У судах — безкінечні черги. Їх атакують пільговики, яких держава спочатку наділила певними соціальними гарантіями, а потім без попереджень і пояснень їх урізала. Люди знервовані і не розуміють, чому своє законне право мусять відстоювати в судах? А ще вони не розуміють, чому одні рішення служителів Феміди виносяться на користь позивачів, а інші отримують відмову. Україна й справді зневажає свої закони і своїх громадян, інакше чому змушує дітей війни позиватися проти державного апарату в особі Пенсійного фонду?
У судах — безкінечні черги. Їх атакують пільговики, яких держава спочатку наділила певними соціальними гарантіями, а потім без попереджень і пояснень їх урізала. Люди знервовані і не розуміють, чому своє законне право мусять відстоювати в судах? А ще вони не розуміють, чому одні рішення служителів Феміди виносяться на користь позивачів, а інші отримують відмову. Україна й справді зневажає свої закони і своїх громадян, інакше чому змушує дітей війни позиватися проти державного апарату в особі Пенсійного фонду?
Ситуація з недовиплатою надбавок дітям війни тягнеться з часу, коли Закон України “Про статус та соціальний захист дітей війни” набрав чинності, тобто з 1 січня 2006 року. У ньому було зазначено, що всі громадяни України, яким на 9 вересня 1945 року не виповнилося 18 років, отримують статус дитини війни і мають право на щомісячну надбавку у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Закон набрав чинності, але виплату надбавки у 2006-2007 роках призупинила Верховна Рада Законами “Про Державний бюджет України” відповідних років. Проте у 2008 році рішенням Конституційного суду таке призупинення було визнане неконституційним. Кабінет міністрів 28.05.2008 р. прийняв постанову №530, відповідно до якої виплата підвищення дітям війни становить з 22.05.2008 р. — 48,1 грн., з 1.07.2008 р. — 48,2 грн., з 1.10. 2008 р. — 49,8 грн. Такими виплати залишились і до цього часу. Тобто, з 2008 року держава почала виплачувати дітям війни лише 10% надбавки до пенсії, а ще 20% доплати заборгувала. “Уряд обмежив виплати дітям війни, посилаючись на відсутність коштів у держбюджеті, — пояснює юрист Олег Куркевич з громадської приймальні міської організації ВО “Батьківщина”. — Та ані закон про держбюджет, ані постанови Кабміну не можуть обмежити дію Закону “Про соціальний статус та соціальний захист дітей війни”. Протизаконність визнав Конституційний суд України. Діти війни мають добиватися 30-відсоткової надбавки до пенсії”. Юрист радить не зволікати й оформляти позов якнайшвидше: “Бо позовна давність у таких справах — один рік. Пізніше почнете судитися — менше отримаєте. А чиновники черговою постановою можуть зменшити надбавку дітям війни або взагалі її скасувати”. Нині доплата до пенсії цій категорії громадян мала б становити 229 грн. 20 коп., а не 49 грн. 80 коп. Тобто держава виплачує по факту в 4,5 раза менше соціальної допомоги дітям війни, ніж взяла на себе зобов’язання. На жаль, домогтися справедливості і відновити свої права можна, лише подавши відповідну заяву до суду про поновлення пропущеного терміну та стягнення недоплаченої щомісячної допомоги. Як повідомили в управлінні Пенсійного фонду у місті Хмельницькому, діти війни, які виграли судовий процес, гроші отримують. Щоправда, лише з моменту звернення до суду. Станом на 1 червня цього року до управління загалом пред’явлено 10716 позовів від цієї категорії громадян. За чотирма тисячами позов-них заяв рішенням суду частково задоволено вимоги позивачів. З них на виконанні управлінням 2039 судових рішень на загальну суму 3698396,3 грн. На розгляді в судах першої та апеляційної інстанцій на даний час перебувають 8329 позовних заяв на загальну суму позовних вимог 25007388,8 грн.
Як показала практика розгляду судами заяв дітей війни, далеко не всім пенсіонерам суди виносять рішення щодо проведення перерахунку пенсій за весь період недоплат з боку держави (з 22 травня 2008 року). У 2009 році до ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України внесено зміни й обмежено термін позовної давності при зверненні до адміністративних судів до одного року. А в липні 2010 року Верховна Рада України звузила термін звернення до суду до шести місяців. Такими змінами Верховна Рада порушила ст. 22 ч. 3 Конституції України, оскільки нові закони не повинні звужувати права та свободи громадян. Відповідно до цієї зміни відшкодувати собі доплату до пенсії можна лише за півроку від дня звернення до суду.
“Нині з урахуванням змін мінімального розміру пенсії за віком за останні шість місяців загальна сума доплати, яку мають право вимагати повернути діти війни, становить 900 гривень. Як правило, суди без особливих проблем присуджують повернення доплати за півроку, більш складною є ситуація з поверненнями за довший термін, — ділиться Олег Куркевич. — Вигравши у суді одного разу, дітям війни все одно доведеться щопівроку звертатися до суду, щоб отримати свої гроші за інший період. Знаю багатьох хмельничан — дітей війни, які щороку подають позовну заяву до суду, аби подовжити нарахування доплати до пенсії. Серед них — Марія Дідескул, яка виступає позивачем до управління Пенсійного фонду у Хмельницькому, починаючи з 2008 року. Протягом кількох років підряд подають позовні заяви, аби відстояти свої законні права з тих же питань, і пенсіонерки Софія Здибель та Ганна Поливанчук”.
На обліку міського управління Пенсійного фонду у м. Хмельницькому перебувають 19 тисяч пенсіонерів, які мають статус дітей війни. Цілком закономірно, що не всі підуть у суди. Адже навіть наймолодшим, хто сьогодні претендує на державну надбавку, вже 76 років! Очевидно, на це й розраховує наша держава, вважаючи цю категорію пільговиків додатковим фінансовим тягарем для себе.
Вікторія СТАНДРІЙЧУК