Соціум

Місто вшанувало героїв Чорнобиля…

Символічно, що цьогоріч третій день Світлого Христового Воскресіння співпав із річницею аварії на ЧАЕС. Свято Пасхи означає перемогу життя над смертю. І герої Чорнобиля — тому приклад.

 

 

 

Символічно, що цьогоріч третій день Світлого Христового Воскресіння співпав із річницею аварії на ЧАЕС. Свято Пасхи означає перемогу життя над смертю. І герої Чорнобиля — тому приклад.

У день 25-ї річниці чорнобильської трагедії у нашому місті було відкрито пам’ятник “Героям та жертвам Чорнобиля”. Восьмиметровий монумент постав на розі вулиць Кам’янецької та Прибузької поруч з пам’ятним каменем, що стояв там раніше.

У відкритті взяли участь міський голова Сергій Мельник, голова обласної державної адміністрації Василь Ядуха, голова обласної ради Микола Дерикот, голова обласної організації ВГО інвалідів “Союз Чорнобиль України” Володимир Якимчук. Саме їм було надано почесне право зняти з монумента тканинну накидку. Символічна постать чи то ангела-охоронця, чи рятівника, розкинувши руки, тримає на плечах покривало з вигравіруваними словами з вірша Бориса Олійника: “і в сяєві їхнім померкнув реактор”. Бетонна стела і ця постать утворюють хрест. “Це є символом тих життів, які герої чорнобильської аварії жертовно віддали за порятунок нас усіх, — пояснив один із авторів скульптури Автанділ Гігаурі. — А дзвін на верхівці стели — це водночас і попередження, і голос загиблих”.

Проект хмельницьких архітектора Сергія Козака та скульптора Автанділа Гігаурі виграв міський конкурс на кращий пам’ятник жертвам Чорнобиля ще у 2007 році. “Але кошти знайшлися лише до 25-ї річниці трагедії”, — розповів скульптор Автанділ Гігаурі. За короткий час проект втілили в життя. Монумент було виготовлено в Житомирі. Загальна його вартість становить 810 тис. грн., які виділили з міського та обласного бюджетів.

Голова Хмельницької ОДА Василь Ядуха під час мітингу-реквієму попри все зауважив, що “мирний атом має працювати на розвиток Хмельниччини”. І заявив, що добудова третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС таки відбудеться. “Як сказав наш Президент, альтернативи атомній енергетиці в Україні немає”, — сказав він.

Володимир Якимчук звернув увагу на недостатність фінансування чорнобильських проблем: “14 гривень у рік на оздоровлення — це просто смішно”.

Загострив увагу на чорнобильських проблемах у своєму виступі народний депутат України, голова облорганізації партії “Батьківщина” Василь Кравчук.

У відкритті меморіалу взяли участь і рідні загиблих у аварії на ЧАЕС. Монумент освятили священнослужителі Української православної церкви Московського патріархату.

У скорботній атмосфері мітингу-реквієму не зовсім доречно виглядав тільки дівчачий колектив, що з веселими співами і танцями виступав на тлі сумного пам’ятника.

Вшанування героїв Чорнобиля продовжилось у приміщенні обласної філармонії. Там в урочистій атмосфері було нагороджено до сотні ліквідаторів та учасників аварії на ЧАЕС, вручено грамоти та цінні подарунки.

Голова облдержадміністрації Василь Ядуха у своїй промові поміж цифрами та фактами наслідків аварії 1986 року знову зауважив, що Хмельницька АЕС обладнана всіма механізмами захисту і контролю, тому добудова ще двох блоків не завдасть нікому шкоди.

Почесні дипломи, подяки було вручено й авторам відкритого пам’ятника “Героям і жертвам Чорнобиля” архітектору Сергію Козаку та скульптору Автанділу Гігаурі.

У свою чергу Володимир Якимчук вручив пам’ятні ордени тим, хто сприяє діяльності їхнього руху. Насамперед відзнаки отримали Василь Ядуха та Сергій Мельник, а також начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Віталій Лісовий і голова Красилівської організації ВГО “Союз Чорнобиль України” Володимир Верещага. “Нам залишилось ще небагато завдань — відкрити чорнобильське відділення в обласній лікарні та вирішити щось із відпочинком у Сатанові та Макові”, — звертаючись до влади, зауважив Володимир Якимчук.

Після закінчення святкового концерту у філармонії для ліквідаторів аварії на ЧАЕС було влаштовано святковий обід у їдальні №33.
Тим часом в актовій залі УМВС у Хмельницькій області відбувався концерт-реквієм “Чорнобильська зона” за участю місцевих співаків, вокальних і хореографічних колективів.

…Нещодавні трагічні події в Японії засвідчили, що чорнобильську сторінку ще зарано перегортати. Але грань між справжньою пам’яттю та її видимістю — тонка. Один необережний рух чиновника — і сумна подія може перетворитися на помпезну урочистість.

Анастасія СІМАШОВА
Фото Дмитра СВІДЕРСЬКОГО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *