможним на ринку праці.

Сьогодні завдання, покладені державою на персонал Райковецької виправної колонії №78, виконують майже 300 працівників, зусилля яких спрямовані й надалі покращувати показники у виробничо-господарській діяльності та забезпечувати надійну охорону та правопорядок в установі. Словом, як би дивно це не звучало, але і тут триває життя…

О.Пасічник, старший інспектор по взаємодії зі ЗМІ управління департаменту з питань виконання покарань у Хмельницькій області

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *